Skip to main content

Czy grzyby można hodować w domu?

| artykuł sponsorowany | Różne
foto:  freepik.com
foto: freepik.com

Każdy grzybiarz to potwierdzi — samodzielnie zebrane grzyby smakują najlepiej. A co powiesz na pieczarkę lub borowika… z domowej hodowli? Okazuje się, że stworzenie własnej, grzybowej „rodziny” jest możliwe — i nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Które gatunki grzybów można hodować — i czego do tego potrzebujesz? Na te pytania odpowiemy już za moment.

Jakie grzyby można hodować w domu? Nie tylko pieczarki!

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój dom to dobre miejsce na małą (lub pełnowymiarową) hodowlę — odpowiedź prawdopodobnie brzmi… tak! Przynajmniej dla kilku gatunków. 

W zamkniętych pomieszczeniach możliwa jest hodowla m.in. pieczarek i boczniaków. Jednak ze względu na konieczność stworzenia im komfortowych warunków — przede wszystkim o dużej wilgoci! — uprawę radzimy prowadzić raczej w piwnicy lub na poddaszu, niż we własnym pokoju.

Co ciekawe — w domowych warunkach doskonale radzą sobie też… grzyby psylocybinowe. Właśnie na taką hodowlę przygotowany jest chociażby growkit McKennaii od Shroomsy, umożliwiający obserwację „na żywo” rozwoju grzybni tych fascynujących organizmów. Uwaga — hodowla „grzybków” jest zgodna z prawem wyłącznie do momentu rozwinięcia się owocników kryjących w sobie psylocybinę — czyli substancję w naszym kraju nielegalną!

Jeszcze większe możliwości mają ci szczęśliwcy, którzy przy swoim domu posiadają własny ogródek. Tam możemy „bawić” się z uprawą grzybów do woli — w odpowiednio przygotowanym środowisku poradzą sobie i kurki, i maślaki, a nawet szlachetne borowiki.

Co jest niezbędne, aby grzyby rosły „jak po deszczu”?

Wróćmy jednak do gatunków „mniej wymagających”, które są w stanie rozwijać się nawet w naszych czterech ścianach. Co jest im potrzebne?

Po pierwsze — pojemnik. Uprawianie grzybów „samopas” to fatalny pomysł — pamiętaj, że grzyby rosną dość intensywnie, a w trakcie rozwoju — rozsypują zarodniki. Dlatego też potrzebujemy szczelnego pojemnika — wystarczy nawet plastikowe pudełko, chociażby takie jak w zestawach do hodowli na https://shroomsy.pl/growkity — warto sprawdzić, jak robią to profesjonaliści (nawet, jeśli nie zajmują się pieczarkami!).

Dalej — najważniejsza sprawa, czyli… grzybnia. Jeśli chcesz, możesz zakupić gotowy zestaw, zawierający dostosowane do potrzeb danego gatunku podłoże (substrat) wraz z rozwiniętą już częściowo grzybnią. Ale możesz też spróbować rozwinąć ją od zera. W sklepach dostępne są grzybnie „w proszku”, którymi trzeba samodzielnie nasycić podłoże (najczęściej wykorzystuje się do tego substraty na bazie trocin).

Wreszcie — domowa hodowla grzybów będzie niemożliwa bez odpowiednich warunków. 

  • Wilgotność — powinna być jak najwyższa — co najmniej 75% wilgotności względnej to mus!

  • Temperatura — każdy gatunek grzybów ma nieco inne preferencje. Pieczarki optymalnie rozwijają się w temperaturze powyżej 20 stopni, a owocują — w nieco chłodniejszych warunkach. Boczniaki zaś kochają niskie temperatury — od 10 do 16 stopni Celsjusza.

  • Światło — znów, wszystko zależy od gatunku. Pieczarki nie potrzebują go prawie wcale, boczniaki — przez ok. 8-10 godzin dziennie (tak, jak większość grzybów).

Jeśli uda Ci się połączyć wszystkie te elementy — po trzech tygodniach możesz się spodziewać pierwszych zbiorów!

 

Czy zastanawiasz się, jak wyróżnić swoją firmę w oczach klientów? Jakie luksusowe prezenty firmowe mogą podkreślić Twoją dbałość o szczegóły i wyjątkowość oferty? Oto lista 10 ekskluzywnych upominków, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich klientach.
Kawa w Polsce coraz częściej staje się nie tylko sposobem na poranne pobudzenie, ale także swego rodzaju rytuałem. Podejście do kultury jej picia i parzenia różni się w zależności od kraju czy kontynentu. W Etiopii, gdzie rośnie sporo gatunków kaw, ceremonia parzenia potrafi trwać nawet kilka god...
Coraz więcej osób szuka praktycznych rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie pięknego i eleganckiego wyglądu wnętrz bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na pielęgnację.
Event manager to jeden z zawodów przyszłości, na który obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie. Z usług organizatora imprez korzystają nie tylko wielkie korporacje, ale też instytucje publiczne i osoby prywatne. Coraz więcej Polaków pragnie mieć zjawiskowe urodziny, wesele czy niezapomnianą k...
Rośnie świadomość na temat odzieży oraz jej produkcji, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na założenie tzw. szafy kapsułowej. Mieści ona uniwersalne, klasyczne ubrania o stonowanych odcieniach i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Poznaj kilka popularnych na całym świecie, pres...
Koordynator ds. dostępności to nowy zawód, który wykształcił się na przestrzeni ostatnich lat. Co wchodzi w zakres obowiązków koordynatora dostępności? Jakie kwalifikacje musi posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Okulary z filtrem światła niebieskiego stają się coraz popularniejsze i coraz częściej kupowane, ze względu na rosnącą świadomość na temat szkodliwości nadmiaru światła niebieskiego. Ten rodzaj światła emituje słońce, a także urządzenia elektroniczne – komputery, tablety, smartfony, telewizory i ...