Przejdź do głównej treści

Jak oszczędzać pieniądze?

| tekst sponosowany | Różne

Jedni z nas wciąż na coś oszczędzają – wakacje, samochód, czy czasem, w dłuższej perspektywie, studia dziecka, własna emerytura. Inni myślą „jakoś to będzie” i nie przywiązują zbytniej wagi do odkładania pieniędzy na jakiś cel. Czy warto więc oszczędzać? I jak to robić z głową?

Oczywiście, że warto! Co do tego nie ma wątpliwości. Warto jednak robić to tak, by pieniądze nie leżały w domu, schowane „w skarpecie”, ale na siebie pracowały. Jednocześnie, jeśli nie mamy żyłki hazardowej, lepiej tak ulokować kapitał, by był on bezpieczny i dawał zysk, a przynajmniej byśmy mieli pewność, że nie stracimy.

Sposobów na dobre ulokowanie kapitału jest wiele. Wszystko zależy od naszych preferencji i od tego jaki cel chcemy osiągnąć. Wybierając spośród wielu opcji przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na oszczędzaniu krótko czy długoterminowym.

Oszczędzanie krótkoterminowe

Jeśli pieniądze są nam potrzebne w bliskiej przyszłości, bo oszczędzamy na remont mieszkania, wakacyjny wyjazd czy samochód lub nawet na jego ubezpieczenie, to warto rozważyć poniższe cztery rozwiązania.

  • Rachunek oszczędnościowy – jego główną zaletą jest to, że pieniądze możemy wpłacać na rachunek i niego wypłacać w każdym momencie. Jest to też jeden z bezpieczniejszych sposobów na ulokowanie kapitału. Ponadto w tym przypadku nie ma określonych kwot minimalnych, jakie powinny wpływać co miesiąc na rachunek. Konta oszczędnościowe mają jednak różne, i często zmienne, oprocentowanie. Dlatego też warto dokładnie przeanalizować propozycje różnych banków lub skorzystać z jednej z internetowych porównywarek, tak, by wybrać rzeczywiście najkorzystniejszą ofertę.
  • Lokaty krótkoterminowe – w tym przypadku, w przeciwieństwie do rachunku oszczędnościowego, wpłacamy pieniądze na konkretny czas, po upływie którego dopiero możemy je wypłacić. Zyskujemy natomiast nieco więcej, ponieważ lokaty są z reguły wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. Warto też śledzić zmiany stóp procentowych – gdy te wzrastają, lokaty krótkoterminowe stają się bardziej opłacalne.
  • Obligacje skarbowe – to bardzo bezpieczny sposób oszczędzania, gdyż gwarantem obligacji jest państwo. Wypłata gotówki nie jest jednak tak prosta i szybka jak np. w przypadku rachunku oszczędnościowego. Obligacje skarbowe kupujemy na pewien określony czas, a wypłata przed czasem może wiązać się z obowiązkiem uiszczenia opłat transakcyjnych.
  • Fundusze inwestycyjne – są bardziej opłacalne niż np. lokaty bankowe, ale też wiąże się z nimi pewne ryzyko. Podobnie też jak w przypadku obligacji, pieniądze, które wpłacimy, bez żadnych dodatkowych kosztów możemy wypłacić dopiero po upływie określonego czasu.

 Oszczędzanie długoterminowe

Jeśli zakładamy korzystanie ze zgromadzonych środków za kilka, a nawet kilkanaście lat, lepiej od razu ulokować swój kapitał w taki sposób, by pieniądze były bezpieczne, ale i żeby dobrze w tym czasie pracowały.

  • Fundusze inwestycyjne – dobry sposób oszczędzania dla tych, których zarobki nie są regularne. W fundusze można zainwestować w dowolnym momencie, wpłacając nadwyżki finansowe.
  • Lokaty długoterminowe – chronią nasze pieniądze przed różnymi pokusami, gdyż wypłacenie pieniędzy przed czasem z takiej lokaty może być kłopotliwe, a na pewno wiązać się z dość wysokimi kosztami: opodatkowanie zysku czy nawet utrata zysku z powodu wcześniejszego wycofania środków.
  • Indywidualne Konta Emerytalne – jak sama nazwa wskazuje to rozwiązanie dla tych, którzy myślą o swojej przyszłości i chcą sobie zapewnić fundusze na wygodne życie na emeryturze. Dzięki oszczędzaniu na takim koncie w przyszłości zgromadzone środki będziemy mogli wykorzystać np. na podróże czy po prostu na codzienne potrzeby. Dużą zaletą takiego oszczędzania jest również możliwość wpłacania pieniędzy wtedy, kiedy po prostu dysponujemy jakąś nadwyżką finansową. Pamiętajmy jednak, że są to pieniądze zamrożone i raczej trudno wypłacić je wcześniej.
  • Obligacje – podobnie jak w przypadku obligacji kupowanych na krótkie terminy, tak i długoterminowe to wygodny sposób na ulokowanie pieniędzy.

 

 

Choć rzadko pojawia się na językach smakoszy i nie wywołuje tyle emocji co superfoods czy modne diety, błonnik to bezsprzecznie jeden z najważniejszych składników codziennego odżywiania.
Firmy, które chcą wyróżnić się na tle konkurencji i budować spójny wizerunek, coraz częściej inwestują w odzież firmową z nadrukiem.
Każda praca jest inna – jest to zupełnie oczywiste. Jednocześnie jednak każdy przedstawiciel zawodu powinien mieć ubiór dostosowany do wykonywanego zawodu – najczęściej nie stanowi to żadnego problemu dla osób pracujących w biurze.
Lotnisko to dla wielu z nas początek podróży – służbowej, rodzinnej albo tej, o której marzyliśmy od miesięcy.
Kawa tuż po zbiorach ma kolor zielony i taka też przyjeżdża do palarni. Jej kolor, pełnię smaku i aromatu wydobywa palenie. Proces ten przeprowadzają doświadczeni specjaliści – roasterzy.
Wśród zabytkowych pałaców, zamków i opuszczonych budowli Wielkopolski znajdują się lokalizacje, które budzą niepokój nawet wśród sceptyków. Opowieści o duchach, niewyjaśnionych dźwiękach i tragicznych wydarzeniach przyciągają badaczy zjawisk paranormalnych i miłośników tajemnic.
Codzienne przepisy nabierają nowego wymiaru dzięki umiejętnemu wykorzystaniu sosów kulinarnych. Szybkie, łatwe i efektowne przepisy na sosy stają się kluczem do sukcesu. Poznaj sposoby, które inspirują do eksperymentowania w kuchni.