Bezpieczeństwo – a higiena? O przestrzeganiu zasad higieny pracy okiem zwykłego człowieka

Każdy przedsiębiorca i pracownicy z pewnością kilkukrotnie mieli okazję na zapoznanie się z ogólnymi zasadami BHP. Wśród wielu osób utarł się jednak fakt, że o bezpieczeństwie mówi się wiele, higienę zaś odkłada się na drugi plan. Współczesne realia sprawiły jednak, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że higiena w miejscu pracy powinna być stawiana na równi z bezpieczeństwem – gdyż te pojęcia nie bez powodu występują łącznie.
Na co narażone są osoby, które nie przestrzegają zasad? Skutki braku higieny w miejscu pracy
Po zakładzie produkcyjnym w ciągu dnia przechadza się nawet kilkaset osób. Opary, kurz, a także ciepło tworzą niebywałą ucztę dla bakterii. Osoby, które nie dbają o higienę swoich rąk są o wiele częściej narażone na wirusa grypy, opryszczki czy jaja owsików. Są to dolegliwości przede wszystkim męczące i narażające organizm na spore uszkodzenia i dyskomfort. W miejscu pracy spędza się od ośmiu do dwunastu godzin w ciągu doby. Nieczęste mycie rąk powoduje namnażanie się drobnoustrojów i – można by rzecz – samoistne narażanie siebie i współpracowników na choroby i niedogodności. Jednym z najpoważniejszych skutków nie mycia rąk jest wirusowe zapalenie wątroby typu A i czerwonka bakteryjna – tych chorób nie należy lekceważyć, gdyż mogą one finalnie skończyć się pobytem na ostrym dyżurze. Nie przykładając wagi do własnej higieny, ryzykuje się również zdrowie (a nawet życie) swoich kolegów i koleżanek z pracy. Z tego względu zalecane jest mycie rąk między innymi po powrocie do domu, korzystaniu z toalety, wydmuchiwaniu nosa, dotykaniu pieniędzy, korzystaniu z komunikacji i obróbce niegotowanego jajek czy ryb. Właściciele zakładów produkcyjnych poważnie podchodzą do kwestii higieny w miejscu pracy, inwestując w rozmaite akcesoria, wśród których można wymienić przede wszystkim bezdotykowy dozownik do mydła. Choć wynalazek z pozoru wydawać się może błahy, ma wiele właściwości i przede wszystkim daje możliwość ochrony siebie i innych w miejscu pracy.
Bezdotykowy dozownik do mydła – konieczność w zakładach pracy. Charakterystyka przedmiotu
Dozownik na mydło powinien być nieodłącznym elementem wyposażenia każdej łazienki. Jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza w miejscach, z których korzysta wiele osób. Dzięki uruchamianiu bezdotykowemu, zmniejsza prawdopodobieństwo osadzania się na nim bakterii, przez co ogranicza również ich rozwój. Sposób aplikacji jest przyjazny dla każdego pracownika, gdyż w żaden sposób nie dochodzi między nimi do kontaktu dotykowego, będącego swoistym transferem bakterii. Inwestycja w tego rodzaju akcesoria współcześnie stanowi wręcz obowiązek każdej osoby, która częściowo ponosi odpowiedzialność za komfort pracowników i ich bezpieczeństwo w miejscu pracy. W dzisiejszych czasach przykłada się bowiem ogromną wagę do czystości, a świadomość ludzi z dnia na dzień rośnie. Z tego powodu w miejscach publicznych rzadko dostrzeżemy inne niż automatyczne dozowniki mydła. Gdzie możemy zaopatrzyć się w tego typu sprzęt? Obecnie istnieje wiele firm zajmujących się fachowo produktami BHP, wśród których wymienić można firmę Elis. Zaopatrując się w sprzęt od fachowców masz pewność, że będą doskonale spełniać swoje przeznaczenie.