fbpx

Kredyt konsolidacyjny — dobre rozwiązanie, gdy raty są zbyt duże

Bardzo często zdarza się, że biorąc kilka kredytów, po jakimś czasie nie jesteśmy w stanie ich spłacać. Na tego typu sytuacje może mieć wpływ wiele czynników, np. utrata stałych zarobków, duże wydatki w wyniku wypadku lub choroby i wiele innych. Na szczęście banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują kredyt konsolidacyjny, który — jak się okazuje — jest swego rodzaju wybawieniem dla dłużników.

Kredyt konsolidacyjny — na czym to polega?

Kredyt konsolidacyjny staje się coraz bardziej popularniejszy, a usłyszeć o nim możemy już niemalże wszędzie. Przemawiają do nas reklamy telewizyjne i internetowe, które przykuwają uwagę i zachęcają do skorzystania z konsolidacji. Jednak przed podjęciem tak ważnej decyzji, warto szczegółowo zapoznać się z tym, czym jest kredyt konsolidacyjny i jakie warunki trzeba spełnić, aby go uzyskać.

Konsolidacja zobowiązań kredytowych to nic innego jak złączenie kilku pożyczek bankowych w jedną. Kredyt konsolidacyjny może łączyć wiele kredytów, m.in. kredyt gotówkowy, hipoteczny, kredyt ratalny, kredyt samochodowy i wiele innych. Tego typu opcja jest dużym ułatwieniem dla osób, które nie radzą sobie ze spłacaniem kilku rat jednocześnie. W przypadku konsolidacji, pare rat zostaje zamienionych w jedną. Dzięki temu nie musimy spłacać zobowiązań w różnych terminach. Co więcej, spora część banków umożliwia konsolidację chwilówek online, czyli chwilówek zaciągniętych przez internet.

Za wzięciem konsolidacji przemawia również fakt, że miesięczna rata zostaje zmniejszona. Celem tego zabiegu jest odciążenie budżetu domowego w ten sposób, abyśmy mogli swobodnie uiszczać raty. Jednak, aby cały proces mógł nastąpić, konieczne jest wydłużenie okresu kredytowania, co może wiązać się z nieco większymi kosztami niż w przypadku kilku kredytów jednocześnie.

Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to rodzaj pożyczki bankowej, z której mogą skorzystać osoby posiadające zdolność kredytową. Oznacza to, iż aby dostać konsolidację, musimy otrzymywać stałe dochody, a także nie możemy mieć złej historii kredytowej. Banki bowiem szczegółowo sprawdzają historię kredytową wnioskodawcy w BIK, a także Rejestr KRD. Jeśli nasze nazwisko znajdzie się w Krajowym Rejestrze Dłużników, nasz wniosek o konsolidację zostanie odrzucony.

Aby skonsolidować kredyty, trzeba mieć:

  • Dobrą historię kredytową;
  • Skończone 18 lat;
  • Ważny dowód osobisty;
  • Obywatelstwo polskie;
  • Zameldowanie w Polsce lub adres zamieszkania na terenie kraju;
  • Stałe dochody;
  • Ważny numer telefonu i adres e-mail.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Przed podjęciem tak ważnej decyzji, jaką jest konsolidacja kredytów, warto szczegółowo zapoznać się z ofertami banków oraz dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki, które wiążą się z takim przedsięwzięciem. Na szczęście z pomocą przychodzi nam ranking kredytów konsolidacyjnych, dzięki któremu będziemy mogli dowiedzieć się, która oferta będzie dla nas najkorzystniejsza. Możemy skorzystać z zestawień rocznych, a także miesięcznych.

Otrzymujemy gotową listę (zazwyczaj 10) banków ze szczegółową ofertą konsolidacji, w której zostają wymienione wszelkie koszta, jakie poniesiemy w przypadku kredytu konsolidacyjnego. Warto zwrócić uwagę na możliwość bezpłatnej szybszej spłaty kredytu. Niektóre banki za tego typu usługę pobierają niemałe prowizje.

Jak obliczyć koszt konsolidacji?

Bez wątpienia każdy, kto chce skorzystać z konsolidacji, w pierwszej kolejności zastanawia się nad kwestią ogólnych kosztów. Wnioskodawców nie interesuje jedynie miesięczna rata do spłaty, ale również prowizja banku, a także całkowity koszt kredytu. Są to trzy podstawowe kwestie, które musimy wziąć pod uwagę przy wyborze banku, który udzieli nam kredytu konsolidacyjnego. Chcąc skorzystać z tego typu rozwiązania, warto być świadomym, że całkowity koszt może być wyższy niż w przypadku kilku pożyczek, które spłacamy jednocześnie. Dzieje się tak ze względu na to, iż okres kredytowania znacznie się wydłuża. Jednak jest to niezbędne, aby miesięczne koszty, które musimy ponieść, były niższe oraz aby nasz budżet został odciążony.

W celu wyliczenia wszelkich kosztów związanych z konsolidacją warto skorzystać z nowoczesnego rozwiązania, jakie dają nam rozmaite portale finansowe. Kalkulator kredytu konsolidacyjnego pozwoli na obliczenie powyższych kwestii, a także wskaże kilka ofert, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom. Aby skorzystać z tego typu narzędzia, wystarczy wypełnić formularz na stronie www, w którym wpisujemy m.in. okres spłaty, liczbę i rodzaj zobowiązań, wartość kredytów, które pozostały nam do spłaty itp.

Kto powinien skonsolidować kredyty?

Kredyt konsolidacyjny, tak jak wszystkie pożyczki bankowe posiada swoje wady i zalety. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie dłużej spłacać kilku zobowiązań finansowych naraz ze względu na rozmaite okoliczności. Złączenie rat w jedną mniejszą ratę miesięczną zdecydowanie ułatwi nam spłacanie kredytów. Jednak, aby cały proces mógł mieć miejsce, konieczne jest wydłużenie okresu kredytowania, co jednocześnie wiąże się ze zwiększeniem całkowitego kosztu.