Skip to main content


Jesteś na urlopie – dzwoni szef

| creandi.pl | Różne

Jedziesz na urlop z służbową komórką czy laptopem – możesz zapomnieć o świętym spokoju. Odbieranie telefonu i odpowiadanie na służbowe e-maile w wolnym czasie to norma.

Po wielu miesiącach ciężkiej harówki czekasz z utęsknieniem na lato i możliwość wyjazdu na urlop. Kiedy wszystko jest dopięte na ostatni guzik i wypełnia Cię entuzjazm, dostajesz polecenie służbowe od swojego pracodawcy, abyś był pod telefonem i sprawdzał służbową skrzynkę mailową. I co teraz? Zrobisz to czy odmówisz? Z przeprowadzonej przez firmę PrimeSoft Polska ankiety internetowej wynika, że zdecydowana większość respondentów uważa, iż pracownik "raczej nie powinien" odbierać telefonu służbowego w dniach wolnych od pracy. Zdecydowanie przeciwko takim praktykom jest tylko jedna czwarta ankietowanych.

Większość osób nie widzi konieczności odbierania telefonu służbowego i sprawdzania firmowego e-maila podczas urlopu wypoczynkowego. Wyniki uzyskane w odpowiedzi na pytanie: Czy podczas urlopu wypoczynkowego odbierasz/odebrałbyś służbowy telefon? są zatem zaskakujące. Zdecydowanie ponad połowa respondentów przyznała, że odebranie telefonu służbowego na urlopie uzależnia od tego, kto dzwoni. Prawie jedna czwarta odbiera go zawsze, a tylko 1/5 jest temu zdecydowanie przeciwna.

Ankietowani mają podobne zdanie, jeśli chodzi o służbową korespondencję e-mailową. Blisko połowa ankietowanych nie odpowiada na e-maile związane z pracą podczas urlopu.

- Wyniki naszej ankiety jasno pokazują, że pracownicy posiadający służbowe narzędzia pracy, najchętniej nie odbieraliby e-maili i telefonów związanych z pracą zawodową podczas urlopu wypoczynkowego. Tylko nieliczni respondenci  odpowiadaliby na służbową korespondencję i telefony w dniach wolnych – mówi Dorota Szajek, dyrektor handlowy PrimeSoft Polska Sp. z o. o.

Z punktu widzenia pracownika dyspozycyjność podczas urlopu nie jest pożądana, ale pracodawca ma prawo tego wymagać od osoby zatrudnionej nawet podczas urlopu. Wszystko zależy od zawartej umowy, dodatkowych postanowień pomiędzy stronami, charakteru wykonywanej pracy, czy rodzaju stanowiska.

Obecnie brakuje odpowiednich regulacji prawnych, co do dyspozycyjności pracownika na urlopie:

- Pracownik podczas urlopu nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Trudno znaleźć uzasadnienie w prawie dla istnienia po stronie pracownika obowiązku odbierania telefonu służbowego czy prowadzenia służbowej korespondencji e-mail podczas urlopu. Należy więc uznać, że w czasie urlopu pracownik nie ma obowiązku odbierania telefonu służbowego i wiadomości e-mail – mówi Jakub Brykczyński, adwokat z Kancelarii Brykczyński i Partnerzy.

Komórka, laptop, a nawet samochód służbowy są w dzisiejszych czasach standardowym wyposażeniem każdego pracownika na wyższym stanowisku. Wiążą się z tym nie tylko przywileje, ale także obowiązki. Odbieranie służbowego telefonu, odpowiadanie na e-maile po godzinach pracy czy podczas urlopu wypoczynkowego stają się rzeczą naturalną. W dobie nowoczesnych technologii i stałego dostępu do Internetu trudno ukryć się przed światem. Tym łatwiej pracodawca może zlecić podwładnemu pozostawanie w dyspozycji w formie dyżuru telefonicznego czy odbierania korespodnecji e-mail.

