Perkusje elektroniczne – krótka historia

W porównaniu do tradycyjnych perkusji akustycznych, elektroniczne zestawy są stosunkowo nowym wynalazkiem, jednak już zdążyły ugruntować swoją pozycję jako niezbędny instrument współczesnych perkusistów. Poznaj krótką historię perkusji elektronicznej!
Początki bębnów
Bębny to jeden z najstarszych instrumentów na świecie. Pierwotnie były to naturalne przedmioty, w które uderzano, ale później opracowano prawdziwe bębny z membranami wykonanymi ze skóry zwierzęcej. Najstarszym odkrytym bębnem jest bęben aligatora – najwcześniejsze zapisy o nim pochodzą z lat 2300 p.n.e.
Natomiast elektroniczny zestaw perkusyjny został stworzony na początku lat 70 przez perkusistę The Moody Blues, Graeme Edge’a. Artysta zwrócił się o pomoc w realizacji projektu do profesora z Sussex Univeristy, Briana Gravesa.
Pierwsze komercyjne modele
Wczesne perkusje elektroniczne nie miały wyrazistości i czułości perkusji akustycznych. Co więcej, jakość ich dźwięku była często poniżej przeciętnej. Natomiast pierwszym dostępnym elektronicznym bębnem, który trafił na rynek, był Syndrum, stworzony przez Joe’a Pollard’a oraz Mark’a Barton’a.
Przełomowe zmiany w branży muzycznej
Technologia cyfrowa zaczęła zmieniać branżę muzyczną w połowie lat 80. Pionierem w tych badaniach był japoński producent elektronicznych instrumentów muzycznych Roland Company. W tamtym okresie znaczącym osiągnięciem w dziedzinie elektronicznej perkusji był m.in. Roland Octapad.
Na początku XXI wieku zaczęto produkować kolejne ulepszone modele – tym razem przez takich producentów jak Yamaha i Alesis.
W dzisiejszych czasach elektroniczne zestawy perkusyjne są kluczowym elementem współczesnej produkcji muzycznej i występów. Zapewniają różnorodne dźwięki i funkcje, które umożliwiają perkusistom tworzenie unikatowych i nowatorskich rytmów oraz uderzeń. Dzięki ciągłym innowacjom i badaniom, świat elektronicznej muzyki nadal się rozwija i zapewnia muzykom jeszcze bardziej ekscytujące możliwości.