Przejdź do głównej treści


Firmowy savoir vivre, czyli dobre maniery w miejscu pracy

| Artykuł sponsorowany | Różne

O savoir-vivre każdy słyszał, a mało kto pamięta, co ten zwrot dokładnie znaczy. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego dobre maniery są nadal ważne w miejscu pracy i na co szczególnie zwrócić uwagę w kontaktach z innymi, żeby być przez nich pozytywnie odebrani. 

Dobre maniery nadal w cenie?

Prawa i obowiązki pracownicze to coś, co warto znać, żeby sobie nie zaszkodzić. Interesującymi informacjami na temat umów, urlopów, zwolnień lekarskich czy dyscyplinarnych dzielił się na przykład portal mojapraca.org.pl.

W tym artykule zajmiemy się jednak jeszcze innym elementem naszej pracy – stosowaniem się do zasad savoir-vivre. Czy ten niepisany kodeks nadal ma znaczenie w kontaktach ze współpracownikami, klientami i przełożonymi?

Owszem, wiele młodych firm stawia na luźną atmosferę, a część z nich chwali się brakiem obowiązującego dress codu. Nie znaczy to jednak wcale, że możemy się w pracy czuć tak samo swobodnie, jak u siebie w domu. Tak naprawdę świadczyłoby to o naszym braku profesjonalizmu i zniechęciło do marki innych. Na przykład ciągłe spóźnienia czy zaniedbania w kwestii higieny sprawi, że zostaniemy odebrani jako osoby mało solidne, niekompetentne i mało wiarygodne. Nasze nieodpowiednie zachowanie z pewnością przyczyni się też do pogorszenia atmosfery w całym zespole. 

Z drugiej strony, jeśli znamy i stosujemy zasady dobrego wychowania, łatwiej odnajdziemy się w sytuacjach niezręcznych i lepiej wypadniemy w sytuacjach stresowych, takich jak rozmowa kwalifikacyjna czy pierwsze spotkanie z nowym klientem. To właśnie wrażenie, jakie po sobie zostawimy, może wywrzeć większy wpływ na innych niż to, co powiedzieliśmy. Bezsprzecznie więc reguły savoir-vivre są w pracy bardzo ważne!

Jak cię widzą, tak cię piszą – firmowy dress code

W przedsiębiorstwach, w których dress code jest przestrzegany, najprawdopodobniej zostaniemy z nim zaznajomieni już w pierwszych dniach naszej pracy. Jeśli jednak się tak nie stanie, możemy mieć w pamięci podstawowe zasady etyki biznesu, do której należą:

  • Noszenie stroju biznesowego, którym określa się zwykle garnitur, marynarkę, spódnice i dobrze dobrane dodatki. Całość nie powinna na siebie zwracać uwagi, nie może być to ubiór zbyt obcisły, za luźny, ani zbyt dużo odsłaniać;
  • W sytuacjach bardziej formalnych (jak np. spotkania ze znaczącymi dla firmy kontrahentami) najlepiej założyć na siebie ubrania w neutralnych kolorach, do których należą szarość, biel i granat; 
  • Nawet jeśli szef pozwala na bardziej swobodny styl, tzw. casual, nadal obowiązują nas pewne zasady tj. zakrywanie dekoltu, zadbana fryzura i zarost

Stosowanie się do tych reguł może wiązać się dla nas z odrzuceniem pewnych osobistych upodobań, ale pamiętajmy o korzyściach – profesjonalizm w tej kwestii pozwoli nam osiągać lepsze wyniki w pracy. 

Jedzenie w pracy i dbanie o czystość

Innym ważnym elementem savoir-vivre, który chcemy w tym artykule poruszyć, jest kultura jedzenia i zachowywanie higieny w miejscu pracy. Chodzi nie tylko o to, żebyśmy sami dbali o regularną kąpiel czy pranie odzieży, ale też dbali o wszystkie przedmioty i pomieszczenia, z którymi mamy styczność.

Jeśli chodzi o posiłki mamy tu również kilka niepisanych zwykle reguł. Po pierwsze, przestrzegamy wyznaczonych godzin na lunch. Po drugie jemy w miejscach do tego przeznaczonych. Po trzecie, jedzenie przy biurku nie zawsze jest mile widziane, więc zorientujmy się, jak to jest w naszej firmie i się do tego dostosujmy. Po czwarte, przygotowując własne posiłki, unikajmy składników o intensywnych zapachach. I wreszcie po piąte, starajmy się nie jeść w obecności, klientów, gości i przełożonych.

Wracając do dbania o wspólne pomieszczenia – najważniejszą zasadą jest utrzymywanie czystości w kuchni i toalecie. Kiedy zauważymy jakiś bałagan, dobrze jest też od razu się nim zająć, a nie szukać „sprawców”. Warto tu również wspomnieć o odnoszeniu rzeczy na miejsce, zmywaniu po sobie brudnych naczyń, wyrzucanie zepsutego jedzenia i informowanie osób za to odpowiedzialnych o ewentualnych brakach w zaopatrzeniu

Pogłębiaj swoją wiedzę!

Savoir-vivre to wiele innych zasad, które regulują m.in. stosunki na linii przełożony-podwładny, klient-sprzedawca czy pracownik-pracownik. Dotyczą one nie tylko przywitania i zwrotów grzecznościowych używanych w rozmowach, ale też wyrażeń, którymi posługujemy się w korespondencji mailowej. Im więcej wiemy na ich temat, tym lepiej dla nas. Nie popełnimy żadnej gafy, a kontakt z nami będzie dla innych czystą przyjemnością. Warto więc wciąż pogłębiać swoją wiedzę na temat dobrych manier, aby w przyszłości swobodnie nimi operować i móc skupić się wyłącznie na wykonywaniu swoich zadań. 

 

W porównaniu do tradycyjnych perkusji akustycznych, elektroniczne zestawy są stosunkowo nowym wynalazkiem, jednak już zdążyły ugruntować swoją pozycję jako niezbędny instrument współczesnych perkusistów. Poznaj krótką historię perkusji elektronicznej!
Coraz dłuższe marcowe dni zachęcają do aktywności, a jednym ze sposobów na ciekawe spędzenie czasu będzie wizyta w escape roomie. Coraz większą popularnością cieszą się pokoje zagadek w plenerze.
Wieczór kawalerski to wyjątkowa okazja, by przyszły pan młody mógł po raz ostatni zaszaleć w gronie najbliższych przyjaciół przed zmianą stanu cywilnego.
Szukasz autentycznych luksusowych akcesoriów samochodowych w Polsce? Sprawdź, gdzie kupić oryginalne produkty marek premium, takich jak BMW, Ferrari i Porsche.
Święta, takie ja Bożego Narodzenia to czas obdarowywania się prezentami, ale czy warto stosować tę tradycję również w biznesie? Inwestowanie w prezenty świąteczne dla klientów i kontrahentów może być świetnym sposobem na wzmocnienie relacji oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Przyjrzyjmy si…
Nasz czytelnik Ernest podzielił się z nami zdjęciami, wykonanymi w nocy z 2 na 3 lutego 2025, na których widać bardzo interesujące zjawisko optyczne. 
W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie pracy, kompetencje zawodowe stanowią solidny fundament sukcesu.