Przejdź do głównej treści

Podniesienie terenu działki przez sąsiada - co zrobić?

| Artykuł sponsorowany | Dom
Podniesienie terenu działki
Podniesienie terenu działki

Udane życie codzienne ze spokojnymi sąsiadami to naprawdę komfortowa sytuacja. Wiedzą o tym wszyscy, którzy żyją między ludźmi. Niestety często bywa tak, że osoby z najbliższego otoczenia, skupione na własnych planach i prawach, skutecznie utrudniają nam życie. Oczywiście – każdy może władać swoją własnością, ale kiedy ingeruje w prawa innych – powinien zaprzestać swoich działań. Tak bywa nieraz w sytuacji podnoszenia terenu działki, jeżeli ma to wpływ na nieruchomości sąsiednie.

 

Podwyższenie działki przez sąsiadów

Często podwyższenie terenu działki jest działaniem neutralnym dla otoczenia. Takie podniesienie wiąże się z polepszeniem funkcjonalności lub/i wyglądu terenu posesji. Co więcej, nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia (chyba że jest częścią robót budowlanych). Jest więc możliwością każdego właściciela terenu. Jednak nieraz takie podwyższenie gruntu ma wpływ – i to negatywny – na tereny sąsiadujące. Warto więc wiedzieć, kiedy mamy jako sąsiedzi możliwość przeciwstawienia się działaniom na posesji położonej obok naszej własnej.
Najważniejszym problemem w takich sytuacjach jest zaburzenie stosunków wodnych. Dochodzi do niego, gdy np. woda opadowa wskutek podniesienia gruntu przez sąsiadów spływa teraz nadmiernie na nasz teren. Oczywiście taka sytuacja jest niedopuszczalna. Prowadzi do wielu problemów na terenie ogrodu (podmakanie gruntu, kłopoty z roślinnością), ale też może mieć negatywny wpływ na usytuowane tam budynku (zamakanie fundamentów itd.). Dodatkowo takie zalewanie może prowadzić do przepełnienia np. szamba czy studzienek.
W opisanej sytuacji warto więc reagować. Nasze prawa opierają się na art. 234 ust. 3 ustawy Prawo wodne: „Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, z urzędu lub na wniosek, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, ustalając termin wykonania tych czynności”. Co więc należy zrobić?

Zobacz też: Podniesienie terenu sąsiedniej działki, jak się przeciwstawić?

Wniosek do organów

Jeżeli zatem zauważymy sytuację, że podwyższenie działki przez sąsiada ma negatywny wpływ na naszą posesję, możemy złożyć w tej sprawie pismo do odpowiednich organów. Są nimi odpowiednio – wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W zgłoszeniu trzeba opisać dokładnie stan rzeczy, wykazać zaburzenie stosunków wodnych, warto poprzeć się argumentami i dowodami. Jednocześnie powinniśmy wnosić o nakazanie przez organ przywrócenia sąsiadom stanu poprzedniego. Będzie to zatem wniosek o powrót do poprawnych stosunków wodnych – przez obniżenie terenu czy zastosowanie specjalnych rozwiązań (np. odwodnień, przepustów itd.).

Zobacz też: Nadzór budowlany, samowola budowlana

Inne działania na sąsiedniej działce

Niestety nieraz podniesienie terenu sąsiedniego to dopiero początek naszych problemów. Często idzie z nim w parze utwardzenie powierzchni działki. Oczywiście samo w sobie jest działaniem dopuszczalnym, o ile nie ingeruje w sąsiednie posesje. Gdyby bowiem zajęto pas naszego gruntu, dochodzi do zajęcia nieruchomości – jest to naruszenie prawa własności. Mamy w takiej sytuacji możliwość obrony, to jest tak zwane roszczenie negatoryjne na mocy art. 222 Kodeksu cywilnego. Jak bowiem możemy przeczytać, „przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.
Czasami także podniesienie terenu jest przygotowaniem do otwarcia jakiejś działalności przez sąsiada. Gdybyśmy chcieli się przeciwstawić temu przedsięwzięciu, musimy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – czy przewiduje działalność usługową. Jeżeli planu nie ma, na etapie ustalania warunków zabudowy dla sąsiada powinniśmy wyrazić swój sprzeciw.
Jak więc widać, w relacjach sąsiedzkich potrzebna jest znajomość prawa, zwłaszcza gdy inni niekoniecznie działają w zgodzie z nim. Nasza szybka reakcja i odpowiednie działania mogą być skuteczną obroną przeciw naruszeniu naszych praw.

Źródło: Prawo-budowlane.info


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.