Skip to main content

Badania geologiczne gruntu przed rozpoczęciem budowy - co warto wiedzieć?

| tekst sponsorowany | Różne

Trafna ocena stanu wód gruntowych oraz jakości gruntu, na jakim planujemy rozpocząć naszą inwestycję, bywa rzeczą kluczową, jeśli chcemy uniknąć nieplanowanych kosztów. Badania geologiczne zapewniają taką wiedzę. Skąd jednak wiedzieć, kiedy wymagana jest na placu budowy obecność firmy geologicznej oraz czy to właśnie my jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia takich czynności?

Do czego służą badania geologiczne gruntów?

Wykonując ekspertyzę geologiczną jesteśmy w stanie ocenić jaki typ gruntu jest zlokalizowany w miejscu, przeznaczonym pod budowę. Liczy się cały profil gruntowy, a nie tylko jego wierzchnia warstwa. Z wyników badań geologicznych określimy warunki zabudowy. Z nimi zaś będziemy mogli uzyskać niezbędne pozwolenia na budowę. Właściwości gruntów wykorzystują projektanci podczas doboru fundamentów oraz zbrojenia.

Mechanika gruntów jest dziedziną bardzo ważną dla inwestorów. Badania geologiczne pozwalają w wystarczająco dokładny sposób określić właściwości mechaniczne poszczególnych warstw w profilu gruntowym. Znajomość tych parametrów pozwoli przewidzieć, czy grunt jest dobrze lub słabo nośny oraz czy zimą może powodować zjawisko wysadzinowości – niezwykle niebezpieczne dla stateczności budynku. Określenie głębokości przemarzania gruntu powinna być uwzględniona w projekcie.

 

3

Źródło: Interra-Geologia.pl - badania geologiczne gruntu w Poznaniu i okolicach

 

Czego dokładnie dotyczą badania geologiczne gruntów?

W budownictwie każde posunięcie określa szereg norm oraz rozporządzeń. W przypadku badań geologicznych jest to Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki. Zakres prac firmy geologicznej zależy od kategorii geotechnicznej budynku. Jeśli mowa o budownictwie jednorodzinnym, badania geologiczne gruntu ograniczają się do kilku pomiarów. Pierwszym z nich jest badanie makroskopowe gruntu, mające na celu określenie granulacji oraz przyporządkowanie gruntu do odpowiedniej grupy. Innymi są wiercenia oraz sondowania.

W praktyce badania geologiczne gruntu prowadzi się w kilku odwiertach o głębokości średnio 5 m. Seria badań statycznych i dynamicznych wystarczy do określenia takich parametrów, jak kąt tarcia wewnętrznego czy odporność na ścinanie. Oba są niezbędne w procesie projektowania i obliczania w zakresie budownictwa ziemnego.

Można sobie zadać pytanie – po co inwestorowi tak dokładna wiedza zgromadzona poprzez badania geologiczne? Otóż trafne określenie tych parametrów i uwzględnienie ich w projekcie na wstępie pozwoli uniknąć kosztownych poprawek już po zakończeniu inwestycji. Najpopularniejszymi są pęknięcia ścian, posadzek oraz okresowe zalania piwnic.

 

Czy zastanawiasz się, jak wyróżnić swoją firmę w oczach klientów? Jakie luksusowe prezenty firmowe mogą podkreślić Twoją dbałość o szczegóły i wyjątkowość oferty? Oto lista 10 ekskluzywnych upominków, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich klientach.
Kawa w Polsce coraz częściej staje się nie tylko sposobem na poranne pobudzenie, ale także swego rodzaju rytuałem. Podejście do kultury jej picia i parzenia różni się w zależności od kraju czy kontynentu. W Etiopii, gdzie rośnie sporo gatunków kaw, ceremonia parzenia potrafi trwać nawet kilka god...
Coraz więcej osób szuka praktycznych rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie pięknego i eleganckiego wyglądu wnętrz bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na pielęgnację.
Event manager to jeden z zawodów przyszłości, na który obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie. Z usług organizatora imprez korzystają nie tylko wielkie korporacje, ale też instytucje publiczne i osoby prywatne. Coraz więcej Polaków pragnie mieć zjawiskowe urodziny, wesele czy niezapomnianą k...
Rośnie świadomość na temat odzieży oraz jej produkcji, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na założenie tzw. szafy kapsułowej. Mieści ona uniwersalne, klasyczne ubrania o stonowanych odcieniach i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Poznaj kilka popularnych na całym świecie, pres...
Koordynator ds. dostępności to nowy zawód, który wykształcił się na przestrzeni ostatnich lat. Co wchodzi w zakres obowiązków koordynatora dostępności? Jakie kwalifikacje musi posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Okulary z filtrem światła niebieskiego stają się coraz popularniejsze i coraz częściej kupowane, ze względu na rosnącą świadomość na temat szkodliwości nadmiaru światła niebieskiego. Ten rodzaj światła emituje słońce, a także urządzenia elektroniczne – komputery, tablety, smartfony, telewizory i ...