Czas pracy kierowcy - jak prowadzić skrupulatną ewidencję?

Nie jest tajemnicą, że żyjemy w czasach, w których firmy transportowe mają szansę bardzo dobrze się rozwinąć i świetnie prosperować. Obecny rynek dystrybucyjny nie miałby prawa bytu bez dobrze postępującej infrastruktury transportowej. Zawodowi kierowcy są niezwykle rozchwytywani przez pracodawców i nie ma co ukrywać mają pełne ręce pracy i setki tysięcy kilometrów do przejechania, aby dostarczyć towar w odpowiednie miejsce.
W dobie tak rozwijającej się branży transportowej pracodawcy muszą szczególnie dbać o swoich pracowników. Aspekty takie jak czas pracy kierowcy, dni wolne, odpoczynek czy zachowanie w sytuacjach zagrożenia są ściśle regulowane przez obowiązujące przepisy i ustawy. Pracodawcy zobowiązani są do ich przestrzegania oraz prowadzenia ewidencji każdego pracownika, aby uniknąć, nadużyć oraz ewentualnego pogwałcenia praw. Odpowiedzialność w tym zawodzie w dużej mierze spoczywa także na kierowcy - to on jest zobowiązany dbać o przewożony towar, a w razie wypadków czy komplikacji może zostać pociągnięty do pokrycia wszelkich szkód.
O co należy zadbać prowadząc firmę transportową?
Samo założenie działalności gospodarczej o charakterze transportowym wymaga od pracodawcy dużego nakładu pracy. Prawo wymaga od takiego kandydata posiadania odpowiednich certyfikatów i licencji, dobrej reputacji, brak wyroków sądu za przestępstwa skarbowe i koniecznie siedziby firmy.
Dokumentacja potrzebna do prowadzenia działalności transportowej:
- ubezpieczenie OC pracownika,
- zaświadczenie o dostępie do rynku przewozowego,
- zaświadczenia kierowcy o możliwości wykonywania zawodu,
- dokumentacja przewożonego ładunku,
- świadectwo zgodności pojazdu z wymaganiami ADR (w przypadku przewożenia ładunków żywych),
- certyfikat EURO (jeśli firma świadczy usługi poza granicami kraju),
- ewidencja potwierdzająca zgodny czas pracy kierowcy.
Wyżej wymienione dokumenty to tylko podstawowe zaświadczenia, które należy posiadać. W zależności od charakteru prowadzonej działalności mogą być wymagane dodatkowe licencje i certyfikaty, bez których prowadzenie firmy byłoby niemożliwe.
Przepisy prawne dotyczące ewidencji czasu pracy kierowcy
Zdecydowanie jedną z najważniejszych ewidencji, jaką przedsiębiorca posiadający działalność transportową musi prowadzić jest czas pracy kierowcy. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa - przepracowany i zmęczony kierowca stanowi potencjalne zagrożenie w ruchu drogowym i zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania wypadku. Każdy zawodowy kierowca musi mieć prowadzoną indywidualnie ewidencję, która świadczy o jego czasie pracy. Sama forma prowadzenia takiej dokumentacji nie jest określona ustawowo - przepisy mówią tylko o tym, co w takiej ewidencji powinno się znajdować.
Czas pracy kierowcy zawodowego jest ściśle ustalony i wymaga potwierdzenia w dokumentacji za pomocą - zapisów na wykresówkach, wydruków danych z karty kierowcy, rejestrów opracowanych na podstawie zgromadzonej dokumentacji, danych pobranych z tachografu cyfrowego itp.
Właściciele firm transportowych często decydują się na zatrudnienie biura rozliczeniowego, które zajmie się prowadzeniem ewidencji oraz jej przechowywaniem. Dla wielu jest to duże ułatwienie, ponieważ sam proces tworzenia takiej dokumentacji jest niezwykle czasochłonny i wymaga skrupulatności. Jeżeli przedsiębiorca ma zatrudnionych kilkunastu kierowców zawodowych traciłby całe tygodnie na dokumentowanie ich czasu pracy.
źródło zdjęć: freepik.com