Na czym polega model pracy slow work?
Slow work to idea, która cieszy się coraz większą popularnością na rynku pracy. Wielu pracodawców uważa, że dzięki temu modelowi wykonywania obowiązków zawodowych można znacznie zwiększyć wydajność pracowników. Warto nieco bliżej przyjrzeć się głównym założeniom slow workingu - sprawdź, co musisz wiedzieć!
Czym jest slow work?
Wyjaśnienie pojęcia slow work kryje się już w jego samym przetłumaczeniu, które oznacza wolne tempo pracy. Wykonywanie obowiązków zawodowych w tym trybie pozwala lepiej skupić się na konkretnym zadaniu. W praktyce, slow work stoi w opozycji do multitaskingu, czyli realizacji kilku zadań jednocześnie. Dodatkowo brak pośpiechu ma w założeniu wpłynąć na dobre samopoczucie pracownika, który nie czuje się przemęczony - i w rezultacie poprawia się jego wydajność.
Chcesz sprawdzić w praktyce, na czym polega idea slow work? Praca w branży IT czeka na Ciebie!
Tempo pracy dostosowane do indywidualnych potrzeb
Ideą slow work nie jest powolne wykonywanie zadań, tylko dostosowanie trybu pracy do własnych preferencji. Takie założenie pozwala ograniczyć uczucie zmęczenia, ale to nie jedyna jego zaleta. Slow work, dzięki rezygnacji z multitaskingu, sprzyja maksymalnemu utrzymaniu skupienia. W praktyce pracownik może we własnym tempie realizować obowiązki zawodowe, dokładnie wykonując konkretne zadanie. W osiągnięciu maksymalnej koncentracji sprzyja także całkowita rezygnacja z rozpraszaczy. Pracownik cały czas przeznacza wyłącznie na jedno zadanie, co pozwala zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów.
Sprawdź najnowsze oferty pracy i przekonaj się, w jak wielu firmach model slow work jest popularny!
Jakie zalety ma slow work?
Warto zastanowić się nad kluczowymi zaletami modelu pracy slow work. Przede wszystkim pozwala on zwiększyć poziom zaangażowania pracowników w realizację powierzonych zadań. Możliwość wykonywania ich we własnym tempie znacznie zmniejsza poziom stresu, co przekłada się na zadowolenie z pracy. Niewątpliwą zaletą modelu slow work jest także bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie. Wielu pracodawców podkreśla, że w efekcie ten model pracy oddziałuje również na mniejszą ilość zwolnień lekarskich wśród pracowników.
W jakich branżach sprawdza się slow work?
Slow work jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim w przypadku branż, w których pracownicy samodzielnie wykonują powierzone im zadania. Świetnie sprawdza się też przy zdalnym trybie pracy. Obecnie ze slow work najczęściej możemy się spotkać w sektorze nowoczesnych technologii. Poza IT ten model pracy jest popularny także w różnych branżach usługowych, w tym na przykład w sektorze beauty czy finansowym. Warto też wspomnieć o jego popularności w firmach o profilu marketingowym.
Jakie wady ma slow work?
Pomimo wielu atutów tego modelu pracy, należy też zwrócić uwagę na związane z nim zagrożenia. Główną wadą slow work jest ryzyko zbyt powolnego wykonywania zadań przez pracowników. Osoby nieprzyzwyczajone do takiego trybu pracy mogą nadmiernie przeciągać czas realizacji powierzonych obowiązków. Aby temu przeciwdziałać, najlepiej wcześniej wyznaczać konkretne terminy wykonania zadań, a w międzyczasie nie dorzucać żadnych innych obowiązków.
Podsumowanie
Slow work świetnie sprawdza się w różnych branżach, stając się receptą na dobre samopoczucie pracowników. Należy jednak podkreślić, że nie każdy odnajdzie się w tej metodzie pracy. Jeśli czujesz, że udaje Ci się utrzymać większą wydajność przy realizacji kilku projektów jednocześnie, nie rezygnuj z multitaskingu. Kluczem do efektywnego wykonywania obowiązków zawodowych jest dostosowanie modelu pracy do indywidualnych preferencji.
Chcesz dokładnie wyliczyć okres przysługujących Ci urlopów z tytułu macierzyństwa? Skorzystaj z kalkulatora macierzyńskiego.