Przejdź do głównej treści

5 zawodów wymierających

| Artykuł sponsorowany | Różne

Rozwój informatyki i robotyki sprawia, że technologia coraz częściej zastępuje człowieka. Automatyzacja wypiera z rynku kolejne zawody.

Urządzenia świetnie radzą sobie z wykonywaniem rutynowych i powtarzalnych czynności. Są przy tym tańsze w utrzymaniu i bardziej efektywne niż zatrudniony na tym stanowisku pracownik. Jakie zawody znalazły się na liście zagrożonych?

Przetwórstwo spożywcze nie potrzebuje robotników

Przeglądając platformy z ogłoszeniami o pracę, np. Pracuj.pl, można zauważyć zmiany na rynku. Jedną z nich jest spadek zapotrzebowania na robotników, których praca związana jest z przetwórstwem spożywczym i pokrewnych mu branżach. Rzadko trafia się na tego typu oferty pracy. Coraz częściej bowiem przedsiębiorcy stawiają na automatyzację linii produkcyjnych. Miejsce dotychczasowych pracowników zajmują szybsze, tańsze w utrzymaniu i bardziej precyzyjne w pracy maszyny.

Administracja państwowa

Automatyzacja wypiera również z rynku pracowników administracji publicznej. Coraz częściej sprawy urzędowe można załatwić drogą elektroniczną. Służące do tego aplikacje działają znacznie szybciej niż tradycyjna biurokracja. Elektroniczne wnioski i pozwolenia wydawane są automatycznie i niemal od ręki. To znaczna oszczędność czasu i środków finansowych przeznaczonych na obsługę administracyjną.

Kasjerzy w sklepach i obsługa klienta

Chociaż jeszcze niedawno wydawało się to nie do pomyślenia, coraz częściej miejsce kasjerów w dużych supermarketach zajmują samoobsługowe kasy. Dodatkowo pojawiają się kolejne aplikacje obsługiwane z poziomu prywatnego smartfona, które umożliwiają szybkie zrealizowanie transakcji i zakończenie jej bezgotówkową płatnością. W sklepach pojawiają się też roboty, które w zastępstwie pracowników udzielają klientom informacji dotyczących dostępności danego produktu. Podobne rozwiązania stosowane są w biurach obsługi klienta.

Bibliotekarz

Coraz chętniej odchodzimy od tradycyjnych książek. Zadrukowany papier zastępują wydania elektroniczne. Biblioteki przestaną istnieć w znanej obecnie formie. Opasłe księgozbiory zastąpią zakładki na stronach internetowych lub w aplikacjach umożliwiających szybki dostęp do wybranego tomu.

Dyspozytor

Aplikacje na smartfony ułatwiają zrobienie zakupów, zamówienie jedzenia lub taksówki. Sprzedawcy towarów i usług coraz chętniej korzystają z tego narzędzia. Niebawem doczekamy dnia, w którym do lamusa przejdzie zawód dyspozytora, a wszelkie informacje przekazywane będą automatycznie.

 

Choć rzadko pojawia się na językach smakoszy i nie wywołuje tyle emocji co superfoods czy modne diety, błonnik to bezsprzecznie jeden z najważniejszych składników codziennego odżywiania.
Firmy, które chcą wyróżnić się na tle konkurencji i budować spójny wizerunek, coraz częściej inwestują w odzież firmową z nadrukiem.
Każda praca jest inna – jest to zupełnie oczywiste. Jednocześnie jednak każdy przedstawiciel zawodu powinien mieć ubiór dostosowany do wykonywanego zawodu – najczęściej nie stanowi to żadnego problemu dla osób pracujących w biurze.
Lotnisko to dla wielu z nas początek podróży – służbowej, rodzinnej albo tej, o której marzyliśmy od miesięcy.
Kawa tuż po zbiorach ma kolor zielony i taka też przyjeżdża do palarni. Jej kolor, pełnię smaku i aromatu wydobywa palenie. Proces ten przeprowadzają doświadczeni specjaliści – roasterzy.
Wśród zabytkowych pałaców, zamków i opuszczonych budowli Wielkopolski znajdują się lokalizacje, które budzą niepokój nawet wśród sceptyków. Opowieści o duchach, niewyjaśnionych dźwiękach i tragicznych wydarzeniach przyciągają badaczy zjawisk paranormalnych i miłośników tajemnic.
Codzienne przepisy nabierają nowego wymiaru dzięki umiejętnemu wykorzystaniu sosów kulinarnych. Szybkie, łatwe i efektowne przepisy na sosy stają się kluczem do sukcesu. Poznaj sposoby, które inspirują do eksperymentowania w kuchni.