Skip to main content

Zastanawiasz się nad przebranżowieniem? Oto co musisz wiedzieć!

| tekst sponsorowany | Różne

Wybierając ścieżkę kariery, jesteśmy jeszcze bardzo młodzi i nasze wyobrażenia o świecie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Nietrudno zatem o pomyłkę i utknięcie w zawodzie, który nie sprawia żadnej przyjemności. Może być i tak, że niegdyś ukochana profesja, wykonywana z pasją, przestała cieszyć – np. na skutek wypalenia zawodowego albo złej atmosfery w zakładzie pracy. W obu przypadkach rozwiązaniem może być przebranżowienie. Jak do niego podejść i czego się spodziewać?

Kto powinien rozważyć zmianę profesji?

Zmiana zawodu może nastąpić na różnych etapach życia. Im wcześniej zdasz sobie sprawę, że to, co robisz, nie jest jednak dla ciebie, tym łatwiej będzie ci podjąć decyzję o przebranżowieniu. Jeśli więc wybrana szkoła policealna czy studia stanowią rozczarowanie, lepiej zmienić je od razu, niż tracić kolejne lata.

Rozważyć nowy zawód powinny także osoby pracujące już od dawna, które jednak doszły do momentu krytycznego. Wypalenie zawodowe, frustracja, brak perspektyw, całkowita utrata radości z wykonywanych czynności – tych symptomów nie warto lekceważyć. Nawet jeśli masz już 40 czy 50 lat, przed tobą nadal kilkanaście czy kilkadziesiąt lat pracy – nie pozwól, aby były one męczarnią.

Jak wybrać nowy zawód, aby znów nie żałować?

Ponowne rozważanie dostępnych opcji może być o wiele bardziej stresujące niż wybór pierwszego zawodu. Mamy świadomość, że jedna szansa już przepadła i czujemy ciężar odpowiedzialności. Należy więc rozważyć kilka kluczowych aspektów.

Sprawdź Barometr Zawodów i ogłoszenia o pracę na https://www.gowork.pl/praca/gniezno;l. Przekonasz się w ten sposób, jakie profesje są w twojej okolicy deficytowej i jakich pracowników szukają pracodawcy.

Cały czas miej też na uwadze, że praca to nie tylko źródło zarabiania pieniędzy, ale jeden z kluczowych obszarów życia, który powinien być satysfakcjonujący. Zastanów się, do czego masz smykałkę, co sprawia ci przyjemność, co lubisz i potrafisz robić. Nie wybieraj profesji, o której nie masz pojęcia i z którą nigdy nie miałeś styczności – to zbyt duże ryzyko jak na drugą próbę.

Jak długo trwa i ile kosztuje zdobywanie nowego zawodu?

Nowy zawód można zdobyć na kilka sposobów. Będą się one różnić zarówno pod kątem wysokości ponoszonych kosztów, jak i czasu trwania procedury przebranżowienia. Jeśli jesteś absolwentem studiów wyższych, może wystarczyć zrobienie studiów podyplomowych. Trwają one najczęściej od 2 do 4 semestrów, a koszt jednego semestru to kilka tysięcy złotych. Szkoła policealna generuje podobny koszt, ale przy tym trwa dłużej.

Najszybszą i najtańszą opcją jest skorzystanie z kursu lub szkolenia, zapewniającego zaznajomienie z nowym zawodem. Ich długość i cena zależą od profesji i od tego, jak bardzo zaawansowaną wiedzę chcesz zdobyć na start. Kluczowym jest wybranie rzetelnego podmiotu organizującego kurs. Jeśli do wykonywania zawodu potrzebne są dodatkowe uprawnienia, warto, aby były one możliwe do uzyskania w toku nauki (np. certyfikat UDT).

Czy kurs przebranżawiający jest wystarczającą gwarancją znalezienie nowej pracy?

Jeśli w twojej miejscowości występuje deficyt w ramach zawodu, w którym się kształcisz, szanse na uzyskanie zatrudnienia są dość wysokie. Musisz jednak pamiętać, że nikt nie da ci gwarancji znalezienia pracy w świeżo wyuczonej profesji.

Sporo zależy od twojej determinacji i od tego, jak wiele wiedzy i umiejętności przyswoiłeś w toku przebranżowienia. Pamiętaj też, że jako nowicjusz w branży, możesz na początku otrzymywać oferty gorzej płatne.

Tatuaż na obojczyku — dlaczego to tak popularny trend?

Ze względu na swoją subtelność i niebywałą estetykę tatuaż obojczyka staje się coraz bardziej popularny. Dla tatuażystów z dowolnego studia ta konkretna część ciała gwarantuje wyjątkowe płótno, na którym można wyrazić delikatność, siłę, a nawet osobiste wiadomości. Sprawdź, jak wybrać idealny wzó...

Jak wybrać odpowiedni kojec ogrodowy dla psa? O tym musisz pamiętać!

Jeśli Twój pies kocha przebywanie na dworze lub z wielu innych względów chcesz, aby miał swoje miejsce w ogrodzie, koniecznie rozważ kupno kojca. Wybór powinien być jednak starannie przemyślany. Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów?

Na jakich fachowców jest zapotrzebowanie w Pile?

Stopa bezrobocia w Pile w styczniu 2024 roku utrzymała się na poziomie 5,3% (ogólnokrajowa stopa bezrobocia w tym samym okresie wynosiła 5,4%). Znalezienie zatrudnienia w Pile nie powinno więc stanowić większego problemu, zwłaszcza w przypadku zawodów deficytowych.

Ile bierze firma sprzątająca za godzinę?

Usługi firm sprzątających stały się nieodłącznym elementem współczesnego życia, zarówno w sferze biznesowej, jak i prywatnej. Bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorcą, który chce utrzymać czystość w miejscu pracy, czy też zależy ci na pięknym mieszkaniu, podpowiemy ile takie usługi kosztują. 

Moda na zimne dni. Co ubrać, gdy pogoda nie rozpieszcza?

Zimowe dni mogą być wyzwaniem dla stylizacji, ale również stanowią świetną okazję do wyrażenia swojego unikalnego stylu. W artykule tym odkryjemy, jak połączyć funkcjonalność z modą, aby cieszyć się zimowymi dniami w pełni komfortowo i stylowo.

Bielizna na Dzień Kobiet: Gdzie kupić idealny prezent dla Twojej dziewczyny?

Dzień Kobiet to doskonała okazja do celebracji kobiecej siły, niezależności i piękna. Chcesz pokazać ukochanej, jak wiele dla Ciebie znaczy? Wybierz intymny prezent, który wyrazi więcej niż tysiąc słów! Bielizna damska na prezent zyskuje na popularności ze względu na swoją unikalną zdolność do łą...

Zaproszenia na 18 - kiedy wręczać, jakie wzory wybrać

Osiemnaste urodziny stanowią symboliczny punkt zwrotny w życiu. To czas, gdy młoda osoba przekracza progi nie tylko pełnoletniości, ale też większej samodzielności i odpowiedzialności.