Oświetlenie na ganek – jakie lampy wykorzystać?

Oświetlenie elewacyjne w domach prywatnych odgrywa zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Niektóre punkty mają kluczowe znaczenie – tak też jest z oprawami montowanymi w strefie wejścia, na ganku. Warto dobrze się zastanowić, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej. Jak wybrać oświetlenie na ganek? Czym się kierować i na jakie oprawy postawić? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Oświetlenie ganku – podstawowe funkcje
Ganki to zadaszone przybudówki, zlokalizowane zazwyczaj przed głównym wejściem do budynku. Bywają wsparte na filarach lub kolumnach, niejednokrotnie miewają też ściany z oknami, tworząc w ten sposób klasyczne wiatrołapy.
W takich przestrzeniach bardzo przydatne okazuje się dobrze pomyślane oświetlenie. Dlaczego? Przede wszystkim zwiększa to funkcjonalność przestrzeni w godzinach wieczorno-nocnych. Da się bez przeszkód dojść do drzwi, czy łatwo znaleźć klucze i inne drobiazgi w torebce. To mniejsze ryzyko potknięcia i upadku.
Co więcej, oświetlenie strefy wejścia poprawia bezpieczeństwo domowników. Z jednej strony widzą, kto zbliża się do budynku, z drugiej odstraszają potencjalnych intruzów.
Nie zapominajmy ponadto, że oświetlenie ganku staje się też elementem wystroju przestrzeni, podnosząc jej walory estetyczne i dopełniając modną aranżację w stylu klasycznym, nowoczesnym, rustykalnym etc.
Rodzaje opraw na ganek
Na gankach da się zastosować wiele typów opraw, do znalezienia choćby na stronie AZzardo. Do najchętniej wybieranych zaliczają się zwłaszcza:
-
lampy sufitowe (plafony, oczka wpustowe, lampy tuby),
-
lampy wiszące,
-
lampy ścienne (kinkiety, reflektory),
-
dekoracyjne girlandy świetlne LED.
Pozwala to łatwo dopasować rozwiązanie do konkretnej przestrzeni, jej wielkości i potrzeb użytkowników.
Kluczowe parametry techniczne oświetlenia nad drzwi wejściowe
Czym powinna wyróżniać się lampa na ganek? Przede wszystkim musi być to produkt trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki pogodowe. Najlepiej sprawdzają się materiały, które nie pokrywają się ogniskami korozji (aluminium, stal nierdzewna, tworzywa sztuczne, szkło). Oprócz tego jako oświetlenie zewnętrzne należy wykorzystać oprawy o wysokim współczynniku ochrony IP, by zmniejszyć ryzyko dostania się do wnętrza wody i pyłu.
Dla uzyskania wysokiej funkcjonalności oświetlenia warto zastosować produkty współpracujące z źródłami światła LED. Zmniejsza to zużycie prądu, zapewnia optymalne warunki, a nawet pozwala na precyzyjne kontrolowanie warunków, zwłaszcza gdy zastosuje się oświetlenie typu smart.
Sterowanie oświetleniem na ganku
Standardowo sterowanie oświetleniem na gankach odbywa się za pośrednictwem ściennych włączników. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Oprócz tego coraz więcej osób umieszcza na elewacji budynku produkty inteligentne, co pozwala na zdalne sterowanie, choćby za pośrednictwem aplikacji na telefon czy pilota. Innym sposobem jest połączenie lamp na ganek z czujnikami ruchu lub zmierzchu. Dzięki nim da się łatwo zautomatyzować działanie punktów świetlnych, by zapewnić sobie idealne warunki w każdej sytuacji, a przy tym zmniejszyć zużycie prądu.
Oświetlenie ganku – podsumowanie
Lampy na elewacji domu bywają niezmiernie przydatne, zwłaszcza w tak newralgicznych miejscach, jak ganki i strefy wejścia. Warto stawiać na produkty trwałe, odporne na kaprysy pogody, a przy tym wpisujące się w preferowane style wizualne. Wówczas zyskuje się dopełnienie aranżacji i praktyczne oświetlenie na długie lata.