Przejdź do głównej treści

Nadzór jakości powietrza w muzeach i archiwach

| Redakcja | Różne

muzeum

Dzieła sztuki, stare dokumenty i inne bezcenne eksponaty powinny być dobrze chronione przed wszelkimi uszkodzeniami. Nieodpowiednie oświetlenie, niewłaściwa temperatura czy też zbyt duża wilgotność powietrza mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich stanu. Jakie są warunki przechowywania muzealnych zbiórów i jakie parametry powietrza zalecają konserwatorzy?

Korzystne warunki przechowywania i ekspozycji

Według muzealnych norm konserwatorskich, optymalna temperatura powietrza, w jakiej powinno się przechowywać i eksponować przedmioty papierowe to 19-21 stopni C, a wilgotność względna to: 50-55 %.

Zagrożenia

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza uznaje się zazdecydowanie najistotniejszy czynnik. Zbyt niski jej poziom powoduje m.in. wysychanie klejów i kurczenie się płótna. Z kolei za wysoka wilgotność może wyrządzić szkody w postaci deformacji, przebarwień i rozpulchnień eksponatów. Zawilgocone otoczenie to także idealne warunki do rozwoju pleśni. Zabytki z papieru w archiwach, bibliotekach czy też muzeach są wówczas atakowane przez rozmaite bakterie i grzyby. Negatywny wpływ na stan obiektów zabytkowych może mieć też oddziaływanie różnego rodzaju zanieczyszczeń (pyłki, gazy).

Sposoby utrzymania stałych warunków klimatycznych

Aby utrzymać stabilny mikroklimat i optymalną wilgotność powietrza przez cały rok, stosuje się nowoczesne systemy klimatyzacji oraz odpowiednią izolację budynku. Przy mocno zawilgoconych pomieszczeniach wykorzystywane są dodatkowo osuszacze powietrza. Montuje się je na ścianach wewnętrznych lub wstawia bezpośrednio do sali muzealnej. Urządzenia te charakteryzuje wysoka wydajność. Znajdują one bowiem zastosowanie nawet podczas powodzi oraz wchodzą w skład magazynów powodziowych wielu gmin naszego kraju (źródło:http://www.osuszacze.watersmile.pl/sprzedaz/).

Należy wziąć pod uwagę, że w muzeach zawsze przebywają jeszcze pracownicy czy też zwiedzający, dlatego konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich również dla ludzi. Niektóre normy przechowywania delikatnych materiałów zabytkowych i klimat, w jakim ze względu na wymagania zdrowotne może przebywać człowiek, czasem bardzo się od siebie różnią i niestety nie zawsze można sprostać wszystkim standardom konserwatorskim.

Choć rzadko pojawia się na językach smakoszy i nie wywołuje tyle emocji co superfoods czy modne diety, błonnik to bezsprzecznie jeden z najważniejszych składników codziennego odżywiania.
Firmy, które chcą wyróżnić się na tle konkurencji i budować spójny wizerunek, coraz częściej inwestują w odzież firmową z nadrukiem.
Każda praca jest inna – jest to zupełnie oczywiste. Jednocześnie jednak każdy przedstawiciel zawodu powinien mieć ubiór dostosowany do wykonywanego zawodu – najczęściej nie stanowi to żadnego problemu dla osób pracujących w biurze.
Lotnisko to dla wielu z nas początek podróży – służbowej, rodzinnej albo tej, o której marzyliśmy od miesięcy.
Kawa tuż po zbiorach ma kolor zielony i taka też przyjeżdża do palarni. Jej kolor, pełnię smaku i aromatu wydobywa palenie. Proces ten przeprowadzają doświadczeni specjaliści – roasterzy.
Wśród zabytkowych pałaców, zamków i opuszczonych budowli Wielkopolski znajdują się lokalizacje, które budzą niepokój nawet wśród sceptyków. Opowieści o duchach, niewyjaśnionych dźwiękach i tragicznych wydarzeniach przyciągają badaczy zjawisk paranormalnych i miłośników tajemnic.
Codzienne przepisy nabierają nowego wymiaru dzięki umiejętnemu wykorzystaniu sosów kulinarnych. Szybkie, łatwe i efektowne przepisy na sosy stają się kluczem do sukcesu. Poznaj sposoby, które inspirują do eksperymentowania w kuchni.