Gry terapeutyczne — cenne wsparcie zdrowia psychicznego

W trakcie odbywania się terapii psychologicznych specjaliści wykorzystują wiele różnych metod. Zarówno w zajęciach grupowych, jak i w spotkaniach indywidualnych świetnie sprawdzają się różnego rodzaju gry terapeutyczne. Mnóstwo terapeutów uważa je za bardzo dobre narzędzie pracy. Jaką rolę odgrywają gry terapeutyczne w poprawie zdrowia psychicznego? Odpowiedź na to oraz wiele innych istotnych pytań związanych z tym tematem znajdziesz w tym artykule!
Gry terapeutyczne, czyli jakie?
Warto na początku zauważyć, że bawić się może i powinien każdy bez względu na wiek. Zdecydowanie gry nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. W przypadku terapii psychologicznych gry odgrywają szczególną rolę. A uczestnicy takich spotkań mierzą się z bardzo różnymi problemami. Mnóstwo osób nie chce rozmawiać o swoich trudnościach w życiu codziennym nawet z dobrymi specjalistami. Są też ludzie, którzy konsekwentnie wypierają problemy, udając po prostu, że ich nie ma.
Takim osobom z reguły łatwo przychodzi granie w Chińczyka czy innego rodzaju „planszówki”. Wykorzystać w terapii psychologicznej można również łamigłówki, zgadywanki, gry zręcznościowe czy manualne. Tego rodzaju rozrywka świetnie sprawdza się zwłaszcza na początku spotkań z terapeutą czy psychologiem. Dzięki graniu w gry specjalista i osoba, która go odwiedza, lepiej się poznają. A to w dłuższej perspektywie ma bardzo pozytywny wpływ na siłę łączącej ich więzi.
Terapeuci mogą bezpośrednio uczestniczyć w takiej zabawie albo odgrywać rolę jej opiekuna. Psycholog ma możliwość podczas gry uważnie obserwować osobę, która przyszła do niego po wsparcie. To daje mu sporą wiedzę na temat cech charakteru czy aktualnego stanu psychicznego. Dzieje się tak ze względu na przejawianą przez większość ludzi naturalną tendencję do rozluźniania się i relaksowania w trakcie zabawy. W takich okolicznościach zwłaszcza są widoczne postawy życiowe, preferencje czy poglądy i priorytety każdego człowieka.
Gry terapeutyczne – parę słów o korzyściach dla dzieci
Gry terapeutyczne odgrywają również bardzo ważną rolę w dawaniu wsparcia psychologicznego dzieciom. Podczas tej rozrywki podobnie jak osoby dorosłe, dzieci zyskują bezpieczną przestrzeń do działania oraz podejmowania szeregu decyzji. Gry terapeutyczne często umożliwiają pojawianie się różnych, trudnych emocji, które można później łatwiej „przepracować” z terapeutą. W ten sposób prościej odbywa się ich nazywanie, analizowanie, a następnie poradzenie sobie z ich istnieniem.
Zajęcia terapeutyczne to świetna szansa dla dzieci, które na co dzień muszą sobie radzić z różnymi problemami, takimi jak rozpad rodziny, śmierć rodzica czy bieda i ubóstwo. Udział w grach tego typu często bardzo pozytywnie wpływa na ich poczucie wartości. Przy czym tę rozrywkę zawsze warto dopasować indywidualnie do potrzeb i zainteresowań podopiecznego.
Gry terapeutyczne jako wsparcie fizjoterapii
Co ważne, gry terapeutyczne odgrywają bardzo dużą rolę w również w fizjoterapii. Dzięki zaangażowaniu w nie różnych osób z problemami związanymi z chorobami czy niedostatkami ciała nabywają one nowe, cenne umiejętności radzenia sobie z trudnościami życia codziennego. Podczas grania w gry terapeutyczne ludzie wymyślają różne rozwiązania swoich problemów, ponieważ niekiedy zaczynają patrzeć na nie z nieco innej perspektywy.
Gry terapeutyczne mają bardzo dobry wpływ na zdrowie psychiczne każdego człowieka. W domowych warunkach przydają się zwłaszcza dzieciom i osobom starszym, aby ćwiczyć koncentrację, zręczność czy pamięć. Dlatego zachęcamy cię do zakupu gier terapeutycznych dla siebie albo dla swoich bliskich!