Skip to main content

Zastanawiasz się nad przebranżowieniem? Oto co musisz wiedzieć!

| tekst sponsorowany | Różne

Wybierając ścieżkę kariery, jesteśmy jeszcze bardzo młodzi i nasze wyobrażenia o świecie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Nietrudno zatem o pomyłkę i utknięcie w zawodzie, który nie sprawia żadnej przyjemności. Może być i tak, że niegdyś ukochana profesja, wykonywana z pasją, przestała cieszyć – np. na skutek wypalenia zawodowego albo złej atmosfery w zakładzie pracy. W obu przypadkach rozwiązaniem może być przebranżowienie. Jak do niego podejść i czego się spodziewać?

Kto powinien rozważyć zmianę profesji?

Zmiana zawodu może nastąpić na różnych etapach życia. Im wcześniej zdasz sobie sprawę, że to, co robisz, nie jest jednak dla ciebie, tym łatwiej będzie ci podjąć decyzję o przebranżowieniu. Jeśli więc wybrana szkoła policealna czy studia stanowią rozczarowanie, lepiej zmienić je od razu, niż tracić kolejne lata.

Rozważyć nowy zawód powinny także osoby pracujące już od dawna, które jednak doszły do momentu krytycznego. Wypalenie zawodowe, frustracja, brak perspektyw, całkowita utrata radości z wykonywanych czynności – tych symptomów nie warto lekceważyć. Nawet jeśli masz już 40 czy 50 lat, przed tobą nadal kilkanaście czy kilkadziesiąt lat pracy – nie pozwól, aby były one męczarnią.

Jak wybrać nowy zawód, aby znów nie żałować?

Ponowne rozważanie dostępnych opcji może być o wiele bardziej stresujące niż wybór pierwszego zawodu. Mamy świadomość, że jedna szansa już przepadła i czujemy ciężar odpowiedzialności. Należy więc rozważyć kilka kluczowych aspektów.

Sprawdź Barometr Zawodów i ogłoszenia o pracę na https://www.gowork.pl/praca/gniezno;l. Przekonasz się w ten sposób, jakie profesje są w twojej okolicy deficytowej i jakich pracowników szukają pracodawcy.

Cały czas miej też na uwadze, że praca to nie tylko źródło zarabiania pieniędzy, ale jeden z kluczowych obszarów życia, który powinien być satysfakcjonujący. Zastanów się, do czego masz smykałkę, co sprawia ci przyjemność, co lubisz i potrafisz robić. Nie wybieraj profesji, o której nie masz pojęcia i z którą nigdy nie miałeś styczności – to zbyt duże ryzyko jak na drugą próbę.

Jak długo trwa i ile kosztuje zdobywanie nowego zawodu?

Nowy zawód można zdobyć na kilka sposobów. Będą się one różnić zarówno pod kątem wysokości ponoszonych kosztów, jak i czasu trwania procedury przebranżowienia. Jeśli jesteś absolwentem studiów wyższych, może wystarczyć zrobienie studiów podyplomowych. Trwają one najczęściej od 2 do 4 semestrów, a koszt jednego semestru to kilka tysięcy złotych. Szkoła policealna generuje podobny koszt, ale przy tym trwa dłużej.

Najszybszą i najtańszą opcją jest skorzystanie z kursu lub szkolenia, zapewniającego zaznajomienie z nowym zawodem. Ich długość i cena zależą od profesji i od tego, jak bardzo zaawansowaną wiedzę chcesz zdobyć na start. Kluczowym jest wybranie rzetelnego podmiotu organizującego kurs. Jeśli do wykonywania zawodu potrzebne są dodatkowe uprawnienia, warto, aby były one możliwe do uzyskania w toku nauki (np. certyfikat UDT).

Czy kurs przebranżawiający jest wystarczającą gwarancją znalezienie nowej pracy?

Jeśli w twojej miejscowości występuje deficyt w ramach zawodu, w którym się kształcisz, szanse na uzyskanie zatrudnienia są dość wysokie. Musisz jednak pamiętać, że nikt nie da ci gwarancji znalezienia pracy w świeżo wyuczonej profesji.

Sporo zależy od twojej determinacji i od tego, jak wiele wiedzy i umiejętności przyswoiłeś w toku przebranżowienia. Pamiętaj też, że jako nowicjusz w branży, możesz na początku otrzymywać oferty gorzej płatne.

ASG staje się coraz bardziej popularnym sposobem na aktywne spędzanie czasu. Ale o co tak naprawdę chodzi w tej formie rozrywki? Czy to tylko zabawa dla miłośników militariów, czy może coś więcej? Przyjrzyjmy się bliżej temu fascynującemu zjawisku, które zyskuje na znaczeniu w całym kraju oraz po...
Chcesz, aby Twoja żywność była zawsze świeża, pełna wartości odżywczych i smaku? Kluczem do tego jest umiejętne przechowywanie w lodówce. Jak to zrobić, by jedzenie nie lądowało w koszu?
Dobór odpowiedniego opakowania do wysyłki może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo produktu oraz na to, jak zostanie on odebrany przez klienta.
Czy marzysz o tworzeniu własnej, unikalnej biżuterii? Sznurek makramowy to idealny materiał, aby to zrealizować.
Recepcja to wizytówka każdej firmy — miejsce, które jako pierwsze wita gości i klientów. Dlatego wybór odpowiednich mebli do tego pomieszczenia jest kluczowy. Warto zwrócić uwagę na estetykę — aby podkreślała prestiż marki, trwałość materiałów, które przetrwają codzienne użytkowanie oraz na właśc...
Czy zastanawiasz się, jak wyróżnić swoją firmę w oczach klientów? Jakie luksusowe prezenty firmowe mogą podkreślić Twoją dbałość o szczegóły i wyjątkowość oferty? Oto lista 10 ekskluzywnych upominków, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich klientach.
Kawa w Polsce coraz częściej staje się nie tylko sposobem na poranne pobudzenie, ale także swego rodzaju rytuałem. Podejście do kultury jej picia i parzenia różni się w zależności od kraju czy kontynentu. W Etiopii, gdzie rośnie sporo gatunków kaw, ceremonia parzenia potrafi trwać nawet kilka god...