Projekt zmiany ustawy o zmianie czasu – po raz kolejny w sejmie

W październiku po raz kolejny zmienimy czas z letniego na zimowy. Przesunięcie godziny do tyłu, jak każdego roku, sprawi wiele zamieszania zarówno w gospodarstwach domowych jak i w różnych przedsiębiorstwach i zakładach pracy.
Wiedząc o tym polscy politycy po raz kolejny chcą uchwalić ustawę wycofującą zmianę czasu. Po raz kolejny pojawia się jednak pytanie czy projekt zgłaszany, tym razem przez PSL, ma szanse na przyjęcie?
Zmiana czasu – przyczyny wprowadzenia
Zmiana czasu została wprowadzona ze względów praktycznych i ekonomicznych. W okresie jesienno-zimowym słońce wstaje znacznie później i zachodzi wcześniej niż latem. Mniejsza ilość światła naturalnego docierającego do pomieszczeń w okresie zimowym wymagała dodatkowego ich doświetlenia, co zwiększało nakłady na świece, naftę czy energię elektryczną. Dzięki dodaniu godziny pracownicy przychodzili i wychodzili z pracy o godzinę później, co pozwalało na bardziej efektowne wykorzystanie światła naturalnego i zmniejszenie wydatków na doświetlenie pomieszczeń.
Zmiana czasu – obecne uzasadnienie
Obecnie, jak udowadniają naukowcy, a także politycy PSL w nowym projekcie ustawy, zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, nie ma uzasadnienia. Duża ilość budynków doświetlana jest niezależnie od pory dnia. Dzięki wykorzystaniu energooszczędnych świetlówek i diod LED-owych spadły także koszty energii elektrycznej. Tym samym główny powód wprowadzenia zmiany czasu – ekonomia - nie ma już uzasadnienia.
Zmiana czasu – dlaczego warto ją znieść?
Projekt ustawy mającej na celu zniesienie zmiany czasu nie pojawił się w polskim parlamencie po raz pierwszy. Zresztą sprawą zmiany czasu zajmowała się również Bruksela. Niemniej jednak do tej pory nie udało się tej zmiany wprowadzić, choć ma ona mocne uzasadnienie. Każdego roku pojawia się problem m.in. z komunikacją. Pociągi i autobusy muszą w październiku stać godzinę w polu zaś w marcu nadrobić godzinę, co rzadko bywa możliwe. Ponadto zmiana czasu powoduje zaburzenia w działaniu organizmu ludzkiego, który potrzebuje kilku dni na powrót do normalnego funkcjonowania. Wcześniejsze wstawanie odbija się na wydajności w pracy, a późniejsze wcale jej nie poprawia. Te i wiele innych niedogodności pojawia się przez co najmniej kilka dni po dokonaniu zmiany czasu. Warto się więc zastanowić czy na pewno jest ona konieczna?
Zmiana czasu i zegarki
Na koniec warto wspomnieć o zegarkach. Choć niewiele osób o tym wie, to podczas zmiany czasu dochodzi do największej ilości usterek czasomierzy. W zakładach zegarmistrzowskich pojawiają się właściciele zegarków mechanicznych zarówno ręcznych jaki i ściennych z prośbą o ustawienie odpowiedniej godziny. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste, ponieważ dość często zdarza się, że mechanizm podczas samodzielnej zmiany godziny zostaje uszkodzony. Dlatego też lepiej poprosić specjalistę o zmianę ustawienia zegarka. Innym wyjściem z sytuacji jest zakup zegarka z radiowym ustawianiem czasu. Takie czasomierze można kupić np. w sklepie czaszegarkow.pl. Dzięki ustawieniem radiowym zegarek zmienia automatycznie czas z letniego na zimowy i odwrotnie.