Skip to main content

Rynek pracy dawniej i dziś

| Tekst sponsorowany | Różne

rynaek pracy

Jeżeli porównamy ogłoszenia z ofertami pracy w dzisiejszych czasach z dawnymi anonsami sprzed dziesięciu, piętnastu lub dwudziestu lat – jakie wnioski się nam nasuną? Czy zauważamy jakieś szczególnie ciekawe różnice? Na co zwracali uwagę pracodawcy kiedyś? Co się w tej dziedzinie zmieniło? Niniejszy artykuł będzie odpowiedzią na powyższe pytania.

Przekrój fachmistrzów

Zacznijmy od tego, że dawny rynek pracy tworzyli prawdziwi rzemieślnicy, specjaliści w swoim fachu. Aktualnie mało kto może się poszczycić pracą zgodną z jego kierunkowym wykształceniem. Wśród ogłoszeń o pracę natrafiamy głównie na sprzedawców, kierowców, handlowców i roznosicieli ulotek. W związku z tym, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat poziom informatyzacji społeczeństwa bardzo dynamicznie się rozwinął, nie dziwi nas kompletnie fakt, że dawniej wśród wymaganych kwalifikacji nie było nawet jednej wzmianki na temat umiejętności komputera, a praca biurowa ograniczała się do umiejętności pisania na maszynie.

Współczesna droga kariery – od „Cleaning Staff” do CEO

Kolejna rzecz, która szczególnie mocno rzuca nam się w oczy, gdy przeglądamy aktualne ogłoszenia z ofertami pracy, to nazewnictwo poszczególnych stanowisk. Podczas gdy dawniej poszukiwano dyrektorów, prezesów, managerów, trenerów personalnych, kierowników działu, brygadzistów itp., aktualnie jest to coraz rzadsze zjawisko. Dawny „księgowy” to obecnie już „Accountant”, „kierownik biura” to „Office Manager”, trener osobisty to „Coach” lub „Trainer”, a prezes – CEO (czyli: Chief Executive Officer). Najciekawszą zaś metamorfozę przeszedł personel odpowiedzialny za sprzątanie w biurach. Od pospolitej „sprzątaczki”, poprzez „konserwatora powierzchni płaskich” – aktualnie jest to „Cleaning Staff”. Taką przemianę zawdzięczamy modzie „zza wielkiej wody” – śladem zagranicznych, wielkich korporacji.

Nie matura, lecz chęć szczera?

Rozmawiając z przedstawicielami starszego pokolenia zauważymy, jak ogromne znaczenie miała w tamtych czasach edukacja. Posiadanie matury było czymś wielkim, a co dopiero ukończone studia wyższe! Nic dziwnego, w tamtych latach dobre wykształcenie było gwarancją dobrze płatnej pracy. Brzmi znajomo? Kompletnie nie. W dzisiejszych czasach bowiem edukacja ma coraz mniejsze znaczenie. Owszem, wielu pracodawców nadal wymaga od kandydatów wyższego wykształcenia, najlepiej jeszcze w kierunku zgodnym z profilem branżowym przedsiębiorstwa. Jednak nie zawsze się tym kieruje podczas wyboru danej osoby na pracownika swojej firmy. Aktualnie najbardziej liczy się tzw. inteligencja emocjonalna oraz umiejętność krytycznego myślenia. Ważny jest również, rzecz jasna, zapał do pracy oraz otwarty, chłonny umysł. Współczesny pracodawca wychodzi z założenia, że człowiek wszystkiego, co potrzebne nauczy się na szkoleniach. Eksperci badający zjawiska zachodzące na rynku pracy twierdzą jednogłośnie – w ciągu najbliższych kilku lat stopień naukowy oraz ukończone szkoły kompletnie przestaną się liczyć. Zaostrzą się za to inne kryteria naboru.

Czy zastanawiasz się, jak wyróżnić swoją firmę w oczach klientów? Jakie luksusowe prezenty firmowe mogą podkreślić Twoją dbałość o szczegóły i wyjątkowość oferty? Oto lista 10 ekskluzywnych upominków, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich klientach.
Kawa w Polsce coraz częściej staje się nie tylko sposobem na poranne pobudzenie, ale także swego rodzaju rytuałem. Podejście do kultury jej picia i parzenia różni się w zależności od kraju czy kontynentu. W Etiopii, gdzie rośnie sporo gatunków kaw, ceremonia parzenia potrafi trwać nawet kilka god...
Coraz więcej osób szuka praktycznych rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie pięknego i eleganckiego wyglądu wnętrz bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na pielęgnację.
Event manager to jeden z zawodów przyszłości, na który obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie. Z usług organizatora imprez korzystają nie tylko wielkie korporacje, ale też instytucje publiczne i osoby prywatne. Coraz więcej Polaków pragnie mieć zjawiskowe urodziny, wesele czy niezapomnianą k...
Rośnie świadomość na temat odzieży oraz jej produkcji, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na założenie tzw. szafy kapsułowej. Mieści ona uniwersalne, klasyczne ubrania o stonowanych odcieniach i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Poznaj kilka popularnych na całym świecie, pres...
Koordynator ds. dostępności to nowy zawód, który wykształcił się na przestrzeni ostatnich lat. Co wchodzi w zakres obowiązków koordynatora dostępności? Jakie kwalifikacje musi posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Okulary z filtrem światła niebieskiego stają się coraz popularniejsze i coraz częściej kupowane, ze względu na rosnącą świadomość na temat szkodliwości nadmiaru światła niebieskiego. Ten rodzaj światła emituje słońce, a także urządzenia elektroniczne – komputery, tablety, smartfony, telewizory i ...