Magia snu. Jakie znaczenie mają sny?
Nie ma chyba w życiu człowieka bardziej tajemniczej sfery od snu. Z niewyjaśnionych przyczyn ludzki mózg kreuje podczas najbardziej naturalnego wypoczynku obrazy, których wydźwięk nierzadko zaskakuje samych ich twórców. Czy możliwe jest, by marzenia senne niosły jakieś znaczenie? Czy tkwi w nich ukryta informacja odnośnie przyszłości lub podświadomych pragnień?
Sen jako przedmiot badań
Już w starożytności zainteresowano się fenomenem zjawiska snu. Skupiano się wówczas nie tylko nad zaobserwowanymi zaburzeniami, ale również nad samym sensem marzeń towarzyszących spaniu. Porównywano m.in. różnice między obrazami wyśnionymi po spożyciu środków odurzających, a tymi wytworzonymi w zupełnie naturalny sposób. Poważniejsze badania nad snem zaczęły się jednak dopiero w XX wieku wraz z pojawieniem się całej masy nowinek technologicznych.
Kolejne badania skupiały się głównie na odkrywaniu i zwalczaniu wszelkich zaburzeń związanych ze snem. Dziś istnieje chociażby oficjalny termin „medycyny snu”, który leży w obowiązkach specjalnie wykwalifikowanych lekarzy. W Polsce powstało Polskie Towarzystwo Badań Nad Snem (PTBNS), które za swój główny cel bierze rozwój szeroko pojętej medycyny snu. Organizowane są również specjalne konferencje skupione wokół tego tematu, a nawet obchodzony jest Światowy Dzień Snu. W marcu tego roku mieliśmy już jego siódmą edycję.
Prorocze właściwości snu
Nadal bardzo popularnym poglądem jest, jakoby marzenia senne (często przecież bardzo surrealistyczne, drastyczne lub o zabarwieniu erotycznym) miały być zwiastunem naszej najbliższej przyszłości. W zależności od tego, co konkretnie nam się śni, przypisuje się danym przedmiotom, istotom lub zjawiskom odpowiednią symbolikę. Ich motywacja oparta jest z pewnością na dawnych ludowych wierzeniach, których podstawą była obserwacja rzeczywistości.
Na tej zasadzie usnuto np. przekonanie, że wyśniony biały koń jest symbolem nadchodzącego szczęścia. Takich konkretnych związków jest na tyle dużo, że powstają konkretne senniki objaśniające znaczenie snów. Jedną z najpopularniejszych wróżb sennych jest ta związana z wypadaniem zębów, zwiastująca śmierć kogoś z najbliższego otoczenia.
Sen w kulturze
Należy pamiętać, że przy ustalaniu znaczeń snów niezbędna jest odrobina dystansu i chłodnego myślenia. Nie ma bowiem żadnych dowodów na to, by informacje z sennika miałby jakikolwiek sens w rzeczywistości. Co więcej, może się okazać, że dana mara poprzedzi wydarzenie zupełnie przeciwne od tego opisanego w senniku. Sam sen warto potraktować jako wyjątkowo pociągającą inspirację dla artystów wszelkiej maści. Upatrują oni bowiem w marzeniach sennych (zgodnie z myślą Freuda) ukryte ludzkie pragnienia, ich tęsknotę za utraconym czasem i prawdziwą naturę.
Doskonale widać to chociażby w surrealistycznych filmach Davida Lyncha, prozie Brunona Schulza, czy powracającej do łask muzyki gatunku dream pop. Same senniki również stanowią interesującą lekturę i dowodzą ludzkiej słabości wobec wierzeń we wszelkie zjawiska paranormalne.
Wojciech Chentkiewicz
Artykuł napisano w oparciu o dział http://www.iwoman.pl/astrologia/sennik/