fbpx

Wybory samorządowe. Jakie mamy komitety wyborcze?

W poniedziałek 27 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła rejestrację komitetów wyborczych.

Już 21 października czekają nas wybory samorządowe. Będziemy wybierać radnych gminnych, powiatowych oraz do sejmiku. Zadecydujemy także o tym, kto będzie wójtem, burmistrzem czy prezydentem.

Zgodnie z polskim prawem wyborczym kandydować można z komitetu wyborczego. Komitet Wyborczy Wyborców można było rejestrować w Państwowej Komisji Wyborczej do poniedziałku 27 sierpnia. Jakie zostały zgłoszone?

W powiecie obornickim reprezentowane będą 2 partie. Prawo i Sprawiedliwość i Polskie Stronnictwo Ludowe będą reprezentowane nie tylko w wyborach do Rady Powiatu Obornickiego, ale także do Rady Gminy i Miast. Dodatkowo partia rządząca zgłosiła kandydatów na Burmistrzów Obornik i Rogoźna. Nie będzie natomiast w powiecie obornickim Koalicji Obywatelskiej, a więc listy z reprezentantami PO i Nowoczesnej.

Oprócz  KWW PiS oraz KWW PSL do Rady Powiatu Obornickiego zobaczymy KWW Tomasza Szramy, KWW Możemy Więcej, KWW Gotowi do działania, KWW SKO Nasza Gmina – Nasz Powiat oraz KWW Wieś w Powiecie. Dwa ostatnie to komitety związane z Romanem Szuberskim. Burmistrz Rogoźna miał tak wielu chętnych do startu w wyborach, że zdecydował o utworzeniu 2 list.

W Ryczywole utworzono KWW Gotowi do działania. Tutaj znajdą się kandydaci związani z wójt Renatą Gembiak-Binkiewicz i Michałem Bogaczem. Syn byłej Burmistrz Obornik postawił na KWW Możemy więcej. Paweł Rydzewski będzie także kandydował na Burmistrza Obornik.

Tym razem Tomasz Szrama postanowił wystawić do Rady Powiatu Obornickiego swój własny komitet. Sam też będzie ubiegał się o reelekcję. 

W wyborach do Rady Gminy Ryczywół zobaczymy kandydatów na listach KWW Nasz Ryczywół, Nasze Wiardunki i Henryka Szramy. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy pojawi się tam również KWW PSL.

Do Rady Gminy Rogoźno pojawią się na pewno: KWW SKO Nasza Gmina – Nasz Powiat, KWW PSL, KWW MOST, KWW Witt 2018, KWW Dariusza Szymona Kopaniarz oraz KWW Dla dobra mieszkańców. Ostatni z nich to komitet Krzysztofa Ostrowskiego. Witt 2018 to będzie komitet jednoosobowy reprezentowany przez mieszkańca Budziszewka. Z dużą dozą prawdopodobieństwa taka sama sytuacja występuje z Mostem z Garbatki i Dariuszem Szymonem Kopaniarzem. Burmistrz Szuberski będzie startował ze wspomnianego wcześniej KWW SKO Nasza Gmina – Nasz Powiat.

Do Rady Gminy Oborniki ubiegać się będzie można o start z list m.in. burmistrza Tomasza Szramy. Oprócz tego komitetu pojawią się w walce o mandaty radnych następujące KWW: Możemy więcej, PiS oraz PSL.

Swoich kandydatów na Wójta Gminy Ryczywół zgłoszą KWW Henryka Szramy (Henryk Szrama) oraz KWW Nasz Ryczywół (Renata Gembiak-Binkiewicz). O fotel Burmistrza Rogoźna powalczą Roman Szuberski (KWW SKO Nasza Gmina – Nasz Powiat) oraz Krzysztof Ostrowski z KWW Dla dobra mieszkańców. Ze strony PiS kandydatką jest Mirosława Sass-Nowak. Tomaszowi Szramie o władze w Obornikach rękawice rzucają Tomasz Kamiński z KWW PiS oraz Paweł Rydzewski z KWW Możemy więcej.

Bliższą charakterystykę komitetów przedstawimy w niedzielę.