Zasada działania dozoru elektronicznego

Orzekane przez sąd kary pozbawienia wolności mają na celu nie tylko izolację przestępcy od społeczeństwa, ale również pełnić funkcję resocjalizacyjną.
Niestety w rzeczywistości obie te funkcje nigdy się nie zbiegają. Osoby skazane, które trafiają do więziennej celi, bardzo często wychodzą z niego bardziej zdemoralizowane i zdolne do popełniania gorszych czynów niż te, za które zostali przed laty skazani. Taka więzienna izolacja stanowi największe zagrożenie dla osób popełniających czyny prawnie niewłaściwe, lecz nie na tyle, by uznać ich za niebezpiecznych dla otoczenia. Wyjściem z sytuacji jest zastosowanie dozoru elektronicznego, który pozwala odbyć karę poza murami więzienia w postaci ograniczonej wolności. Na czym dokładnie polega dozór elektroniczny i kto może się o niego starać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule poniżej.
- Jak działa dozór elektroniczny?
- Dla kogo możliwe jest przydzielenie dozoru elektronicznego?
- Korzyści dla osoby skazanej wynikające z zastosowania dozoru elektronicznego
- Kiedy składać wniosek o przyznanie dozoru elektronicznego?
1. Jak działa dozór elektroniczny?
Na podstawie art. 43a oraz następnych wynikających z Kodeksu Karnego dozór elektroniczny to nic innego jak alternatywny sposób odbycia kary pozbawienia wolności za pomocą urządzeń technicznych. Osoba skazana może odbyć karę poza murami więzienia, lecz wskazane przez niego miejsce pobytu podlega ścisłej kontroli zarówno sądu, jak i wyznaczonego kuratora. Skazanemu zostaje założony specjalny nadajnik w postaci bransolety, a w miejscu zamieszkania instalowane są specjalne systemu monitorujące. Sąd może anulować możliwość odbycia kary w systemie dozoru elektronicznego i nakazać powrót do więzienia, jeśli osoba skazana złamie wprowadzony przez sąd harmonogram.
2. Dla kogo możliwe jest przydzielenie dozoru elektronicznego?
Aby uzyskać zgodę sądu, na możliwość odbycia kary za pomocą dozoru elektronicznego należy spełniać choćby takie warunki jak miejsce stałego zamieszkania, możliwość instalacji w nim systemu monitorowania oraz zgody pozostałych osób zamieszkujących lokal. Ważna jest również długość wymierzonej przez sąd kary, która nie może być dłuższa niż rok i sześć miesięcy. Z możliwości skorzystania z dozoru elektronicznego wykluczono takie przypadki jak kara aresztu, karę porządkową czy takie, w których zastosowano pozbawienie wolności jako środek przymusu. Więcej na temat osób, które mają prawo skorzystać z systemu dozoru elektronicznego bądź są pozbawione tej możliwości, a także o szczegółach jego dokładnego działania można znaleźć na stronie kancelarii specjalizującej się w prawie karnym https://kancelariaea.pl/prawo-karne-sprawy-karne/.
3. Korzyści dla osoby skazanej wynikające z zastosowania dozoru elektronicznego
Jedną z głównych zalet możliwości skorzystania z zamiany kary więzienia na dozór elektroniczny jest możliwość odbycia kary we własnym domu w otoczeniu rodziny. Sąd ustala odpowiedni harmonogram, który przewiduje ilość czasu, w którym skazany ma możliwość przebywania poza miejscem wskazanym do odbycia kary. Maksymalnie może to być 12 godzin dziennie. Dzięki temu osoba skazana nie jest wykluczona społecznie zamknięta we własnym mieszkaniu, lecz może kontynuować swoją pracę zawodową czy uprawiać sport na świeżym powietrzu.
4. Kiedy składać wniosek o przyznanie dozoru elektronicznego?
Posiedzenie sądu o możliwość przyznania skazanemu skorzystania z systemu dozoru elektronicznego odbywa się podczas postępowania wykonawczego. Ubiegać się przyznanie dozoru można od razu po orzeczeniu kary więzienia przez sąd bądź w trakcie jej odbywania.