Skip to main content

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

| eoborniki.pl, rzeczpospolita | Historia

dzis dzien flagi rzeczypospolitej flaga rp2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który został ustanowiony w 2004 r. na wniosek posłów Platformy Obywatelskiej.

Przed podjęciem uchwały flagi można było używać tylko podczas świąt państwowych oraz w sytuacjach ściśle określonych prawem. Od 2004 r. biało-czerwonej flagi można używać w każdy dzień roku, „z zachowaniem należytej czci i szacunku".

Polska posiada dwie oficjalne flagi państwowe. Jedna używana jest w kraju, a druga – za granicą jako flaga przedstawicielstw dyplomatycznych i bandera handlowa (pośrodku białego pasa ma dodatkowo godło RP).

Biało-czerwona flaga odzwierciedla kolory znajdujące się na herbach Polski i Litwy: biały Orzeł i biała Pogoń – na czerwonym tle. Barwy te po raz pierwszy zostały uznane za narodowe 3 maja 1792, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji (za Rzeczpospolita).

Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospoli...
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.
Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.