Mosty tymczasowe – funkcje i rodzaje

Problemy komunikacyjne takie jak wypadek czy usterka w nawierzchni to niemal codzienność. Objazdy i zmiany kierunku ruchu nie powodują większych utrudnień na zwykłej drodze. Sprawa wygląda inaczej, gdy usterka dotyczy mostu. Jak utrzymać płynność ruchu wyłączając most z użycia?
Mosty oraz kładki są podstawowym elementem każdej lokalnej infrastruktury. Pozwalają na swobodne przemieszczanie się ponad rzekami oraz uskokami terenu. Ich potencjalne uszkodzenie lub wyłączenie z ruchu powoduje duże komplikacje w komunikacji społecznej. Budowa mostów tymczasowych to szybkie i tanie rozwiązanie pozwalające na uniknięcie niepotrzebnego korka w danym miejscu. Niegdyś wykonywane były z drewna. Obecnie drewno zastąpione zostało stalą oraz betonem.
Co to są mosty tymczasowe?
Mostem tymczasowym nazywamy konstrukcję, której głównym zadaniem jest wypełnienie ciągu komunikacyjnego. Wykonane są z praktycznych modułów, dzięki czemu można je szybko złożyć. Odpowiednio przygotowane komponenty przyjeżdżają na wskazane miejsce gotowe do montażu. Złożenie takiego mostu wymaga zaangażowania grupy wykwalifikowanych fachowców. Niewielkie gabarytowo konstrukcje mogą być gotowe do użycia już nawet po kilku godzinach.
Pomimo tego, że stanowią rozwiązania tymczasowe, potrafią służyć długie lata. Wszystko zależy od tego, w jakim celu ma służyć most. Czasem jest to rozwiązanie na kilka miesięcy, a czasem na lata. Z pewnością ułatwia on zachowanie prawidłowej infrastruktury w danym miejscu.
Rodzaje mostów modułowych
Wśród mostów modułowych można wyróżnić:
- belkowe,
- blachownicowe,
- panelowe,
- kratownicowe
- zwodzone.
Każdy z nich posiada inny wygląd, parametry oraz zastosowanie. Dzięki temu można dopasować je do potrzeb realizowanego projektu. Dobrym przykładem jest most blachownicowy. Pozwala on na łączenie poszczególnych modułów zarówno wzdłuż, jak i wszerz. Zaspokaja to potrzeby przeniesienia transportu z szerokiej dwupasmowej jezdni. Dodatkowo mosty można dobierać do terenu pod względem długości przęseł. Te krótsze mają z reguły kilka metrów długości. Najdłuższe natomiast sięgają nawet 100 m. Umożliwiają one wdrożenie dużej konstrukcji.
Mosty tymczasowe – funkcje
Mosty tymczasowe pełnią głównie rolę zastępczą dla istniejących już mostów, które muszą być poddane przebudowie lub renowacji. Ich powstanie zapewnia płynność w komunikacji, wypełniając powstałą lukę infrastrukturalną. Pełnią one również ważną funkcję społeczną, eliminując zjawisko wykluczenia komunikacyjnego. Są nieocenioną podporą w sytuacji wystąpienia klęski żywiołowej. Służą bowiem lokalnej społeczności w celach transportowych i logistycznych.
Funkcję mostów tymczasowych doceniają z pewnością mieszkańcy aglomeracji. Dodatkowy most, umożliwiający przeprawę z jednej do drugiej części miasta, rozładowuje korki zmniejszając jednocześnie obciążenie stałego mostu. Należy także podkreślić, że mogą się również poruszać po nich pojazdy szynowe takie jak tramwaj lub pociąg. Stabilność transportu szynowego jest niebywale istotna dla społeczności dużych miast.