fbpx

Kto będzie Przewodniczącym Rady Miejskiej w Rogoźnie?

W Rogoźnie trwa już giełda nazwisk z osobami, które mogą zostać Przewodniczącym Rady Miejskiej.

Do wyborów zostało mniej niż 3 tygodnie. W Rogoźnie raczej jest pewne, że w Radzie Miejskiej zasiądzie ponownie Henryk Janus.  Postanowił jednak, że nie będzie ubiegał się o tę funkcję w nowej kadencji. To powoduje, że wybory mają dodatkowy smaczek.

W gminie Rogoźno o mandaty będa walczyły głównie 2 duże komitety wyborcze. Najsilniejszym wydaje się być ten związany z urzędującym burmistrzem Romanem Szuberskim. Na jego liście jest aż 12 obecnych rajców. Z KWW Nasza Gmina - Nasz Powiat powalczy KWW Dla Dobra Mieszkańców. Tutaj liderem jest Krzysztof Ostrowski, który chętnie dopisałby sobie do politycznego CV w latach 2018-2023 stanowisko Burmistrza Rogoźna. Były wiceszef rogozińskiego samorządu ma w swojej drużynie 3 radnych: Ewę Wysocką, Krzysztofa Nikodema i Jarosława Łatkę. To właśnie te komitety mają największą szanse na rządzenie gminą. Kto jednak mógłby zasiąść w Prezydium Rady Miejskiej?

Przede wszystkim najmocniejszą pozycję będą mieli zasiadający obecnie przy stole prezydialnym. Mowa oczywiście o Pawle Wojciechowskim i Macieju Kutce. Ten pierwszy jednak chętnie zostałbym Zastępcą Burmistrza Rogoźna. Radny Kutka zadowolony jest z pozycji wiceprzewodniczącego i  trudno ocenić na dzień dzisiejszy, czy chciałby zostać szefem Rady. Do tego mogą zmotywować go czynniki zewnętrzne.

Takim bodźcem mogłaby być kandydatura na przewodniczącego kogoś o słabszej dotychczas pozycji. Na mieście pojawiają się głosy, że po tak dużej inwestycji w okręgu Huberta Kuszaka, którą jest modernizacja Placu Karola Marcinkowskiego, rola tego radnego w nowej Radzie mogłaby wzrosnąć. Inną osobą wymienianej na giełdzie nazwiska jest Łukasz Zaranek. Radny z Prusiec jest ważnym ogniwem w otoczeniu Romana Szuberskiego i może mieć swoje 5 minut. O lepszej pozycji myśli zapewne radny Zbigniew Chudzicki. Ten jednak najpierw musi pokonać w swoim okręgu silnego kontrkandydata. Mowa oczywiście o Krzysztofie Ostrowskim. Pokonanie go będzie zapewne silnym argumentem o upomnienie się o swoje.

W KWW Dla Dobra Mieszkańców sytuacja wydaje się czytelniejsza. Mocną pozycję będzie miał Jarosław Łatka. Jeśli Krzysztof Ostrowski zostałby Burmistrzem Rogoźna to jego pozycja byłaby bardzo silna. Jeśli tak nie stałoby się to tworząc koalicję przeciwko Romanowi Szuberskiemu to obaj panowie odegraliby ogromną rolę w nowej kadencji Rady Miejskiej w Rogoźnie.

To jednak tylko przypuszczenia. Prawdopodobieństwo wygrania wyborów przez Roman Szuberskiego jest duże. Walka w niektórych okręgach zapowiada się jednak na prawdziwą wojnę, a wynik jest sprawą otwartą. Tym bardziej dzisiejsze przewidywania należy brać z dużym dystansem.