fbpx

RSI - czym jest i jak z niego korzystać?

Wielu inwestorów bazujących na analizie technicznej do rozpoznania najlepszego momentu na nabycie walorów, korzysta z indykatorów. Jednym z najpopularniejszych jest RSI (Relative Strenght Index) - wskaźnik siły względnej, dzięki któremu łatwiej ocenić siłę ruchu cenowego. Jak z niego korzystać i do czego dokładnie służy?

RSI - czym jest?

RSI jest jednym z najważniejszych oscylatorów wykorzystywanych w analizie technicznej, która zakłada, że historia się lubi powtarzać, a cena dyskontuje wszystko. Zadaniem RSI jest porównanie siły ruchów zwyżkowych i spadkowych i uprzedzanie przed zbliżającą się zmianą trendu. Dzięki niemu można szybko porównać stosunek ruchów w górę do ruchów w dół z ostatnich 14 świec. W sytuacji, gdy wszystkie byłyby wzrostowe, to wskaźnik wyniesie 100, przy wszystkich spadkowych RSI wskaże 0. Przy RSI równym 50 należy interpretować jego wskazanie jako 7 świec wzrostowych i 7 spadkowych. RSI nie dokonuje jakichś szczególnie skomplikowanych obliczeń, ale znacznie przyspiesza ocenę aktualnej sytuacji na rynku. 

Jak interpretować RSI?

Wskazania RSi ze średniego zakresu skali nie pozwala na zbyt skuteczną prognozę przyszłych ruchów, ale wartości ekstremalne mogą być istotnym wskaźnikiem - np więcej niż 70 lub poniżej 30 wskazuje na silne wykupienie, lub silne wyprzedanie analizowanego waloru. Można zatem z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że wektor trendu wkrótce ulegnie zmianie - oczywiście nie jest to jedyny wskaźnik, który warto brać pod uwagę, jednak jego wykorzystanie pomaga w zwiększeniu prawdopodobieństwa trafienia w dołek lub w górkę na indeksach. 

Z samego RSI trudno będzie wywnioskować, kiedy dokładnie nastąpi zwrot, ale mając na uwadze punkty oporowe i zważając na RSI, można ocenić, na ile prawdopodobne jest złamanie oporu przez trend. W przypadku mocnego trendu opór może łatwo ulec przełamaniu i zacząć działać jako wsparcie. Oczywiście, by móc korzystać z RSI trzeba mieć dostęp do profesjonalnej platformy tradingowej, która wykorzystuje ten i inne oscylatory - na przykład Saxo Bank Polska w swojej ofercie dla rynku akcji, ETF'ów i walut. 

RSI - doskonałe narzędzie w rękach doświadczonego tradera

RSI uzupełniony innymi wskaźnikami i dokładnie wykonaną analizą stanowi bardzo dobre narzędzie do wyczucia aktualnej sytuacji rynkowej - pozwala ustabilizować swoją ocenę sytuacji i poszerzyć wiedzę na temat aktualnego trendu. Dzięki temu skuteczniej i z wiekszą precyzją można podejmować decyzje o rozpoczęciu lub zamknięciu pozycji. Jets to bardzo proste, ale i uniwersalne narzędzie - pomaga określić siłę trendu, wyczuć zbliżanie się do punktów zwrotnych, a także wspiera handel wybiciami z trendu. Z tego względu warto się z nim lepiej zapoznać.