- Coraz częściej dodatkowe narzędzia pracy w postaci telefonu komórkowego, laptopa czy samochodu służbowego stają się nieodłącznym elementem wyposażenia. To czy podwładni je dostaną, a przez to będą w dyspozycji pracodawcy nawet podczas urlopu zależy od specyfiki działalności firmy. Jak chociażby w przypadku firm z branży IT, ochroniarskich czy mediów, gdzie stały kontakt z pracownikami jest niezbędny – dodaje D. Szajek z PrimeSoft Polska Sp. z o. o.

Warto dodać, że w wyjątkowych sytuacjach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego, gdy zaistnieją ważne, wcześniej niemożliwe do przewidzenia okoliczności i może mieć to wpływ na funkcjonowanie firmy. Taka praktyka to rzadkość, ale jeśli pracownik zignoruje polecenie służbowe może zostać obarczony karą porządkową, a w szczególnych przypadkach nawet zwolniony. O nakazie powrotu pracownika do pracy można poinformować go telefonicznie, mailowo, sms-owo, faksem, osobiście lub listownie. Innymi słowy pracownik ma prawo do spokojnego urlopu wypoczynkowego, ale to pracodawca ma decydujące słowo w zakresie jego dyspozycyjności.

źródło creandi.pl

Ile bierze firma sprzątająca za godzinę?

Usługi firm sprzątających stały się nieodłącznym elementem współczesnego życia, zarówno w sferze biznesowej, jak i prywatnej. Bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorcą, który chce utrzymać czystość w miejscu pracy, czy też zależy ci na pięknym mieszkaniu, podpowiemy ile takie usługi kosztują. 

Moda na zimne dni. Co ubrać, gdy pogoda nie rozpieszcza?

Zimowe dni mogą być wyzwaniem dla stylizacji, ale również stanowią świetną okazję do wyrażenia swojego unikalnego stylu. W artykule tym odkryjemy, jak połączyć funkcjonalność z modą, aby cieszyć się zimowymi dniami w pełni komfortowo i stylowo.

Bielizna na Dzień Kobiet: Gdzie kupić idealny prezent dla Twojej dziewczyny?

Dzień Kobiet to doskonała okazja do celebracji kobiecej siły, niezależności i piękna. Chcesz pokazać ukochanej, jak wiele dla Ciebie znaczy? Wybierz intymny prezent, który wyrazi więcej niż tysiąc słów! Bielizna damska na prezent zyskuje na popularności ze względu na swoją unikalną zdolność do łą...

Zaproszenia na 18 - kiedy wręczać, jakie wzory wybrać

Osiemnaste urodziny stanowią symboliczny punkt zwrotny w życiu. To czas, gdy młoda osoba przekracza progi nie tylko pełnoletniości, ale też większej samodzielności i odpowiedzialności.

Jak dobrać odpowiednie gadżety reklamowe dla nowych pracowników?

Istnieje niepisany zwyczaj, że nowi pracownicy w firmie otrzymują specjalny „pakiet powitalny”. Co się na niego składa? Przede wszystkim praktyczne gadżety firmowe. Mogą być to zarówno długopisy i notesy, jak również parasole, torby czy nawet breloki z latarką. W jaki sposób dobrać je tak, aby by...

Jak ławki miejskie wpływają na jakość życia w mieście?

Ławki miejskie są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, odgrywającym kluczową rolę w tworzeniu funkcjonalnych i przyjaznych przestrzeni publicznych. Ich obecność w miastach ma znaczący wpływ na zdrowie, dobrostan mieszkańców oraz jakość życia w obszarach miejskich.

Czy przysłowia pogodowe naszych babć nadal się sprawdzają? Komentuje ekspert IMGW 

IMGW: wiele staropolskich przysłów pogodowych już nie jest aktualna. „Gdy listopad mroźny, to lipiec niegroźny”, „Święta Zofija kłosy rozwija”, „Marzec zimny i słoneczny plon zapewnia dostateczny” - wiele z nas pamięta staropolskie przysłowia o pogodzie i uprawie ziemi, których używali nasi dziad...