Skip to main content

Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Za co grozi?

| tekst sponosowany | Różne

kieliszek

 

Prowadząc pub, restaurację czy sklep spożywczy lub monopolowy, musimy mieć koncesję na sprzedaż alkoholu – w przeciwnym wypadku sprzedaż jest nielegalna, a to wiąże się z karą finansową (ponad 700 000 zł) lub skonfiskowaniem towaru.

Tego rodzaju pozwolenie jest wydawane przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta, a warunki otrzymania go opisuje Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 roku. Koncesja jest przyznawana na określony czas (2 lub 4 lata), jednak w niektórych przypadkach zezwolenie może zostać cofnięte przed upływem terminu ważności.

Jak zdobyć pozwolenie na sprzedaż alkoholu?

Jeżeli chcemy ubiegać się o koncesję na sprzedaż alkoholu, musimy przede wszystkim spełnić określone warunki i złożyć podanie w urzędzie miasta (lub urzędzie gminy). W podaniu powinny znaleźć się takie informacje, jak: rodzaj zezwolenia, które chcemy otrzymać, nazwa i adres siedziby firmy, numer w ewidencji działalności gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym, przedmiot działalności oraz adresy punktu sprzedaży i punktu magazynowania alkoholu na sprzedaż. Poza tym do wniosku dołączamy komplet dokumentów:

  • odpis z KRS lub CEIDG,

  • potwierdzenie prawa własności lokalu (lub kopię umowy najmu czy dzierżawy),

  • zgodę administratora budynku,

  • pozytywną decyzję inspektora sanitarnego.

Oprócz tego wnosimy odpowiednią opłatę za wydanie koncesji – kwota jest uzależniona od tego, jaki alkohol zamierzamy sprzedawać:

  1. Alkohol o mocy poniżej 4,5% oraz piwo – 525 zł

  2. Alkohol o mocy od 4,5% do 18% (z wyjątkiem piwa) – 525 zł

  3. Alkohol o mocy powyżej 18% - 2 100 zł

Jako że w sklepach czy pubach zazwyczaj sprzedaje się zarówno piwo, jak też wysokoprocentowe trunki, potrzebujemy wszystkich 3 typów koncesji – zatem za każdą z nich wnosimy oddzielną opłatę. W kolejnych latach opłata jest zależna od wysokości dochodów ze sprzedaży poszczególnych rodzajów alkoholu w roku poprzednim.

Kiedy możemy utracić koncesję?

Koncesja na sprzedaż alkoholu wiąże się ze spełnianiem określonych warunków – nieprzestrzeganie ich może skutkować odebraniem przedsiębiorcy takiego pozwolenia. Do najczęstszych przyczyn utraty koncesji należą:

  • sprzedaż alkoholu osobom nieletnim lub nietrzeźwym;

  • sprzedaż alkoholu pod zastaw (tudzież „na zeszyt”);

  • brak reakcji na zajścia mające miejsce w pobliżu punktu sprzedaży, które naruszają porządek publiczny (np. bójki, zakłócanie ciszy nocnej, awantury);

  • pozyskiwanie alkoholu z nielegalnych źródeł, np. od dostawców, którzy sami nie posiadają koncesji;

  • podawanie fałszywych danych dotyczących dochodów ze sprzedaży alkoholu (wysokość tych dochodów ma wpływ na wysokość rocznej opłaty za koncesję).

Jak zabezpieczyć się przed utratą koncesji?

Oprócz wywieszania tabliczek w stylu „Osobom poniżej 18 roku życia nie sprzedajemy alkoholu” lub „Spożywanie alkoholu na terenie sklepu jest wzbronione”, powinniśmy także zadbać o to, aby tego typu zasady były faktycznie przestrzegane. Kluczową kwestią jest też nawiązanie współpracy ze sprawdzonymi, pewnymi dostawcami, np. Eurocash Alkohole – jedną z najczęściej wybieranych tego typu hurtowni w Polsce. Informacje na temat warunków współpracy z dostawcą znajdziemy na stronie internetowej http://alkohole.eurocash.pl/, gdzie możemy zarówno zapoznać się z ofertą, jak też nawiązać kontakt z przedstawicielem handlowym.



Czy zastanawiasz się, jak wyróżnić swoją firmę w oczach klientów? Jakie luksusowe prezenty firmowe mogą podkreślić Twoją dbałość o szczegóły i wyjątkowość oferty? Oto lista 10 ekskluzywnych upominków, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich klientach.
Kawa w Polsce coraz częściej staje się nie tylko sposobem na poranne pobudzenie, ale także swego rodzaju rytuałem. Podejście do kultury jej picia i parzenia różni się w zależności od kraju czy kontynentu. W Etiopii, gdzie rośnie sporo gatunków kaw, ceremonia parzenia potrafi trwać nawet kilka god...
Coraz więcej osób szuka praktycznych rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie pięknego i eleganckiego wyglądu wnętrz bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na pielęgnację.
Event manager to jeden z zawodów przyszłości, na który obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie. Z usług organizatora imprez korzystają nie tylko wielkie korporacje, ale też instytucje publiczne i osoby prywatne. Coraz więcej Polaków pragnie mieć zjawiskowe urodziny, wesele czy niezapomnianą k...
Rośnie świadomość na temat odzieży oraz jej produkcji, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na założenie tzw. szafy kapsułowej. Mieści ona uniwersalne, klasyczne ubrania o stonowanych odcieniach i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Poznaj kilka popularnych na całym świecie, pres...
Koordynator ds. dostępności to nowy zawód, który wykształcił się na przestrzeni ostatnich lat. Co wchodzi w zakres obowiązków koordynatora dostępności? Jakie kwalifikacje musi posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Okulary z filtrem światła niebieskiego stają się coraz popularniejsze i coraz częściej kupowane, ze względu na rosnącą świadomość na temat szkodliwości nadmiaru światła niebieskiego. Ten rodzaj światła emituje słońce, a także urządzenia elektroniczne – komputery, tablety, smartfony, telewizory i ...