Przejdź do głównej treści


Praca jako sprzedawca w Poznaniu — czy to właściwa droga kariery dla młodych osób?

| Artykuł sponsorowany | Różne

Poznań charakteryzuje się rekordowo niskim bezrobociem – to zaledwie 1,1%, czyli o 4,3 punktu mniej niż średnia krajowa. Poszukiwanie pracy w mieście jest więc naprawdę proste – nawet dla początkujących i osób bez wykształcenia. Młode osoby mogą znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w handlu. Praca w sprzedaży oznacza różnorodne stanowiska, możliwość awansu, ale też elastyczność i szanse na zdobycie niezbędnego doświadczenia. Sprawdź, czy praca w charakterze sprzedawcy to coś dla ciebie.

Na czym polega praca w handlu?

Stanowisko sprzedawcy w poszczególnych firmach może wymagać zupełnie innych kompetencji. Znacznie różnią się także typowe dniówki pracowników handlu – w zależności od typu przedsiębiorstwa.

Sprzedawcą jest zatem kasjer w hipermarkecie czy w dyskoncie, koncentrujący się przede wszystkim na szybkim skanowaniu produktów. Podobne obowiązki ma sprzedawca w sklepie franczyzowym, sieciowym czy osiedlowym, przy czym do jego zadań może należeć także np. sprzedawanie kuponów na loterie, opłacanie rachunków czy przyjmowanie i wydawanie paczek kurierskich.

W galeriach handlowych i butikach sprzedawca odpowiedzialny jest przede wszystkim za obsługę klienta zgodną ze standardami firmy – czyli za asystę w dokonywaniu zakupów. Z kolei masowa sprzedaż usług i produktów (np. w obszarze telekomunikacji czy fotowoltaiki) wymaga od sprzedawcy dużej aktywności – głównie wykonywania i odbierania telefonów do klientów, ich obsługę osobistą w salonie czy rozmowy na firmowym czacie.

Sprzedawcą jest również przedstawiciel handlowy, który prezentuje ofertę firmy podczas umówionych wizyt w siedzibie potencjalnych klientów. Ten model handlu preferują przede wszystkim firmy oferujące produkty i usługi specjalistyczne.

Czy do pracy w charakterze sprzedawcy jest potrzebne doświadczenie?

Poszczególne oferty pracy dla sprzedawcy w Poznaniu różnią się pod względem wymagań stawianym kandydatom. Podczas gdy większość pracodawców nie wymaga określonego poziomu wykształcenia, to część z nich może uznawać doświadczenie za dodatkowy atut.

Najczęściej jednak od kandydatów wymaga się przede wszystkim wysokiej motywacji i zaangażowania. Na ogół czynności na stanowisku sprzedawcy nie należą do bardzo skomplikowanych i nie potrzeba wiele czasu, aby doskonale je opanować. To dlatego praca w handlu może być świetnym startem w samodzielność zwłaszcza dla najmłodszych pracowników.

Jakie są atuty młodych sprzedawców?

Pracodawcy często wręcz preferują osoby tuż po szkole i bez doświadczenia. Charakteryzują się one wyjątkowo dużą elastycznością i uczą się naprawdę błyskawicznie. Wielu młodych ma przy tym naturalną smykałkę do handlu i szybko okazuje się, że z pozyskiwaniem klientów radzą sobie oni lepiej niż starsi pracownicy.

Najmłodsi członkowie ekipy są też dyspozycyjni, gdyż na ogół nie mają jeszcze rodzin, którym muszą poświęcać czas. Na początku pracodawcy oferują przeważnie stawkę minimalną, co w połączeniu ze zwolnieniem z PIT i ZUS do 26. r.ż., jest wyjątkowo opłacalne.

Sprzedawca i co dalej – czy ten zawód daje perspektywy rozwoju?

Na stanowisku kasjera czy pracownika obsługi klienta nie trzeba jednak poprzestawać. To dobry sposób na zdobycie doświadczenia przydatnego w poszukiwaniu kolejnej pracy, jednak na początku warto sprawdzić, co w tym zakresie oferuje firma.

Wielu przedsiębiorców umożliwia sprzedawcom osiąganie kolejnych szczebli kariery zawodowej. Awans wiąże się automatycznie z podwyżką – a to skłania do związania się z konkretnym pracodawcą na dłużej.

W porównaniu do tradycyjnych perkusji akustycznych, elektroniczne zestawy są stosunkowo nowym wynalazkiem, jednak już zdążyły ugruntować swoją pozycję jako niezbędny instrument współczesnych perkusistów. Poznaj krótką historię perkusji elektronicznej!
Coraz dłuższe marcowe dni zachęcają do aktywności, a jednym ze sposobów na ciekawe spędzenie czasu będzie wizyta w escape roomie. Coraz większą popularnością cieszą się pokoje zagadek w plenerze.
Wieczór kawalerski to wyjątkowa okazja, by przyszły pan młody mógł po raz ostatni zaszaleć w gronie najbliższych przyjaciół przed zmianą stanu cywilnego.
Szukasz autentycznych luksusowych akcesoriów samochodowych w Polsce? Sprawdź, gdzie kupić oryginalne produkty marek premium, takich jak BMW, Ferrari i Porsche.
Święta, takie ja Bożego Narodzenia to czas obdarowywania się prezentami, ale czy warto stosować tę tradycję również w biznesie? Inwestowanie w prezenty świąteczne dla klientów i kontrahentów może być świetnym sposobem na wzmocnienie relacji oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Przyjrzyjmy si…
Nasz czytelnik Ernest podzielił się z nami zdjęciami, wykonanymi w nocy z 2 na 3 lutego 2025, na których widać bardzo interesujące zjawisko optyczne. 
W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie pracy, kompetencje zawodowe stanowią solidny fundament sukcesu.