Skip to main content

Praca jako sprzedawca w Poznaniu — czy to właściwa droga kariery dla młodych osób?

| Artykuł sponsorowany | Różne

Poznań charakteryzuje się rekordowo niskim bezrobociem – to zaledwie 1,1%, czyli o 4,3 punktu mniej niż średnia krajowa. Poszukiwanie pracy w mieście jest więc naprawdę proste – nawet dla początkujących i osób bez wykształcenia. Młode osoby mogą znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w handlu. Praca w sprzedaży oznacza różnorodne stanowiska, możliwość awansu, ale też elastyczność i szanse na zdobycie niezbędnego doświadczenia. Sprawdź, czy praca w charakterze sprzedawcy to coś dla ciebie.

Na czym polega praca w handlu?

Stanowisko sprzedawcy w poszczególnych firmach może wymagać zupełnie innych kompetencji. Znacznie różnią się także typowe dniówki pracowników handlu – w zależności od typu przedsiębiorstwa.

Sprzedawcą jest zatem kasjer w hipermarkecie czy w dyskoncie, koncentrujący się przede wszystkim na szybkim skanowaniu produktów. Podobne obowiązki ma sprzedawca w sklepie franczyzowym, sieciowym czy osiedlowym, przy czym do jego zadań może należeć także np. sprzedawanie kuponów na loterie, opłacanie rachunków czy przyjmowanie i wydawanie paczek kurierskich.

W galeriach handlowych i butikach sprzedawca odpowiedzialny jest przede wszystkim za obsługę klienta zgodną ze standardami firmy – czyli za asystę w dokonywaniu zakupów. Z kolei masowa sprzedaż usług i produktów (np. w obszarze telekomunikacji czy fotowoltaiki) wymaga od sprzedawcy dużej aktywności – głównie wykonywania i odbierania telefonów do klientów, ich obsługę osobistą w salonie czy rozmowy na firmowym czacie.

Sprzedawcą jest również przedstawiciel handlowy, który prezentuje ofertę firmy podczas umówionych wizyt w siedzibie potencjalnych klientów. Ten model handlu preferują przede wszystkim firmy oferujące produkty i usługi specjalistyczne.

Czy do pracy w charakterze sprzedawcy jest potrzebne doświadczenie?

Poszczególne oferty pracy dla sprzedawcy w Poznaniu różnią się pod względem wymagań stawianym kandydatom. Podczas gdy większość pracodawców nie wymaga określonego poziomu wykształcenia, to część z nich może uznawać doświadczenie za dodatkowy atut.

Najczęściej jednak od kandydatów wymaga się przede wszystkim wysokiej motywacji i zaangażowania. Na ogół czynności na stanowisku sprzedawcy nie należą do bardzo skomplikowanych i nie potrzeba wiele czasu, aby doskonale je opanować. To dlatego praca w handlu może być świetnym startem w samodzielność zwłaszcza dla najmłodszych pracowników.

Jakie są atuty młodych sprzedawców?

Pracodawcy często wręcz preferują osoby tuż po szkole i bez doświadczenia. Charakteryzują się one wyjątkowo dużą elastycznością i uczą się naprawdę błyskawicznie. Wielu młodych ma przy tym naturalną smykałkę do handlu i szybko okazuje się, że z pozyskiwaniem klientów radzą sobie oni lepiej niż starsi pracownicy.

Najmłodsi członkowie ekipy są też dyspozycyjni, gdyż na ogół nie mają jeszcze rodzin, którym muszą poświęcać czas. Na początku pracodawcy oferują przeważnie stawkę minimalną, co w połączeniu ze zwolnieniem z PIT i ZUS do 26. r.ż., jest wyjątkowo opłacalne.

Sprzedawca i co dalej – czy ten zawód daje perspektywy rozwoju?

Na stanowisku kasjera czy pracownika obsługi klienta nie trzeba jednak poprzestawać. To dobry sposób na zdobycie doświadczenia przydatnego w poszukiwaniu kolejnej pracy, jednak na początku warto sprawdzić, co w tym zakresie oferuje firma.

Wielu przedsiębiorców umożliwia sprzedawcom osiąganie kolejnych szczebli kariery zawodowej. Awans wiąże się automatycznie z podwyżką – a to skłania do związania się z konkretnym pracodawcą na dłużej.

Czy zastanawiasz się, jak wyróżnić swoją firmę w oczach klientów? Jakie luksusowe prezenty firmowe mogą podkreślić Twoją dbałość o szczegóły i wyjątkowość oferty? Oto lista 10 ekskluzywnych upominków, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich klientach.
Kawa w Polsce coraz częściej staje się nie tylko sposobem na poranne pobudzenie, ale także swego rodzaju rytuałem. Podejście do kultury jej picia i parzenia różni się w zależności od kraju czy kontynentu. W Etiopii, gdzie rośnie sporo gatunków kaw, ceremonia parzenia potrafi trwać nawet kilka god...
Coraz więcej osób szuka praktycznych rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie pięknego i eleganckiego wyglądu wnętrz bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na pielęgnację.
Event manager to jeden z zawodów przyszłości, na który obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie. Z usług organizatora imprez korzystają nie tylko wielkie korporacje, ale też instytucje publiczne i osoby prywatne. Coraz więcej Polaków pragnie mieć zjawiskowe urodziny, wesele czy niezapomnianą k...
Rośnie świadomość na temat odzieży oraz jej produkcji, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na założenie tzw. szafy kapsułowej. Mieści ona uniwersalne, klasyczne ubrania o stonowanych odcieniach i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Poznaj kilka popularnych na całym świecie, pres...
Koordynator ds. dostępności to nowy zawód, który wykształcił się na przestrzeni ostatnich lat. Co wchodzi w zakres obowiązków koordynatora dostępności? Jakie kwalifikacje musi posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Okulary z filtrem światła niebieskiego stają się coraz popularniejsze i coraz częściej kupowane, ze względu na rosnącą świadomość na temat szkodliwości nadmiaru światła niebieskiego. Ten rodzaj światła emituje słońce, a także urządzenia elektroniczne – komputery, tablety, smartfony, telewizory i ...