Jak zwracać się do notariusza?

Czy podczas wizyty u notariusza można zwracać się do niego per: pan bądź pani? A może to zbyt poufałe? Sprawdź, w jaki sposób możesz mówić do przedstawiciela tego zawodu tak, aby nie łamać zasad Savoir Vivre dobrego wychowania i przyjętej normy.
Kim jest notariusz?
Notariusz to zawód zaufania publicznego, który polega na wykonywaniu czynności prawnych wynikających z ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku o notariacie. Przedstawiciel tego zawodu jest urzędnikiem, który ma uprawnienia do wykonywania czynności prawnych takich jak: sporządzanie aktów notarialnych, poświadczanie podpisów, sporządzanie protokołów, a także prowadzenie ksiąg wieczystych. To oczywiście tylko mała część czynności, które wykonuje chociażby notariusz Warszawa Wola.
Notariusz, którego siedzibą jest Warszawa czy inne miasto w Polsce, posiada specjalne uprawnienia, które nie należą do zadań wykonywanych przez innych urzędników. Jest on odpowiedzialny za wykonywanie czynności prawnych i czuwa nad ich przestrzeganiem. Osoba, która chce wykonywać ten zawód, musi posiadać wiedzę prawniczą oraz doświadczenie, aby móc pełnić swoje obowiązki w sposób należyty i nienaganny. Warto zobaczyć, jak robi to na przykład notariusz Warszawa Wola, który cieszy się szacunkiem i dobrymi opiniami wielu klientów.
Notariusz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. Obowiązek ten musi być przestrzegany w stosunku do wszystkich informacji, które wpływają do jego kancelarii. Nie może ujawniać żadnych danych osobom trzecim bez zgody stron biorących udział w czynności notarialnej.
Jak można zwracać się do notariusza?
Gdy wchodzisz do siedziby przedstawiciela tego zawodu możesz zwracać się do niego przede wszystkim “panie notariuszu”. Możesz również używać innej formy – “panie rejencie” czy “panie sędzio”.
Bardzo ciekawa jest forma: “panie rejencie”. Kim był rejent w dawnych czasach? Rejent był urzędnikiem państwowym, który wykonywał czynności notarialne na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To przedstawiciel tego zawodu w dawnych czasach.
Rejent był zobowiązany do wykonywania czynności notarialnych w imieniu władz państwowych. Rejent pełnił też funkcję sędziego, który prowadził postępowanie sądowe. Miał także obowiązek wyznaczenia świadków do udziału w czynności notarialnej. Rejent był upoważniony do wydawania postanowień sądowych i wykonywania innych czynności w imieniu władz państwowych.
W dawnych czasach notariusz wielokrotnie musiał pełnić funkcję sędziego, co również sprawiło, iż określenie to jest przypisane do niego i można go używać.
Jak zwracać się do pani notariusz?
W Polsce w 2021 roku zarejestrowanych było ponad 4000 notariuszy. Wśród nich sporą grupę stanowią oczywiście kobiety. Do pani notariusz możesz zwracać się w żeńskich formach pana notariusza. Możesz więc spokojnie używać formy “pani notariuszko”, ale również “pani rejencino” bądź “pani sędzino”. Warto dodać, że również w korespondencji - czy to e-mailowej czy tradycyjnej, można używać wyżej wymienionych form.
Wbrew pozorom nie można zwracać się czy to do notariusza czy do notariuszki określeniem „mecenas” czy “pani mecenas”. Jest ono przypisane do zawodu, który opowiada się zawsze po jednej ze stron. W przypadku notariusza jest zgoła inaczej. Przedstawiciel bądź przedstawicielka tego zawodu to osoba bezstronna, pomagająca obu stronom umowy.