Przejdź do głównej treści

Zamek w Stobnicy – wojewoda podtrzymał ważność pozwolenia na budowę

| MP | Lokalne
fotoografia z 2020 roku
fotoografia z 2020 roku

Budowa zamku w Stobnicy, rozpoczęta w 2015 roku, od początku przyciągała uwagę mediów i organizacji zajmujących się ochroną środowiska. 13 sierpnia 2025 r. Wojewoda Wielkopolski odmówił stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę. Decyzja administracyjna w tej sprawie pozostaje w mocy.

Zamek – stylizowana na średniowieczną rezydencję – powstaje na sztucznej wyspie w pobliżu Stobnicy, w gminie Oborniki, na skraju obszaru objętego ochroną Natura 2000. Inwestorem poznańska spółka D.J.T. Budowla ma ok. 150 m długości, 100 m szerokości, a wieża sięga 50 m wysokości. W środku zaplanowano 15 kondygnacji i 46 mieszkań.

Lata postępowań i decyzji

W 2018 roku inwestycją zainteresowała się prokuratura, a CBA wszczęło postępowanie wyjaśniające. W sierpniu 2021 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego unieważnił pozwolenie na budowę, wskazując na brak wymaganej oceny oddziaływania na środowisko. Rok później Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił tę decyzję oraz rozstrzygnięcie wojewody, powołując się na przedawnienie możliwości unieważnienia – zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego.

W 2025 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne, co przesądziło, że pozwolenie jest ważne i prawomocne.

Najnowsze rozstrzygnięcie

Decyzją z 13 sierpnia 2025 r. Wojewoda Wielkopolski odmówił stwierdzenia nieważności pozwolenia, uznając, że brak jest podstaw prawnych do jego uchylenia.

Wygląda na to, że kończy się jedna z najgłośniejszych spraw budowlanych w regionie. Po latach analiz i procesów administracyjnych inwestycja może być kontynuowana bez dalszych przeszkód formalnych.

źródło: sowislo.com.pl, eoborniki.pl, internet

W Centrum Rekreacji Oborniki trwa coroczna przerwa techniczna. Choć dla mieszkańców oznacza to chwilowy brak kąpieli, dla pracowników to najbardziej intensywne dwa tygodnie w roku.
Gmina Oborniki prowadzi wymianę tabliczek z nazwami ulic. Zakończył się kolejny etap.
Władze Rogoźna oddały hołd ofiarom II wojny światowej.
30 sierpnia 2025 r. mieszkańcy gminy Rogoźno wspólnie podziękują za tegoroczne plony. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się Dożynki Gminne – wydarzenie łączące tradycję z rozrywką.
Jarosław Łatka zrezygnował z funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej w Rogoźnie. 
W Obornikach powstała Spółdzielnia Energetyczna Oborniki. To wspólna inicjatywa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach oraz dwóch firm z Poznania – Dathause Sp. z o.o. i Polska Energia Odnawialna Sp. z o.o.
200 metrów drogi między Tłukawami i Igrzyną zostanie utwardzone kruszywem.