Przejdź do głównej treści

Czy asertywność przydaje się w pracy?

| Artykuł sponsorowany | Różne

Asertywność polega na umiejętności otwartego wyrażania własnych poglądów i ich obrony z zachowaniem szacunku do zdania innych osób. To również sztuka stawiania osobistych granic.

Często wiążemy ją z umiejętnością odmawiania, jednak nie tylko na tym polega bycie osobą asertywną. Bez wątpienia postawa asertywna jest w pracy dużą zaletą. W jakich sytuacjach przydaje się asertywność?

 

Postawa asertywna a pochwały lub krytyka

Osoba asertywna potrafi zarówno pochwały, jak i krytykę przyjąć w sposób naturalny. Nie dramatyzuje, ani nie zasłania się fałszywą skromnością. Konstruktywna krytyka jest dla asertywnego pracownika sygnałem, co powinien poprawić w swojej pracy. Nie ma on również problemu sam wyrażać krytyki, jeśli w jego ocenie coś dzieje się nieprawidłowo. Asertywność sprawia, że negatywna ocena nie jest odbierana personalnie, lecz traktowana jako nieodłączny element dążenia do doskonałości. Pochwała dla osoby asertywnej jest potwierdzeniem, że dobrze zajmuje się swoimi obowiązkami i sygnałem, że podąża w dobrym kierunku.

Gdy ktoś próbuje nas wykorzystać w pracy

Postawa asertywna przydaje się w walce z biurowymi osobami o naturze bluszczu. Ludzie szukają sobie ofiar, na które chętnie zrzucają część swoich obowiązków oraz odpowiedzialność za trudne przedsięwzięcia. Aby nie zostać wciągniętym w wyświadczanie przysług takim osobom, warto postawić wyraźne granice pomocy pracowniczej. Asertywność jest skutecznym sposobem przed byciem wykorzystanym.

Obrona swojej pracy

W firmie może zdarzyć się, że ktoś będzie próbował zbierać pochwały i nagrody za pracę, którą w rzeczywistości wykonałeś Ty. Nie możesz na to pozwolić. Jako osoba asertywna poradzisz sobie z niemiłą sytuacją. Rzeczowo wyjaśnisz, że odniesiony sukces był Twoją zasługą. Jednocześnie nie będziesz poniżał osoby, która próbowała sobie go przywłaszczyć. Osoba asertywna potrafi zachowywać opanowanie i wysoką kulturę osobistą.

Asertywność a relacje z przełożonym

Znasz sytuację, kiedy szef prosi Cię o dłuższe zostanie w pracy, a Tobie akurat wyjątkowo nie pasuje przyjęcie nadgodzin. Ile razy zrezygnowałeś z ważnych planów, aby zgodzić się na propozycję szefa? Oczywiście bezpośredni przełożony jest osobą, której poleceniom powinieneś się podporządkowywać, jednak w takiej sytuacji jak przedstawiona powinieneś odmówić, by pozostać w zgodzie z sobą. Sztuka polega na tym, by zrobić to w sposób umiejętny, rzeczowy i kulturalny. Dobry menager z pewnością zrozumie Twoje argumenty.

Choć rzadko pojawia się na językach smakoszy i nie wywołuje tyle emocji co superfoods czy modne diety, błonnik to bezsprzecznie jeden z najważniejszych składników codziennego odżywiania.
Firmy, które chcą wyróżnić się na tle konkurencji i budować spójny wizerunek, coraz częściej inwestują w odzież firmową z nadrukiem.
Każda praca jest inna – jest to zupełnie oczywiste. Jednocześnie jednak każdy przedstawiciel zawodu powinien mieć ubiór dostosowany do wykonywanego zawodu – najczęściej nie stanowi to żadnego problemu dla osób pracujących w biurze.
Lotnisko to dla wielu z nas początek podróży – służbowej, rodzinnej albo tej, o której marzyliśmy od miesięcy.
Kawa tuż po zbiorach ma kolor zielony i taka też przyjeżdża do palarni. Jej kolor, pełnię smaku i aromatu wydobywa palenie. Proces ten przeprowadzają doświadczeni specjaliści – roasterzy.
Wśród zabytkowych pałaców, zamków i opuszczonych budowli Wielkopolski znajdują się lokalizacje, które budzą niepokój nawet wśród sceptyków. Opowieści o duchach, niewyjaśnionych dźwiękach i tragicznych wydarzeniach przyciągają badaczy zjawisk paranormalnych i miłośników tajemnic.
Codzienne przepisy nabierają nowego wymiaru dzięki umiejętnemu wykorzystaniu sosów kulinarnych. Szybkie, łatwe i efektowne przepisy na sosy stają się kluczem do sukcesu. Poznaj sposoby, które inspirują do eksperymentowania w kuchni.