fbpx

W powiecie nadal wiele pytań bez odpowiedzi

Trwają ciągle rozmowy na temat obsady najważniejszych stanowisk w Powiecie Obornickim.

O złożoności sytuacji informowaliśmy już we wtorek (To oni zadecydują o układzie sił w Radzie Powiatu Obornickiego). Dziś wiadomo, że do porozumienia łatwo nie dojdzie, a rozmowy jeszcze będą trwały. 

Komitet Tomasza Szramy zdobył najwięcej mandatów. Nie może dziwić, że burmistrz jest atakowany przez swoje otoczenie, aby skupić się na własnym zapleczu i najważniejsze pozycje oddać właśnie im. Stąd też są mocne zabiegi o starostę przez choćby Waldemara Cyranka. W tych okolicznościach należy się także liczyć z Zofią Kotecką. Ta druga była zawsze blisko Platformy Obywatelskiej co może być ważnym argumentem. Władze centralne bowiem coraz częściej zerkają z góry na to, co się dzieje w Obornikach.

Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że swoje do powiedzenia ma Burmistrz Rogoźna. Roman Szuberski chwalony jest za praktyczne podejście do spraw polityki. Liczy się dobro jego samorządu. Chce i będzie chciał mieć wpływ na to, co się dziać będzie w Powiecie. Do działania gotowa jest Renata Tomaszewska. Zastępca Burmistrza Rogoźna nie zadowoli się byle czym. 

Nie można zapomnieć o PSL, a przede wszystkim o PiS. Andrzej Okpisz jest jednym z kandydatów do fotela Starosty Obornickiego. Za tą opcją przemawia bardzo ważny fakt. Pozbywając się z najważniejszych stołków działaczy Prawa i Sprawiedliwość będzie trudniej o środki rządowe oraz o skuteczne negocjacje na najwyższyszch szczeblach władzy państwowej. Podobnie jednak może powiedzieć Koalicja Obywatelska z Polskim Stronnictwem Ludowym. To oni bowiem będą rządzić w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a to stąd płyną pieniądze choćby na inwestycję po torach wronieckich.

Do podjęcia najważniejszych decyzji pozostało jeszcze trochę czasu. Jest jeszcze chwila na rozmowy i negocjacje. Być może jakieś rozwiązanie przyniosło dzisiejsze spotkanie posłów: Krzysztofa Paszyka i Marcina Porzucka.