Czym są repliki broni palnej i czy polskie prawo reguluje ich posiadanie?

Replika z definicji oznacza wierną kopię oryginalnego modelu. Z replikami najczęściej spotkamy się w muzeach historycznych czy podczas różnego rodzaju rekonstrukcji bitew.
Jednym z wynalazków stworzonych przez człowieka jest broń – jej zmiany na przestrzeni wieku są niezbitym dowodem na aktywność ludzką i rozwój społeczeństwa. Repliki broni palnej potwierdzają bogatą historię militariów oraz rozwoju technik strzeleckich, począwszy od czasów pierwszego użycia kamienia do celów obronnych. No dobrze, jednak czy posiadanie repliki broni jest legalne? Odpowiedzi na to pytanie należy doszukiwać się w art. 11 Ustawy o broni i amunicji. To właśnie tam podkreślono, że pozwolenie na broń nie wymaga broni pneumatycznych, regenerujących energię kinetyczną poniżej 17J oraz broni palnych rozdzielnego ładowania, które zostały wytworzone przed rokiem 1885 oraz ich replik. Oznacza to, że zakup i korzystanie z repliki broni na plastikowe kulki jest w pełni legalne – gdyby tak nie było, dziś nie słyszelibyśmy o graczach ASG.
Air Soft Gun – pasja i rozrywka w jednym
ASG oznacza szereg replik broni palnej, najczęściej wykonanych w skali 1:1, jednak nie zawsze. Obecnie można spotkać egzemplarze o innej wielkości. Repliki mogą strzelać plastikowymi kulkami – nie mają one wartości bojowej, jednak do złudzenia potrafią przypominać wersję palną. Czasem odróżnienie oryginały od jego wiernej kopii może stanowić spory problem nawet dla pasjonatów historii broni. W zależności od rodzaju zasilania, repliki broni palnej dzielimy na:
- sprężynowe (wymagane jest przeładowanie po każdym strzale)
- elektryczne (zasilane wbudowanym w nie akumulatorem)
- gazowe (kapsuła CO2, green gas)
Do najpopularniejszych historycznych replik broni palnej należą między innymi garłacze, strzelby, pistolety kapiszonowe, muszkiety czy winchestery. Współcześnie wiele osób interesuje się rozgrywkami Air Soft Gun, polegającymi na grupowych potyczkach, podczas których wykorzystuje się właśnie serię replik broni ASG. Przyjęło się, że sport ten jest dla osób pełnoletnich – uczestnicy poniżej 18 roku życia mogą uczestniczyć w zabawie jedynie pod nadzorem osoby dorosłej. Niektóre państwa wprowadziły wymóg rejestracji graczy ASG (Zjednoczone Królestwo, Holandia). W Hiszpanii zaś masz obowiązek zarejestrować replikę, dlatego każda kopia broni ma swój numer seryjny, natomiast w Portugalii repliki muszą być oznaczone kolorystycznie w taki sposób, by można było odróżnić je od broni palnej już na pierwszy rzut oka.
Jak odróżnić replikę od oryginału podczas zakupu?
Zaleca się, by zakup repliki broni palnej był dokładnie przemyślany i dokonany w renomowanym sklepie z militariami. W przeciwieństwie do zwykłej broni, jej kopię możesz zakupić przez internet od ręki. Co innego, gdy w obrębie twoich zainteresowań znajduje się oryginalna broń – oferuje ją między innymi sklep Cyngiel. Mimo, że przedsiębiorstwo posiada swój sklep internetowy, https://cyngiel.com.pl/, nie zamówisz sobie broni kurierem. Właściciel podchodzi do tematu legalności broni odpowiedzialnie, wymagając od kupujących złożenia osobistych odwiedzin w sklepie stacjonarnym oraz ukazania aktualnego pozwolenia na posiadanie broni. Poza oryginalnymi egzemplarzami niektórych broni, Cyngiel ma w swojej ofercie akcesoria przydatne do rozgrywek ASG. Sport ten nie jest dla każdego, jednak warto choć raz spróbować swoich sił w grze zespołowej. W Polsce istnieje kilka grup zrzeszających prawdziwych pasjonatów ASG – wystarczy że do nich dołączysz, a hobbyści wdrożą cię w świat replik i zasad panujących w towarzystwie miłośników broni w wersji Air Soft Gun.