Jak uniknąć 6 głównych błędów w uprawie kukurydzy

Kukurydza za sprawą swojej wszechstronności jest jedną z najpewniejszych roślin, gwarantujących rolnikom stabilność dochodów. „Złote kolby” nie tylko kolorowi ziarna zawdzięczają tę nazwę – uprawa kukurydzy po prostu się opłaca.. Kukurydza wykorzystywana jest w przemyśle fermentacyjnym, energetycznym i papierniczym, w biogazowniach i gorzelniach. Dlatego warto zająć się jej uprawą.
Złota kolba kukurydzy = wymagająca kolba
Oznacza to, że warunkiem koniecznym, aby osiągnąć dorodny plon, jest unikanie podstawowych błędów w uprawie. Każdy błąd to coraz niższy plon. Z drugiej strony, gdy mamy wiedzę, czego unikać - kukurydza przestaje mieć tajemnice, a jej uprawa staje się prosta i zyskowna. Na co zatem zwrócić uwagę?
Kukurydza kukurydzy nierówna
Często czynnikiem, który determinuje decyzję o zakupie odmiany jest cena kukurydzy do siewu. I jest to błąd. W ten sposób można nabyć, co prawda tańsze ziarno, ale można też mieć nawet o połowę mniejszy plon. Wszystko spowodowane jest przez brak zwrócenia uwagi na to, czy kukurydza odpowiada regionowi uprawy, warunkom glebowym, czy wręcz przeznaczeniu plonu (ziarno, czy kiszonka).
Wiodąca firma na rynku rolnym, jaką jest Syngenta, w swojej ofercie posiada około 40 gatunków kukurydzy, której siać można zarówno z przeznaczeniem na ziarno, grys, kiszonkę, jak i biogaz. Do najbardziej popularnych należy odmiana SY Talisman, która najlepiej sprawdza się w zastosowaniu na ziarno. Jeżeli jednak potrzebujesz kukurydzy, która będzie odpowiednia na kiszonkę, Syngenta poleca odmianę SY Kardona.
Siewnik do kukurydzy, a w nim… niezaprawione ziarno
To już na szczęście coraz rzadszy błąd. Zaprawianie nasion stało się standardem . Warto jednak pamiętać, że zaprawy ewoluują. Coraz częściej zawierają insektycydy na szkodniki glebowe, a nawet środki odstraszające dziki i ptactwo. Nie jest to bez znaczenia, gdy kukurydza zlokalizowana jest w rejonach śródleśnych.
Spragniony jak kukurydza
Plon kukurydzy będzie znacznie niższy, jeśli w glebie zabraknie wody. Oczywiście – deszcz jest czynnikiem, na który producent rolny ma najmniejszy wpływ. Tym bardziej należy przygotować glebę pod uprawę kukurydzy tak, aby zminimalizować nieskuteczne zjawiska pogodowe. Kukurydza wymaga, by wiosną gleba została spulchniona tylko powierzchniowo. Wówczas odpowiednie podsiąkanie warunkuje równomierne wschody. Agrotechnika jest bardzo ważna, a jej błędy są nie do naprawienia.
Siew niejedno ma imię
Ważny jest jego termin, głębokość i równomierne rozmieszczenie nasion. Podstawowym błędem jest, gdy kukurydza jest wysiewana do ziemi o zbyt niskiej temperaturze. Skutkiem tego są słabe i nieregularne wschody. Monitorowanie temperatury gleby przed siewem powinno być normą. Pozostałe parametry, to jest właściwa głębokość i rozkład nasion, najlepiej zapewni specjalistyczny siewnik do kukurydzy.
Nawożenie kukurydzy
Najczęstszy błąd w nawożeniu kukurydzy to niewystarczająca dawka nawozu i jego aplikacja w niewłaściwym terminie. Głównym składnikiem plonotwórczym jest oczywiście azot. Jednak, aby kukurydza mogła wyprodukować wysoki plon nie można zapomnieć o potasie, fosforze i takich mikroelementach jak cynk, bor, magnez i siarka. Nawożenie kukurydzy zawsze należy zacząć od analizy gleby, czyli znajomości stanowiska pod względem zasobności w podstawowe składniki pokarmowe.
Koszenie kukurydzy nie w każdym terminie
Źle dobrany termin zbioru jest poważnym błędem. Przeciwnie – gdy koszenie kukurydzy poprzedzi dokładna obserwacja roślin i analiza poziomu wilgotności ziarna - mamy możliwość uzyskania wyższego plonu suchej masy z hektara oraz kiszonki o wyższej wartości energetycznej. Często obserwowanym objawem dojrzałości ziarna jest tzw. stadium czarnej plamki, czyli powstanie niewielkiego zaczernienia u nasady ziarna. Warto jednak pamiętać, że również w stadium czarnej plamki kukurydza może mieć różną wilgotność, w zależności od pogody.
Sieczkarnia do kukurydzy, kombajn i … wiedza
Producenci rolni dysponują coraz to nowocześniejszym sprzętem: specjalistyczny kombajn, czy sieczkarnia do kukurydzy nie budzą zdziwienia na polskich polach. Na wszystkie te narzędzia rolnicy ponoszą niemałe nakłady, ale cena kukurydzy cały czas gwarantuje opłacalność upraw. Jest jednak jeszcze jeden koszt, być może najwyższy. To brak fachowej wiedzy o technologii uprawy kukurydzy. Gdy zainwestujemy w tę wiedzę swój czas – błędy nie będą się zdarzać, a „złote kolby” będą naprawdę złote.