Skip to main content

Kolorowanki dla dzieci - czy warto?

| Artykuł sponsorowany | Różne

Przyciągnięcie uwagi dziecka na dłuższy czas może kosztować nas wiele wysiłku. Wszystko to dlatego, że nasze pociechy mają głowę pełną pomysłów, a w dodatku potrafią bardzo szybko się nudzić. Spędzanie czasu z dzieckiem nie polega na włączeniu mu bajek. By spędzić wartościowo wspólne chwile potrzebujemy nie tylko zorganizowania, ale także sprytu i fantazji.

Musimy jednak pamiętać, że młody człowiek jest bardzo kreatywną postacią. Jego zabawa nie zawsze wymaga obecności zabawek. Każdy rodzic wie, że możemy zainteresować na dłuższy czas naszą pociechę pracami manualnymi. Prócz efektywnego czasu razem spędzonego możemy ćwiczyć z dzieckiem w ten sposób małą motorykę. Najbardziej popularną i kreatywną zabawą plastyczną jest kolorowanie. I tu z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju kolorowanki dla dzieci.

Poznaj korzyści kolorowania

Przedszkolaki cały czas intensywnie się uczą nowych rzeczy. W tym wieku dzieci ćwiczą swoje zdolności manualne, żeby w najbliższej przyszłości łatwiej im było podczas nauki pisania. To osoby w wieku przedszkolnym muszą nauczyć się kierować dłońmi tak, jak tego chcą. Kolorowanki doskonale tego uczą. Prócz tego są doskonałym sposobem do ćwiczenia skupienia. To nie są jedyne zalety kolorowanek. Pomoc w czasie nudy, rozwijanie wyobraźni, nauka kolorów i precyzyjnych ruchów. Do kolorowania najmłodsi z chęcią wykorzystują nie tylko kredki, ale też pisaki, flamastry, farby i wszystko to, czym można zakolorować dany obrazek. Dzieci, które spędzają więcej czasu na kolorowanie obrazków, z pewnością lepiej dają sobie radę z nauką pisania. Pomaga im to także rozwijać zmysł artystyczny. Ponadto kolorowanka to idealne rozwiązanie, gdy musimy na chwilkę zostawić dziecko samo i wyjść do innego pokoju. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste zostawianie dziecka samego podczas kolorowania sprawi, że maluch może mniej chętnie bawić się kolorowankami. Każde dziecko bowiem ceni sobie czas spędzony z rodzicem. Zastępowanie kolorowanką naszą obecność nie jest dobrym pomysłem.

Psycholog o kolorowankach

Zanim poślemy nasze dziecko do szkoły, powinno ono zacząć rozwijać pewne funkcje fizyczne i psychiczne. Z pewnością podczas nauki w szkole będą one bardzo przydatne. W aktywowaniu tych funkcji dużą rolę odgrywają rozmaite kolorowanki, szlaczki, łączenie punktów czy uzupełnianie, dorysowywanie wzorów.

Wielu rodziców zastanawia się, czy kolorowanki to dobry pomysł. Według nich dzieci nie uczą się aż tak kreatywnego myślenia jak podczas np. samodzielnego rysowania. Ponadto podczas kolorowania dziecko odtwarza to, co widzi, zamiast samemu dać ponieść się wyobraźni. Pamiętajmy jednak, że samo rysowanie nie zawsze odgrywa taką rolę jak kolorowanki. A samo odtwarzanie nie jest niczym złym. Od samego początku człowiek uczy się naśladując, odtwarzając czynności, które wcześniej obserwuje.

Niewątpliwie, warto zachęcać dziecko do pracy twórczej takiej jak rysowanie. Dokładnie tak samo jak warto skłaniać do improwizacji muzycznych czy tanecznych. Jednak kolorowanie, łączenie punktów i rysowanie szlaczków to także bardzo ważny element rozwoju dziecka. W ten sposób maluch uczy się kierować swoją ręką, a co za tym idzie, powoli wprowadzamy go do świata nauki pisania. Kolorowanki i wyżej wymienione zadania to ćwiczenia profilaktyczne. Zapobiegają one problemom z czytaniem i pisaniem w przyszłości.

Kolorowanki rozwijają. Niewątpliwie ten rodzaj zabawy rozwija w dziecku analizę i syntezę wzrokową. Dopinguje koordynację wzrokowo-ruchową i uczy precyzyjnych ruchów zarówno palców jak i całej dłoni. Ponadto pomaga zapanować nad napięciem mięśniowym, które to bezpośrednio przyczynia się do ruchu kredek. Niesamowite jest to, że kolorowanie może także rozwijać pamięć. Sprawdź, czy dziecko pamięta, jakie kolory ma jego ulubiona postać z bajki. Dziecko jeśli tylko będzie miało ochotę, będzie mogło stworzyć kreatywne dzieło i porównać je ze wzorem. Jest to więc szansa dla dziecka na rozwój samodzielnego myślenia i porównywania. Kolorowanki mogą także rozwijać dziecięcą wyobraźnię. Podczas łączenia punktów dziecko wyobraża sobie, jak będzie wyglądał bohater, lub kształt, który właśnie tworzy. Kolorowanie niezaprzeczalnie rozwija dzieci wszechstronnie.

Kolorowanki znajdziesz na stronie: Planeta dziecka

Czy zastanawiasz się, jak wyróżnić swoją firmę w oczach klientów? Jakie luksusowe prezenty firmowe mogą podkreślić Twoją dbałość o szczegóły i wyjątkowość oferty? Oto lista 10 ekskluzywnych upominków, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich klientach.
Kawa w Polsce coraz częściej staje się nie tylko sposobem na poranne pobudzenie, ale także swego rodzaju rytuałem. Podejście do kultury jej picia i parzenia różni się w zależności od kraju czy kontynentu. W Etiopii, gdzie rośnie sporo gatunków kaw, ceremonia parzenia potrafi trwać nawet kilka god...
Coraz więcej osób szuka praktycznych rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie pięknego i eleganckiego wyglądu wnętrz bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na pielęgnację.
Event manager to jeden z zawodów przyszłości, na który obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie. Z usług organizatora imprez korzystają nie tylko wielkie korporacje, ale też instytucje publiczne i osoby prywatne. Coraz więcej Polaków pragnie mieć zjawiskowe urodziny, wesele czy niezapomnianą k...
Rośnie świadomość na temat odzieży oraz jej produkcji, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na założenie tzw. szafy kapsułowej. Mieści ona uniwersalne, klasyczne ubrania o stonowanych odcieniach i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Poznaj kilka popularnych na całym świecie, pres...
Koordynator ds. dostępności to nowy zawód, który wykształcił się na przestrzeni ostatnich lat. Co wchodzi w zakres obowiązków koordynatora dostępności? Jakie kwalifikacje musi posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Okulary z filtrem światła niebieskiego stają się coraz popularniejsze i coraz częściej kupowane, ze względu na rosnącą świadomość na temat szkodliwości nadmiaru światła niebieskiego. Ten rodzaj światła emituje słońce, a także urządzenia elektroniczne – komputery, tablety, smartfony, telewizory i ...