Skip to main content

Czy asertywność przydaje się w pracy?

| Artykuł sponsorowany | Różne

Asertywność polega na umiejętności otwartego wyrażania własnych poglądów i ich obrony z zachowaniem szacunku do zdania innych osób. To również sztuka stawiania osobistych granic.

Często wiążemy ją z umiejętnością odmawiania, jednak nie tylko na tym polega bycie osobą asertywną. Bez wątpienia postawa asertywna jest w pracy dużą zaletą. W jakich sytuacjach przydaje się asertywność?

 

Postawa asertywna a pochwały lub krytyka

Osoba asertywna potrafi zarówno pochwały, jak i krytykę przyjąć w sposób naturalny. Nie dramatyzuje, ani nie zasłania się fałszywą skromnością. Konstruktywna krytyka jest dla asertywnego pracownika sygnałem, co powinien poprawić w swojej pracy. Nie ma on również problemu sam wyrażać krytyki, jeśli w jego ocenie coś dzieje się nieprawidłowo. Asertywność sprawia, że negatywna ocena nie jest odbierana personalnie, lecz traktowana jako nieodłączny element dążenia do doskonałości. Pochwała dla osoby asertywnej jest potwierdzeniem, że dobrze zajmuje się swoimi obowiązkami i sygnałem, że podąża w dobrym kierunku.

Gdy ktoś próbuje nas wykorzystać w pracy

Postawa asertywna przydaje się w walce z biurowymi osobami o naturze bluszczu. Ludzie szukają sobie ofiar, na które chętnie zrzucają część swoich obowiązków oraz odpowiedzialność za trudne przedsięwzięcia. Aby nie zostać wciągniętym w wyświadczanie przysług takim osobom, warto postawić wyraźne granice pomocy pracowniczej. Asertywność jest skutecznym sposobem przed byciem wykorzystanym.

Obrona swojej pracy

W firmie może zdarzyć się, że ktoś będzie próbował zbierać pochwały i nagrody za pracę, którą w rzeczywistości wykonałeś Ty. Nie możesz na to pozwolić. Jako osoba asertywna poradzisz sobie z niemiłą sytuacją. Rzeczowo wyjaśnisz, że odniesiony sukces był Twoją zasługą. Jednocześnie nie będziesz poniżał osoby, która próbowała sobie go przywłaszczyć. Osoba asertywna potrafi zachowywać opanowanie i wysoką kulturę osobistą.

Asertywność a relacje z przełożonym

Znasz sytuację, kiedy szef prosi Cię o dłuższe zostanie w pracy, a Tobie akurat wyjątkowo nie pasuje przyjęcie nadgodzin. Ile razy zrezygnowałeś z ważnych planów, aby zgodzić się na propozycję szefa? Oczywiście bezpośredni przełożony jest osobą, której poleceniom powinieneś się podporządkowywać, jednak w takiej sytuacji jak przedstawiona powinieneś odmówić, by pozostać w zgodzie z sobą. Sztuka polega na tym, by zrobić to w sposób umiejętny, rzeczowy i kulturalny. Dobry menager z pewnością zrozumie Twoje argumenty.

Moda na zimne dni. Co ubrać, gdy pogoda nie rozpieszcza?

Zimowe dni mogą być wyzwaniem dla stylizacji, ale również stanowią świetną okazję do wyrażenia swojego unikalnego stylu. W artykule tym odkryjemy, jak połączyć funkcjonalność z modą, aby cieszyć się zimowymi dniami w pełni komfortowo i stylowo.

Bielizna na Dzień Kobiet: Gdzie kupić idealny prezent dla Twojej dziewczyny?

Dzień Kobiet to doskonała okazja do celebracji kobiecej siły, niezależności i piękna. Chcesz pokazać ukochanej, jak wiele dla Ciebie znaczy? Wybierz intymny prezent, który wyrazi więcej niż tysiąc słów! Bielizna damska na prezent zyskuje na popularności ze względu na swoją unikalną zdolność do łą...

Zaproszenia na 18 - kiedy wręczać, jakie wzory wybrać

Osiemnaste urodziny stanowią symboliczny punkt zwrotny w życiu. To czas, gdy młoda osoba przekracza progi nie tylko pełnoletniości, ale też większej samodzielności i odpowiedzialności.

Jak dobrać odpowiednie gadżety reklamowe dla nowych pracowników?

Istnieje niepisany zwyczaj, że nowi pracownicy w firmie otrzymują specjalny „pakiet powitalny”. Co się na niego składa? Przede wszystkim praktyczne gadżety firmowe. Mogą być to zarówno długopisy i notesy, jak również parasole, torby czy nawet breloki z latarką. W jaki sposób dobrać je tak, aby by...

Jak ławki miejskie wpływają na jakość życia w mieście?

Ławki miejskie są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, odgrywającym kluczową rolę w tworzeniu funkcjonalnych i przyjaznych przestrzeni publicznych. Ich obecność w miastach ma znaczący wpływ na zdrowie, dobrostan mieszkańców oraz jakość życia w obszarach miejskich.

Czy przysłowia pogodowe naszych babć nadal się sprawdzają? Komentuje ekspert IMGW 

IMGW: wiele staropolskich przysłów pogodowych już nie jest aktualna. „Gdy listopad mroźny, to lipiec niegroźny”, „Święta Zofija kłosy rozwija”, „Marzec zimny i słoneczny plon zapewnia dostateczny” - wiele z nas pamięta staropolskie przysłowia o pogodzie i uprawie ziemi, których używali nasi dziad...

Wybierz buty na płaskiej podeszwie

Buty na płaskiej podeszwie od lat cieszą się dużą popularnością. Zapewniają komfort i doskonale pasują zarówno do eleganckich stylizacji, jak i mniej formalnych. Mokasyny, baleriny, czółenka i trampki to tylko część z opcji, które można znaleźć na sklepowych półkach. Wybór jest ogromny, dlatego k...