Skip to main content


Typowe systemy regałów magazynowych

| Artykuł sponsorowany | Różne

Regały magazynowe stanowią kluczowy element wyposażenia każdego magazynu. Pozwalają one w odpowiedni sposób zagospodarować dostępną przestrzeń, zapewniając bezpieczeństwo przechowywanym produktom. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych systemów, w zależności od potrzeb i towarów, które będziemy składować. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem po regałach magazynowych.

Regały wspornikowe stanowią wyjątek

Regały wspornikowe stanowią wyjątek, gdyż ich głównym zastosowaniem nie jest przechowywanie towarów na paletach. Najczęściej stosowane są do magazynowania długich produktów, jak drewno, plastikowe rury czy też pręty zbrojeniowe. Upraszczając, konstrukcja składa się metalowej ramy, na której zamocowane są długie ramiona ze specjalnymi ogranicznikami. Tego typu rozwiązanie pozwala na dostęp do każdej składowanej dłużycy.

Regały paletowe w różnych konfiguracjach

Regały paletowe to kategoria zbiorcza. Tego typu regały magazynowe służą przede wszystkim do bezpiecznego przechowywania produktów ułożonych na paletach Euro. W praktyce przedsiębiorstwa stosują również metalowe lub plastikowe kosze oraz palety o zróżnicowanych rozmiarach.

Standardowe rozwiązanie

W większości magazynów możemy spotkać regały, które różnią się przeważnie wysokością czy też kolorem na jaki są pomalowane. Tego typu regały magazynowe są poustawiane w długie rzędy. Wprawione oko jest w stanie zauważyć więcej różnic, które w praktyce wpływają na walory użytkowe systemu. Skupmy się na informacjach podstawowych. Regał magazynowy, który w uproszczeniu składa się z czterech nóg i dwóch równoległych do siebie podstaw na palety, gdzie rzeczowe podstawy powielają się wraz z wzrostem wysokości, to klasyczny regał paletowy rzędowy. Taki pojedyncze sekcje są poustawiane w długie konstrukcje, na których można umieścić niemal każdy rodzaj ładunku z zachowaniem pełnej swobody dostępu do niego.

Regał, w który wjedziesz wózkiem widłowym

Osoby, które pierwszy raz odwiedzają duży system magazynowy ze ściśle regulowaną temperaturą, jak chłodnia i mroźnia, bywają zaskoczone sposobem jego zabudowy. Regały magazynowe są poukładane bardzo gęsto, w specjalne korytarze, w które wjeżdżają wózki widłowe. Dlaczego to jest tak zrobione? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wybudowanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury w tego typu budynkach jest bardzo kosztowne. Stosuje się rozwiązania, które pozwalają maksymalnie zwiększyć ilość miejsca do przechowywania. Regały wjezdne czy też regały Drive-In pozwalają osiągnąć bardzo wysoki współczynnik wykorzystania przestrzeni magazynowej. Nie ma tu bezpośredniego dostępu do każdego składowanego produktu, ale coś kosztem czegoś.

Automatyka, która pozwala zredukować liczbę wózków widłowych

Regały magazynowe satelitarne na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie jak regały wjezdne. Mamy tu do czynienia z takimi samymi tunelami, w obrębie tych tuneli zamocowane są równolegle do siebie specjalne szyny. Różnica jest taka, że szyny służą nie tylko do przechowywania towarów, ale są również konstrukcją, po której porusza się specjalny wózek. Wózek satelitarny jest elementem, który służy do przemieszczania się palet w obrębie tunelu.

Przyjaciółka grawitacja

Regały przepływowe wykorzystują siłę grawitacji, często spotykamy rnazwę regały grawitacyjne. Bardzo łatwo je rozpoznać, gdyż posiadają rolki zamontowane wewnątrz tunelu. Takie rozwiązanie możemy spotkać np. w magazynach przyprodukcyjnych. Dlaczego właśnie tam? Dlatego, że jedną z głównych reguł panujących w takich miejscach jest zasada FIFO – pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Paleta umiejscowiona w systemie przez wózek widłowy, przemieszcza się na rolkach do miejsca wydania, gdzie ustawia się w kolejce do odbioru.

Czy zastanawiasz się, jak wyróżnić swoją firmę w oczach klientów? Jakie luksusowe prezenty firmowe mogą podkreślić Twoją dbałość o szczegóły i wyjątkowość oferty? Oto lista 10 ekskluzywnych upominków, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich klientach.
Kawa w Polsce coraz częściej staje się nie tylko sposobem na poranne pobudzenie, ale także swego rodzaju rytuałem. Podejście do kultury jej picia i parzenia różni się w zależności od kraju czy kontynentu. W Etiopii, gdzie rośnie sporo gatunków kaw, ceremonia parzenia potrafi trwać nawet kilka god...
Coraz więcej osób szuka praktycznych rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie pięknego i eleganckiego wyglądu wnętrz bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na pielęgnację.
Event manager to jeden z zawodów przyszłości, na który obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie. Z usług organizatora imprez korzystają nie tylko wielkie korporacje, ale też instytucje publiczne i osoby prywatne. Coraz więcej Polaków pragnie mieć zjawiskowe urodziny, wesele czy niezapomnianą k...
Rośnie świadomość na temat odzieży oraz jej produkcji, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na założenie tzw. szafy kapsułowej. Mieści ona uniwersalne, klasyczne ubrania o stonowanych odcieniach i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Poznaj kilka popularnych na całym świecie, pres...
Koordynator ds. dostępności to nowy zawód, który wykształcił się na przestrzeni ostatnich lat. Co wchodzi w zakres obowiązków koordynatora dostępności? Jakie kwalifikacje musi posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Okulary z filtrem światła niebieskiego stają się coraz popularniejsze i coraz częściej kupowane, ze względu na rosnącą świadomość na temat szkodliwości nadmiaru światła niebieskiego. Ten rodzaj światła emituje słońce, a także urządzenia elektroniczne – komputery, tablety, smartfony, telewizory i ...