Skip to main content

Karta debetowa. Poznaj systemy, które sprawiają, że płacisz nią bezpiecznie

| tekst sponosowany | Różne
Karta debetowa.
Karta debetowa.

Kartą debetową płaci się szybko i wygodnie. Ten mały plastik, który dostajemy przy zakładaniu konta bankowego, można spotkać w niemal wszystkich portfelach.

Sprawił, że coraz rzadziej płacimy gotówką. Dzięki karcie możemy bezgotówkowo zapłacić w sklepie, zrobić zakupy w Internecie czy wybrać pieniądze z bankomatu. Czy jednak korzystanie z takiej formy płatności  jest bezpieczne? Jak najbardziej tak. Zwłaszcza, ze nad bezpieczeństwem naszych transakcji czuwa szereg systemów zabezpieczeń.

 

MasterCard i Visa - autoryzacja płatności

W pierwszej kolejności nad bezpieczeństwem transakcji wykonywanych za pomocą karty debetowej czuwają różne organizacje płatnicze, jak MasterCard czy Visa. Dzięki nim możemy płacić w różnych miejscach i o każdej porze do wysokości środków, jakie posiadamy na rachunku. Banki współpracując z nimi wydają karty do zakładanego konta bankowego. 

Karta debetowa jest zabezpieczona poprzez tzw. autoryzację w momencie dokonywania płatności czy wypłaty gotówki w bankomacie. Polega to na tym, że w momencie jej użycia, weryfikowane są dane karty i stan posiadanych środków na koncie, do którego została wydana. Następuje jeszcze autoryzacja właściciela karty poprzez podanie tzw. kodu PIN, który wpisujemy w terminalu płatniczym, co ma zabezpieczyć gotówkę na koncie bankowym przed kradzieżą. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, transakcja dojdzie do skutku.

Od kilku lat możemy dokonywać również transakcji zbliżeniowych, które przeprowadza się bez wkładania karty do terminalu płatniczego. Przy płatnościach do 50 zł nie musimy nawet podawać kodu PIN. To zdecydowanie ułatwia i przyspiesza zakupy. Podajemy go dopiero po przekroczeniu tej  kwoty. Możliwe jest to dzięki wbudowaniu w kartę nowoczesnego układu scalonego z wbudowaną małą anteną radiową. W systemie Visa karty są oznaczone napisem PayWave, natomiast w systemie MasteCard mają nazwę PayPass.

Usługa „ChargeBack”

„ChargeBack” to możliwość dokonania reklamacji za produkty lub usługi kupione za pomocą karty debetowej z logo Visa i MasterCard. Z usług możemy skorzystać, jeśli znajdziemy się w jednej z poniższych sytuacji:

  • nie dostaniemy kupionego produktu czy usługi
  • towar nie będzie zgodny z zawartą umową lub będzie uszkodzony
  • zostaniemy obciążeni podwójną kwotą transakcji
  • transakcja nie doszła do skutku, jednak nasze konto zostało obciążone
  • nie dostaniemy z powrotem pieniędzy w przypadku odwołania lub zwrotu towaru czy usługi

W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, składamy reklamację do swojego banku, którego kartą płaciliśmy. Całą procedurę reklamacji zrealizuje w takim przypadku nasz bank. Jeśli reklamacja zostanie pozytywnie rozpatrzona, wówczas w ciągu kilkudziesięciu dni dostaniemy zwrot pieniędzy na konto. Dotyczy to wyłącznie transakcji dokonanych bezpośrednio kartą, a nie przelewów internetowych dokonanych bez jej użycia.

Usługa „3dSecure”

Usługa „3D Secure” zwiększa bezpieczeństwo transakcji dokonywanych kartą przy transakcjach internetowych. Od kilku lat karta debetowa pozwala na dokonywanie zakupów w Internecie. Możemy więc kupić produkt czy usługę bez wychodzenia z domu, wszędzie tam, gdzie sklepy internetowe lub firmy usługowe akceptują płatność kartą. Dla potwierdzenia płatności wysyłany jest na nasz telefon komórkowy jednorazowe hasło (cyfrowy kod). Jeśli nie potwierdzimy transakcji tym kodem sms, nie dojdzie ona do skutku.

Po drugie, przy transakcjach internetowych musimy dokonać dodatkowej autoryzacji. Polega ona na podaniu danych z karty takich jak: numer karty, data ważności oraz kod weryfikacyjny CVV2 dla kart Visa lub CVC2 dla kart MasterCard.

Na koniec warto wspomnieć o ustawowym zabezpieczeniu w przypadku utraty karty. Jeśli zostałaby skradziona i dokonano by nią transakcji, wówczas odpowiadamy za stratę finansową do równowartości 150 euro. Jednak musimy udowodnić, że nie doszło do zaniedbania z naszej strony. Czyli: nie podaliśmy nikomu PIN-u do karty, nie zapisaliśmy go w żadnym dokumencie, który mieliśmy razem z kartą w momencie utraty, czy w przypadku jej kradzieży lub zagubienia od razu zastrzegliśmy ją w swoim banku.

Czy zastanawiasz się, jak wyróżnić swoją firmę w oczach klientów? Jakie luksusowe prezenty firmowe mogą podkreślić Twoją dbałość o szczegóły i wyjątkowość oferty? Oto lista 10 ekskluzywnych upominków, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich klientach.
Kawa w Polsce coraz częściej staje się nie tylko sposobem na poranne pobudzenie, ale także swego rodzaju rytuałem. Podejście do kultury jej picia i parzenia różni się w zależności od kraju czy kontynentu. W Etiopii, gdzie rośnie sporo gatunków kaw, ceremonia parzenia potrafi trwać nawet kilka god...
Coraz więcej osób szuka praktycznych rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie pięknego i eleganckiego wyglądu wnętrz bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na pielęgnację.
Event manager to jeden z zawodów przyszłości, na który obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie. Z usług organizatora imprez korzystają nie tylko wielkie korporacje, ale też instytucje publiczne i osoby prywatne. Coraz więcej Polaków pragnie mieć zjawiskowe urodziny, wesele czy niezapomnianą k...
Rośnie świadomość na temat odzieży oraz jej produkcji, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na założenie tzw. szafy kapsułowej. Mieści ona uniwersalne, klasyczne ubrania o stonowanych odcieniach i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Poznaj kilka popularnych na całym świecie, pres...
Koordynator ds. dostępności to nowy zawód, który wykształcił się na przestrzeni ostatnich lat. Co wchodzi w zakres obowiązków koordynatora dostępności? Jakie kwalifikacje musi posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Okulary z filtrem światła niebieskiego stają się coraz popularniejsze i coraz częściej kupowane, ze względu na rosnącą świadomość na temat szkodliwości nadmiaru światła niebieskiego. Ten rodzaj światła emituje słońce, a także urządzenia elektroniczne – komputery, tablety, smartfony, telewizory i ...