Zakola i utrata włosów – jak temu zaradzić?

Nadmierna utrata włosów to przykre doświadczenie zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Czasami powodem mogą być tymczasowe zmiany w organizmie spowodowane przez niedobór witamin czy też przebytą antybiotykoterapię. Jednak w przypadku, gdy nasze włosy ulegają znacznemu przerzedzeniu, a w okolicach czoła zaczynają tworzyć się charakterystyczne zakola, to znak, że możesz mieć do czynienia z łysieniem androgenowym. Dowiedz się, w jaki sposób zaradzić zakolom i utracie włosów.
Skąd biorą się zakola?
Każdy z nas chciałby cieszyć się lśniącymi i gęstymi włosami. Niestety zakola to powszechny problem natury estetycznej wśród wielu mężczyzn. Często to powód do wstydu, który powoduje duży dyskomfort psychiczny i nierzadko kompleksy. Stopniowa utrata włosów i zakola mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Mogą być bowiem związane z niewłaściwym stylem życia, zaburzeniami hormonalnymi, a także mieć podłoże genetyczne.
Czym jest łysienie androgenowe?
Możemy wyróżnić kilka rodzajów łysienia, m.in. miejscowe, plackowate i androgenowe. To właśnie łysienie androgenowe jest w głównej mierze odpowiedzialne za powstawanie zakoli. Dokładne przyczyny łysienia androgenowego niestety nie zostały do końca poznane, jednak bardzo duży wpływ na jego wystąpienie mają czynniki genetyczne. Jeśli w Twojej rodzinie znajdują się osoby dotknięte tą chorobą, istnieje prawdopodobieństwo, że Ty również możesz się z nią zmagać.
Przy łysieniu androgenowym kluczowe znaczenie ma wpływ hormonów męskich, a w szczególności dihydrotestosteronu, w skrócie nazywanego DHT. Ta aktywna forma testosteronu powoduje stopniowe zanikanie mieszków włosowych. Poprzez to ulegają one miniaturyzacji, a powstający włos staje się zdecydowanie krótszy i cieńszy.
Co robić, aby zakola zniknęły?
Widoczne zakola mogą się rozprzestrzeniać i w niektórych przypadkach prowadzić do całkowitej utraty włosów. Należy pamiętać o tym, że łysienie androgenowe może być dziedziczne, dlatego też nie da się go całkowicie wyleczyć. Nie oznacza to, że nie istnieją sposoby na zahamowanie postępującej utraty włosów. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze symptomy łysienia, koniecznie udaj się do specjalisty – dermatologa lub trychologa, który wykluczy inne przyczyny łysienia lub choroby skóry mogące stać za nadmiernym wypadaniem włosów.
Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie daje duże szanse na to, aby zatrzymać wypadanie włosów i postępujące zakola oraz sprawić, żeby włosy stały się gęstsze i mocniejsze. W leczeniu łysienia androgenowego bardzo dobre efekty można uzyskać poprzez stosowanie leków doustnych lub wcierek, które stosowane są miejscowo na skórę głowy. Do tego celu świetnie sprawdzą się preparaty, które w swoim składzie zawierają Aminexil. Skutecznie wpływa on na metabolizm mieszków włosowych, dzięki czemu stają się bardziej odżywione oraz dotlenione, co ma korzystny wpływ na prawidłowy wzrost włosa.
W zahamowaniu utraty włosów bardzo duży wpływ ma również właściwa, zbilansowana dieta, a także odpowiedni styl życia. W kuracji pomocna może okazać się również suplementacja.