Przejdź do głównej treści


Podstawy BHP w pracy — dlaczego są tak istotne dla pracowników i pracodawców?

| nadesłane do eobornik | Różne

Zasady BHP, czyli Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, opisać można jako profilaktykę zapobiegania zagrożeniom zawodowym. Zasady te powinny być przestrzegane w każdym zakładzie pracy. Są tak istotne, że czuwa nad tą kwestią prawo pod postacią związanych z BHP ustaw i rozporządzeń. Dlaczego podstawy BHP są takie bardzo ważne, zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i pracodawców?

Co obejmują zasady BHP?

Ogólne zasady BHP obejmują wytyczne dotyczące takich obszarów jak: 

  • Budynki, w tym takie kwestie jak przeglądy budowlane, gazowe, elektryczne itp. 
  • Pomieszczenia pracy. 
  • Oświetlenie na poszczególnych stanowiskach pracy.
  • Temperatura odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy.
  • Obsługa maszyn i urządzeń. 
  • Transport i magazynowanie.
  • Ocena ryzyka zagrożeń. 

Każdy zakład pracy charakteryzuje się właściwymi dla siebie obszarami, które wymagają przyjrzenia się im pod kątem przepisów BHP. Bezpieczeństwo i higiena pracy odgrywa kluczową rolę w każdym miejscu pracy, od biur i urzędów, przez centra handlowe, aż po hale produkcyjne. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają ogromny interes w utrzymaniu bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Wpływa to bowiem na ochronę zdrowia pracowników, pomaga zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom w miejscu pracy, a także zwiększa produktywność pracowników. 

Komfort pracowników

Ważnym powodem, dla którego BHP jest istotne, jest ochrona zdrowia i komfortu pracowników. Bezpieczne warunki pracy mają kluczowe znaczenie dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej osób zatrudnionych w danym zakładzie. W środowisku pracy, w którym nie spełniano by wymogów BHP, komfort pracy prawdopodobnie pozostawiałby wiele do życzenia. Niezależnie, czy mowa o halach, magazynach, parku maszynowym czy małych biurach, pomieszczenia pracownicze i ich wyposażenie powinno zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania obowiązków zawodowych.

Przykład:

W pomieszczeniach biurowych lub gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna, temperatura powietrza nie może być niższa niż 18°C, w pozostałych przypadkach nie niższa niż 14°C. Niższa od tych wartości temperatura w pomieszczeniu mogłaby na tyle zaburzyć zdrowotne funkcjonowanie pracowników biurowych, że praca stałaby się niekomfortowa, a przebywanie w zbyt niskiej temperaturze bezpośrednio naraziłoby pracowników na uszczerbek na zdrowiu. 

Zapobieganie wypadkom i obrażeniom

Poprawa bezpieczeństwa pracy to również kluczowy element w zapobieganiu wypadkom i obrażeniom. Bez odpowiednich środków ochrony i procedur bezpieczeństwa, pracownicy są bardziej narażeni na różnego rodzaju ryzyko związane ze zdrowiem fizycznym. Pracodawcy mają obowiązek dostarczania odpowiedniego sprzętu ochronnego, zaoferowania szkolenia z zakresu BHP oraz jasnego wyłożenia informacji o potencjalnych zagrożeniach. Dzięki temu pracownicy są w stanie lepiej zrozumieć potencjalne ryzyko i nauczyć się odpowiednich sposobów unikania wypadków.

Przykład:

Praca w przemyśle chemicznym niejednokrotnie naraża pracowników na działanie czynników szkodliwych, takich jak ciekłe i lotne substancje chemiczne, substancje aktywne biologicznie itp. Pracodawca powinien ocenić ryzyko, które występuje przy wykonywaniu obowiązków zawodowych swoich pracowników. Idzie za tym wyposażenie stanowisk pracy w środki ochronne czy wprowadzenie zmianowej organizację pracy, aby nie narażać pracowników na zbyt długotrwały kontakt z substancjami chemicznymi. 

Zwiększenie produktywności

Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy przekłada się również na zwiększenie produktywności. Kiedy pracownicy czują się bezpiecznie i mają zapewniony komfort pracy, bardziej skoncentrowani są na wykonywaniu swoich obowiązków. Brak niepokoju o własne bezpieczeństwo czy o sprzyjające warunki wykonywania obowiązków pozwala im skupić się na efektywnej pracy, co przekłada się na lepsze wyniki i wydajność. 

Przykład:

Praca w biurze z otwartym planem przestrzennym, gdzie brakowałoby wygłuszenia, skutkowałaby nadmiernym hałasem i rozpraszaniem. Pracownicy dekoncentrowani są wówczas rozmowami, dzwonkami telefonów, odgłosami drukarek itd. Mają więc trudności w skupieniu się na swoich zadaniach. Ciągłe rozpraszanie przez hałas odbija się negatywnie na ich produktywności. Muszą poświęcać chwilę na ponowne skupienie się i powrót do zadania po każdym zakłóceniu, co prowadzi do straty czasu i spadku wydajności.


Stosując się do zasad BHP w rezultacie doprowadza się do poprawy warunków pracy. Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz przeprowadzić w swojej firmie szkolenie BHP czy pragniesz wykonać odpowiedni audyt, wystarczy, że wyszukasz w internecie hasło BHP i dodasz miasto, np. BHP Katowice. Tym sposobem wyszukasz profesjonalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo pracowników w twojej firmie. Działając zgodnie z sugestiami ekspertów, spełnisz też wymogi, które na ciebie jako pracodawcę nakłada prawo.

Szukasz inspiracji na wyjątkowy prezent świąteczny, który wyróżni się spośród innych?
Suszarki do rąk już od jakiegoś czasu cieszą się dużą popularnością. Są częstym wyborem w takich miejscach, jak galerie handlowe, stacje benzynowe, restauracje czy szkoły. Niektóre miejsca jednak wciąż stawiają na wybór ręczników papierowych. Powstaje zatem pytanie: czy suszarki do rąk to lepszy ...
Odzież dziecięca to coś więcej niż ubrania – to troska o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo naszych pociech.
Współczesny rynek może zaproponować naprawdę wiele wersji standardowej gabloty muzealnej. Opcji masz minimum kilka, natomiast w pierwszej kolejności należy wiedzieć, dlaczego ważne jest odpowiednie dopasowanie gabloty do organizowanego przez Ciebie wydarzenia.
Pierwsza wizyta w sądzie może przysparzać naprawdę wiele emocji i być źródłem wewnętrznego napięcia u wielu osób. O terminie rozprawy zazwyczaj dowiadujemy się za sprawą pisemnego zawiadomienia, w którym zawarte są wszystkie szczegółowe informacje – w tym dodatkowe zobowiązania dla stron w sprawi...
W dzisiejszych czasach, kiedy system ubezpieczeń zdrowotnych jest coraz bardziej skomplikowany, coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z profesjonalnego doradztwa prawnego. Radca Prawny w Poznaniu może okazać się nieocenioną pomocą w zrozumieniu i zarządzaniu wszelkimi aspektami związ...
Marynowanie to łatwy sposób na zmiękczenie dowolnego mięsa i dodanie mu walorów smakowych. Większość marynat zazwyczaj zawiera w sobie pięć kluczowych składników – kwas, cukier, olej, sól i przyprawy.