Skip to main content

Student - przyszły bezrobotny?

| creandi.pl | Różne

opracowanie  PrimeSoft PolskaJak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Wybierając studia na wydziale informatyki, grafiki komputerowej, logistyki i budownictwa. Jak wynika z najnowszych badań osoby z takim wykształceniem nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Absolwenci kierunków technicznych nadal cieszą się największym zainteresowaniem wśród pracodawców.

Rynek pracy w Polsce charakteryzuje się dużą dynamiką. Struktura zatrudnienia ulega ciągłym przekształceniom. Część zawodów odchodzi do lamusa, ale pojawia się także wiele nowych profesji podyktowanych bieżącą sytuacją gospodarczą. W tak dynamicznych warunkach rozwoju rynku pracy wybór zawodu to nie lada sztuka.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba studentów na polskich uczelniach wzrosła o jedną piątą. Odsetek osób z tytułem magistra ciągle wzrasta. Polacy chętniej inwestują w swoją edukację i podejmują studia wyższe. O ile cieszyć może taki stan, sytuacja absolwentów na rynku pracy nie jest już tak budująca. Wg badań GUS co piąty bezrobotny to osoba poniżej 25 roku życia. Studenci w UE znajdują pracę średnio w trzy miesiące, w Polsce czas oczekiwania na zatrudnienie to nawet dwa lata. Kolejne dane są równie zatrważające bo w wyuczonym zawodzie nie pracuje aż 60% polskich absolwentów. Jaki kierunek studiów zatem wybrać, aby po ich skończeniu jedynym zajęciem nie okazało się szukanie pracy?

Bez doświadczenia? Nie dziękujemy.

Uzyskanie dyplomu ukończenia studiów nie jest w dzisiejszych czasach najważniejszym elementem w drodze do kariery zawodowej. Większą uwagę pracodawcy zwracają na posiadane praktyczne doświadczenie i to właśnie ono na rynku pracy oceniane jest najwyżej. Zdecydowanie najtrudniej znaleźć pracę tym, którzy w trakcie nauki nie odbyły żadnego stażu lub nie pracowały podczas studiów. Nie da się ukryć, że wśród pracodawców panuje duży sceptycyzm w stosunku do osób bez praktyki. Taki stan rzeczy tłumaczony jest z reguły zbyt czasochłonnym wdrażaniem ich w obowiązki. Jeśli nie młode, świeże i kreatywne umysły, kogo zatem zatrudniać?

Jakie studia wybrać?

Analitycy przewidują, że jeśli utrzyma się tendencja wzrostowa najbliższa przyszłość należy do absolwentów kierunków informatycznych, logistyków i ekonomistów. Warto studiować także budownictwo, architekturę, opiekę społeczną czy farmację. Nadal największym zapotrzebowaniem cieszą się zawody związane z ukończeniem kierunków technicznych i elektronicznych. Inżynierowie, informatycy i programiści, a także studenci kierunków finansowych są na rynku pracy rozchwytywani. O mniejszym szczęściu mogą mówić absolwenci studiów humanistycznych. To właśnie oni stanowią najliczniejszy procent poszukujących pracy.

Informatycy na topie

Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w ubiegłym roku akademickim, informatyka była jednym z pięciu najbardziej popularnych kierunków studiów. Skąd takie zainteresowanie? W porównaniu do innych, zawodów informatykę charakteryzują wysokie zarobki i rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy. Trzeba przy tym podkreślić fakt, że informatyka jest jednym z tzw. kierunków zamawianych przez Ministerstwo i wspieranych ze środków unijnych. Osoby z wykształceniem informatycznym dużo szybciej i łatwiej radzą sobie ze znalezieniem pracy. Marcin absolwent informatyki, pracownik PrimeSoft Polska, jednej z wiodących firm na polskim rynku oferujących usługi informatyczne na pracę nie musiał długo czekać- Z perspektywy czasu muszę przyznać, że podjąłem dobrą decyzję dotyczącą wyboru kierunku studiów. Choć studia były wymagające, zdobyłem umiejętności liczące się na rynku pracy i szybko podjąłem prace zawodową- mówi. Co ważne po ukończeniu studiów informatycznych absolwent tego kierunku ma sporo możliwości w kształtowaniu swojej ścieżki kariery. Na rynku czeka na nich praca na stanowisku programisty, grafika komputerowego, serwisanta czy managera IT. Szerokie wykorzystywanie wiedzy i umiejętności zdobytych na tego rodzaju studiach pozwala bowiem na tworzenie nowych technologii oraz przetwarzanie i szybki przekaz informacji, który w dzisiejszych czasach jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania firm, przedsiębiorstw i instytucji.

Czym zatem powinni kierować się przyszli studenci przy wyborze kierunków studiów? Na pewno warto zastanowić się i przeanalizować prognozy rynku pracy. Jest w czym przebierać, bo uczelnie oprócz popularnych i obleganych kierunków prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych. Możliwości wyboru studiów, a co za tym idzie przyszłego zawodu jest wiele. Jak jednak będzie wyglądać przyszłość polskiego absolwenta, zależy tylko od niego.

red. Klaudia Cichocka, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ASG staje się coraz bardziej popularnym sposobem na aktywne spędzanie czasu. Ale o co tak naprawdę chodzi w tej formie rozrywki? Czy to tylko zabawa dla miłośników militariów, czy może coś więcej? Przyjrzyjmy się bliżej temu fascynującemu zjawisku, które zyskuje na znaczeniu w całym kraju oraz po...
Chcesz, aby Twoja żywność była zawsze świeża, pełna wartości odżywczych i smaku? Kluczem do tego jest umiejętne przechowywanie w lodówce. Jak to zrobić, by jedzenie nie lądowało w koszu?
Dobór odpowiedniego opakowania do wysyłki może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo produktu oraz na to, jak zostanie on odebrany przez klienta.
Czy marzysz o tworzeniu własnej, unikalnej biżuterii? Sznurek makramowy to idealny materiał, aby to zrealizować.
Recepcja to wizytówka każdej firmy — miejsce, które jako pierwsze wita gości i klientów. Dlatego wybór odpowiednich mebli do tego pomieszczenia jest kluczowy. Warto zwrócić uwagę na estetykę — aby podkreślała prestiż marki, trwałość materiałów, które przetrwają codzienne użytkowanie oraz na właśc...
Czy zastanawiasz się, jak wyróżnić swoją firmę w oczach klientów? Jakie luksusowe prezenty firmowe mogą podkreślić Twoją dbałość o szczegóły i wyjątkowość oferty? Oto lista 10 ekskluzywnych upominków, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich klientach.
Kawa w Polsce coraz częściej staje się nie tylko sposobem na poranne pobudzenie, ale także swego rodzaju rytuałem. Podejście do kultury jej picia i parzenia różni się w zależności od kraju czy kontynentu. W Etiopii, gdzie rośnie sporo gatunków kaw, ceremonia parzenia potrafi trwać nawet kilka god...