Jak wygląda czyszczenie wymagających materiałów?
Pranie komercyjne to usługa wymagająca dostosowania technik piorących do różnych, często "niestandardowych" materiałów takich jak kożuchy, firany, dywany i pokrowce na materace. Na stronie naszapralnia.pl można dowiedzieć się nieco więcej na temat samego prania, jak i metod stosowanych w przypadku tychże materiałów
Czyszczenie chemiczne — na czym polega?
W przeciwieństwie do tradycyjnych metod prania na mokro czyszczenie chemiczne odbywa się najczęściej na sucho. Z technologii tej korzysta się wówczas, gdy prany materiał jest podatny na utratę koloru i na wystąpienie zniekształceń wynikających z wcześniejszego oddziaływania wilgoci (np. wiskoza, futra itd.). Bardzo skuteczną substancją czyszczącą jest czterochloroetylen. Związek ten wyróżnia się bardzo niskim napięciem powierzchniowym, w związku z czym skutecznie usuwa zabrudzenia organiczne. Alternatywą dla tej substancji są specjalne rozpuszczalniki wodorowe, które stosuje się głównie wobec bardzo delikatnych tkanin (np. jedwab i ręcznie wykonane włókna). Niekwestionowaną zaletą czyszczenia chemicznego jest całkowita automatyzacja tego procesu. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie naszapralnia.pl odbywa się ono w specjalnym agregacie chemicznym, którego zamknięta budowa uniemożliwia przedostawanie się chemikaliów do otoczenia.
Pranie na mokro — jak wygląda?
Zupełnie inaczej wygląda proces prania chemicznego. W znacznym stopniu przypomina on standardowe pranie w pralce, tyle że stosuje się do tego celu nieco skuteczniejsze środki. Wykorzystuje się do tego celu specjalne pralki przemysłowe o bardzo dużej pojemności. Zaprojektowano je tak, aby ich praca nie niszczyła wewnętrznych struktur pranych przedmiotów. Na koniec pranie jest odwirowywane i — jeśli pojawia się taka konieczność — suszone w suszarce lub pralkosuszarce. W pralni działającej pod adresem naszapralnia.pl stosuje się specjalną weryfikację wstępną, dzięki której automatycznie przypisuje się określone materiały do wybranych technik prania.
Pranie materiałów specjalnych — jak wygląda w praktyce?
1. Firany i zasłony — to przedmioty, które są najczęściej wyprodukowane z bardzo delikatnych tkanin. Do ich czyszczenia stosuje się najczęściej metodę chemiczną, rzadziej pranie "na mokro".
2. Pokrowce na materace i kanapy — do czyszczenia tych przedmiotów stosuje się specjalistyczne, chemiczne środki czyszczące.
3. Kołdry, poduszki i merynosy — to przedmioty bardzo podatne na oddziaływanie się drobnoustrojów. Ich czyszczenie odbywa się najczęściej poprzez zastosowanie bardzo wysokich temperatur (proces maglowania) sięgających nawet 200 stopni Celsjusza.
4. Suknie ślubne — to wyjątkowy element garderoby, którego delikatna struktura wymaga zastosowania profesjonalnych środków chemicznych.
5. Wyroby skórzane, futra i kożuchy — ich czyszczenie odbywa się wyłącznie za pomocą agregatu chemicznego. Dzięki temu łatwiej przywrócić ubraniom naturalny wygląd.
Na stronie naszapralnia.pl można znaleźć wiele różnych informacji na temat technik prania, wykorzystywanych środków chemicznych itd. Istnieje też możliwość skorzystania z usług firmy.