Przejdź do głównej treści

Nie zapomnij ... pospać dłużej :)

| MP | Różne

czas

Zmiana czasu z letniego na zimowy oznacza, ze śpimy godzinę dłużej. Twórcą idei zmiany czasu był  Benjamin Franklin, jednak prekursorami byli Niemcy, to właśnie w tym kraju, podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r., przesunięto wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył.

Podstawowym efektem zmiany czasu ma być efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędności energii. W UE ustanowiono specjalną dyrektywę, która obowiązuje od 2001 roku bezterminowo i wskazuje iż „"Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

Szczegółowe wytyczne w naszym kraju określone zostały w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016. Do ciekawostek należy fakt iż w tym roku do państw dokonujących zmiany czasu ponownie dołączy Rosja, gdzie przesunięcie wskazówek nastąpi 26 października.

Czas zimowy będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli marca, poniżej prezentujemy daty kolejnych zmian czasu.

Zmiana czasu na zimowy 2013 - 2016
w 2015 r. - dnia 25 października, z 3 na 2 w nocy
w 2016 r. - dnia 30 października, z 3 na 2 w nocy

Zmiana czasu na czas letni 2014 - 2016
w 2015 r. - dnia 29 marca, z 2 na 3 w nocy
w 2016 r. - dnia 27 marca, z 2 na 3 w nocy

Choć rzadko pojawia się na językach smakoszy i nie wywołuje tyle emocji co superfoods czy modne diety, błonnik to bezsprzecznie jeden z najważniejszych składników codziennego odżywiania.
Firmy, które chcą wyróżnić się na tle konkurencji i budować spójny wizerunek, coraz częściej inwestują w odzież firmową z nadrukiem.
Każda praca jest inna – jest to zupełnie oczywiste. Jednocześnie jednak każdy przedstawiciel zawodu powinien mieć ubiór dostosowany do wykonywanego zawodu – najczęściej nie stanowi to żadnego problemu dla osób pracujących w biurze.
Lotnisko to dla wielu z nas początek podróży – służbowej, rodzinnej albo tej, o której marzyliśmy od miesięcy.
Kawa tuż po zbiorach ma kolor zielony i taka też przyjeżdża do palarni. Jej kolor, pełnię smaku i aromatu wydobywa palenie. Proces ten przeprowadzają doświadczeni specjaliści – roasterzy.
Wśród zabytkowych pałaców, zamków i opuszczonych budowli Wielkopolski znajdują się lokalizacje, które budzą niepokój nawet wśród sceptyków. Opowieści o duchach, niewyjaśnionych dźwiękach i tragicznych wydarzeniach przyciągają badaczy zjawisk paranormalnych i miłośników tajemnic.
Codzienne przepisy nabierają nowego wymiaru dzięki umiejętnemu wykorzystaniu sosów kulinarnych. Szybkie, łatwe i efektowne przepisy na sosy stają się kluczem do sukcesu. Poznaj sposoby, które inspirują do eksperymentowania w kuchni.