Przejdź do głównej treści


Przygotowanie do rozprawy – o czym należy pamiętać przed pierwszą wizytą w sądzie?

| Artykuł sponsorowany | Różne

Pierwsza wizyta w sądzie może przysparzać naprawdę wiele emocji i być źródłem wewnętrznego napięcia u wielu osób. O terminie rozprawy zazwyczaj dowiadujemy się za sprawą pisemnego zawiadomienia, w którym zawarte są wszystkie szczegółowe informacje – w tym dodatkowe zobowiązania dla stron w sprawie, takie jak nakaz dostarczenia określonych dokumentów w wyznaczonym terminie.

Pismo nie wymaga odpowiedzi; jest nią bowiem pojawienie się w sali sądowej określonego dnia i godziny. Każda osoba uczestnicząca w rozprawie powinna posiadać przy sobie ważny dowód osobisty w celach weryfikacji tożsamości. Zawsze warto skontaktować się ze swoim adwokatem i po prostu zapytać się go, co konkretnie będzie działo się podczas danej sprawy; być może konsultacja pozwoli ukoić nieco zszargane nerwy. Co jeszcze warto mieć na uwadze? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących zasad prezentacji na sali sądowej, które dobrze jest poznać przed przybyciem na rozprawę.

Akta sprawy, stosowny ubiór i konieczne zwroty. Przydatne wskazówki do wdrożenia

Rozprawa sądowa zawsze odbywa się wobec ściśle określonego schematu, do którego przestrzegania zobowiązany jest każdy uczestnik – niezależnie od pełnionej roli. Proces składa się z kilku etapów, na które przypada postępowanie przygotowawcze, rozprawa główna, a także wydanie wyroku. Dobrze jest zawczasu nauczyć się rozróżniać konkretne etapy. To jednak nie wystarczy, by uznać się za przygotowanym. Poznaj kilka istotnych wskazówek, które możesz wcielić w życie przed i w trakcie trwania procesu.

       Aby lepiej przygotować się do rozprawy w roli jednej ze stron całego procesu, warto zapoznać się z aktami sprawy. Masz do tego prawo. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, co ma wydarzyć się na rozprawie, tym samym zyskując szansę na lepsze przygotowanie się do całego procesu. Zastanów się, jakie kwestie chciałbyś poruszyć podczas przebiegu rozprawy. Jak zyskać wgląd do akt? Wystarczy skontaktować się z sekretariatem danego wydziału w sądzie bądź zgłosić się do biura obsługi interesanta; odpowiednie dokumenty zostaną udostępnione do czytelni, gdzie będziesz mógł w spokoju się z nimi zapoznać.

       Do sądu należy ubrać się stosownie. Strój powinien mieć charakter formalny – mowa tu o eleganckiej koszuli i spodniach. Panie mogą pojawić się również w długich sukienkach czy eleganckich spódnicach. „Formalny” strój nie oznacza galowego; nie trzeba ubierać garnituru. Niemniej jednak na sali rozpraw warto prezentować się w elegancki sposób.

       Na rozprawę warto przyjść nieco wcześniej. Wiele sądów znajduje się w centrach miast, co znacznie wydłuża dojazd – zwłaszcza, gdy rozprawa przypada na godzinę, o której zazwyczaj na głównych ulicach powstaje szereg korków. W przypadku przyjazdu samochodem, dobrze jest zorientować się odnośnie miejsc parkingowych.

       Znajdując się pod właściwą salą, należy wyłączyć telefon. Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, że będąc w miejscu publicznym, możemy nie znać większości osób zebranych pod salą. Zaleca się, aby nie rozmawiać wtedy o strategii procesowej. Dobrze jest powstrzymać się od wypowiedzi na temat sądu i innych uczestników postępowania.

       W trakcie rozprawy zwracaj się do sądu we właściwy sposób. W momencie gdy zostanie Ci udzielony głos, używaj zwrotów takich jak „wysoki sądzie” bądź „proszę sądu”. Pamiętaj, że zwracasz się do instytucji, nie zaś do osoby, która wykonuje urząd sędziego. Na sali rozpraw nie ma miejsca na „proszę Pana /Pani”.

Więcej o postawie, jaką warto prezentować w sądzie znajdziesz między innymi na portalu e-sad.info.pl, prowadzonym przez AIF Kancelaria. W sekcji blogowej mieści się szereg wskazówek dla zainteresowanych – dotyczą one między innymi czasu trwania rozprawy w sądzie, przesłuchań świadków, a także tego, jak dobrze wypaść podczas procesu. Warto korzystać z informacji zawartych w sprawdzonych źródłach. Nierzadko kierowane są one do osób, które ani razu nie uczestniczyły w rozprawie.

Czy wizerunek to klucz do sukcesu?

To, w jaki sposób zachowujemy się na sali rozpraw, odgrywa istotne znaczenie w budowaniu relacji z sądem, który należy respektować. Prezentacja wizualna to nie wszystko. W sali sądowej należy powstrzymać się od żartowania i ironizowania; ważna jest kontrola swoich emocji. Przede wszystkim nie należy kłamać. Nie pamiętasz jakiegoś zdarzenia? Powiedz o tym. To o wiele lepsze niż zmyślanie. Niezależnie od przebiegu i wyniku sprawy, zachowaj spokój – impulsywna reakcja nigdy nie jest mile widziana przez sędziego. Warto wiedzieć, że odpowiednie zachowanie i prezentacja w sali sądowej to nierzadko „być albo nie być”. Osoba, która nie dostosuje się do zasad panujących na sali, może zostać wykluczona z rozprawy przed sąd.

 

Szukasz inspiracji na wyjątkowy prezent świąteczny, który wyróżni się spośród innych?
Suszarki do rąk już od jakiegoś czasu cieszą się dużą popularnością. Są częstym wyborem w takich miejscach, jak galerie handlowe, stacje benzynowe, restauracje czy szkoły. Niektóre miejsca jednak wciąż stawiają na wybór ręczników papierowych. Powstaje zatem pytanie: czy suszarki do rąk to lepszy ...
Odzież dziecięca to coś więcej niż ubrania – to troska o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo naszych pociech.
Współczesny rynek może zaproponować naprawdę wiele wersji standardowej gabloty muzealnej. Opcji masz minimum kilka, natomiast w pierwszej kolejności należy wiedzieć, dlaczego ważne jest odpowiednie dopasowanie gabloty do organizowanego przez Ciebie wydarzenia.
W dzisiejszych czasach, kiedy system ubezpieczeń zdrowotnych jest coraz bardziej skomplikowany, coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z profesjonalnego doradztwa prawnego. Radca Prawny w Poznaniu może okazać się nieocenioną pomocą w zrozumieniu i zarządzaniu wszelkimi aspektami związ...
Marynowanie to łatwy sposób na zmiękczenie dowolnego mięsa i dodanie mu walorów smakowych. Większość marynat zazwyczaj zawiera w sobie pięć kluczowych składników – kwas, cukier, olej, sól i przyprawy.
Slow work to idea, która cieszy się coraz większą popularnością na rynku pracy. Wielu pracodawców uważa, że dzięki temu modelowi wykonywania obowiązków zawodowych można znacznie zwiększyć wydajność pracowników. Warto nieco bliżej przyjrzeć się głównym założeniom slow workingu - sprawdź, co musisz...