Jak działają piece na pellet? Poznaj ich zalety

Piece na pellet to coraz popularniejszy wybór wśród osób szukających ekonomicznego i ekologicznego rozwiązania do ogrzewania domów.
Działanie tego typu urządzeń opiera się na spalaniu sprasowanych granulatu z trocin, które pozwalają osiągnąć wysoką wydajność przy jednoczesnym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Jak wygląda praca pieca na pellet i dlaczego jest lepszym wyborem od kotłów węglowych czy gazowych? Sprawdzamy!
Jak działają piece na pellet?
Zacznijmy od podstawy – jak działają piece na pellet? Mechanizm ich pracy bazuje na nowoczesnych technologiach. Urządzenia pobierają paliwo ze specjalnego zasobnika. Stamtąd – za pomocą podajnika ślimakowego – trafia ono do komory spalania.
Proces spalania jest kontrolowany przez elektroniczny sterownik, który dba o właściwe parametry, w tym między innymi o temperaturę, ilość powietrza czy podawanie pelletu. Użytkownik może za to płynnie regulować moc. Dzięki temu możliwe jest łatwe i skuteczne dostosowanie pracy pieca do aktualnych potrzeb cieplnych budynku.
Jedną z największych zalet nowoczesnych kotłów na pellet jest fakt, że są praktycznie bezobsługowe. Wystarczy uzupełnić zasobnik raz na kilka dni oraz co pewien czas opróżnić popielnik. Co więcej, modele wysokiej klasy bardzo często oferują dodatkowo automatyczne czyszczenie wymiennika ciepła oraz intuicyjny panel sterowania.
Co sprawia, że warto postawić na piece na pellet?
Jednym z głównych powodów rosnącej popularności tego typu rozwiązań jest ich korzystny wpływ na środowisko. Pellet powstaje z odpadów drzewnych – to paliwo odnawialne i neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. W przeciwieństwie do węgla czy oleju opałowego nie przyczynia się do zwiększania tzw. śladu węglowego.
W dodatku piece na pellet charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością, sięgającą nawet 90%. Oznacza to, że niemal cała energia z paliwa jest przekształcana w ciepło, a to – jak możesz się domyślać – przekłada się na niższe rachunki i mniejsze straty energii. Dla użytkownika liczy się też wygoda – nowoczesne urządzenia umożliwiają sterowanie temperaturą za pomocą aplikacji mobilnej, a niektóre modele same informują o konieczności konserwacji.
Co więcej, ogromne znaczenie ma fakt, że producent kotłów, np. Kotłospaw, często oferuje serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a także doradztwo w zakresie doboru mocy pieca do potrzeb budynku. Wbrew pozorom jest to niezwykle ważne, bo odpowiednio dobrane urządzenie pracuje efektywniej i zużywa mniej paliwa.