Skip to main content

Nowoczesne spawarki laserowe – zastosowanie i funkcje

| Artykuł sponsorowany | Technologia

W dzisiejszych czasach metody spawania są już na tyle zaawansowane, że umożliwiają wykonanie trwałego połączenia praktycznie każdego materiału. Osoby profesjonalnie zajmujące się spawalnictwem są w stanie wykonać perfekcyjne połączenia z użyciem spawarek laserowych. Przeczytaj ten wpis i dowiedz się, jak działa tego typu sprzęt.

Techniki laserowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, branży automotive oraz produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. Nowoczesne spawarki laserowe 
są coraz powszechniej wykorzystywane do łączenia elementów metali ciężkich i innych surowców, które poddają się wiązce lasera o wysokiej mocy.

Czym jest spawarka laserowa i jak działa?

Zasada działania spawarki laserowej jest dość prosta. To sprzęt, który topi obszar styku materiałów z użyciem wydajnej wiązki promienia laserowego. Osłoną dla lasera jest gaz obojętny. Warto dodać, że spawanie laserowe umożliwia łączenie elementów o grubości sięgającej nawet do 25 mm.

W przypadku najnowocześniejszych spawarek laserowych wiązkę można dowolnie formować, dzięki czemu wykonywane połączenia są idealne pod każdym względem. Na jakie atuty zastosowania laserowych technik spawalniczych warto zwrócić uwagę? Kilka najistotniejszych to:

  • elastyczność pracy,
  • wysoki poziom precyzji spawania,
  • mnogość zastosowań w różnych branżach,
  • możliwość pracy nawet na grubych materiałach stalowych.

Inne atuty laserowego spawania to mniej generowanego ciepła przez urządzenie, brak ryzyka występowania zniekształceń oraz podatność wiązki lasera na cienkie metale, które wymagają precyzji działania.

Techniki spawania laserowego – gdzie można je wykorzystać w praktyce?

Znajomość innowacyjnych technik spawania laserowego oraz umiejętność obsługi spawarek laserowych daje ogromne możliwości działania. Jeśli nauczysz się obsługi tego typu urządzeń spawalniczych, będziesz w stanie znaleźć zatrudnienie w wielu branżach:

  • przemysł,
  • motoryzacja,
  • budownictwo,
  • przetwórstwo metali ciężkich.

Wszędzie tam, gdzie potrzebne są wytrzymałe i estetyczne spoiny, bez problemu znajdziesz zatrudnienie jako spawacz laserowy. Wystarczy posiąść podstawowe umiejętności obsługi wiązki lasera oraz wprowadzania ustawień spawalniczych. Połączenia tworzone przy pomocy takich technik są perfekcyjne, a to pożądana cecha na obecnym rynku przemysłowym.

Spawanie laserowe – czy taka technika ma minusy?

Niestety, ale nowoczesne techniki spawania laserowego mają pewne minusy. Praktyczne zastosowanie spionowania laserowego wiąże się ze sporymi kosztami początkowymi, chociażby związanymi z inwestycją w sprzęt oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy.

Co więcej, łączone materiały muszą być idealnie czyste. W przeciwnym razie laser nie będzie w stanie wykonać precyzyjnego połączenia, a więc jakość spoin mogłaby być niezadowalająca. Podsumowując: w dzisiejszych czasach warto wykorzystywać spawanie laserowe – głównie 
w przemyśle, ale tylko wtedy, kiedy maszyny spawalnicze są obsługiwane przez wykwalifikowanych ekspertów.

Gdzie wykorzystywane są wózki wagowe?

Wśród wielu rodzajów nowoczesnych wag na szczególną uwagę zasługują wózki wagowe.

Akcesoria do iPhone'a: jakie gadżety będą przydatne? Podpowiadamy!

Telefony marki Apple cieszą się ogromną popularnością. Zwykle jednak na zakupie samego urządzenia się nie kończy - przydadzą się akcesoria, które ułatwią ci korzystanie ze smartfona na co dzień! W co warto zainwestować? Sprawdź najważniejsze akcesoria, w jakie warto się zaopatrzyć, jeśli jesteś p...

Elektrody do spawania – klucz do jakości i trwałości spoin

Elektrody do spawania stanowią jeden z fundamentów sukcesu każdego procesu spawalniczego, wpływając bezpośrednio na jakość i trwałość spoiny. Są to kluczowe komponenty w spawaniu łukowym, gdzie odgrywają rolę medium przewodzącego prąd niezbędnego do wytworzenia łuku elektrycznego. Wybór odpowiedn...

Sprawdź zawody przyszłości i dowiedz się, jakie są trendy na rynku pracy

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, bezpośrednio wpływając na popularność niektórych trendów oraz zapotrzebowanie na przedstawicieli konkretnych zawodów. Czy wiesz, które profesje według prognoz są określane mianem zawodów przyszłości? Poznaj aktualne trendy na rynku pracy i zastanów się,...

Jak skonstruowane są przemysłowe bramy segmentowe?

Bramy wykorzystywane w przemyśle powinny wyróżniać się niezawodnością, łatwą obsługą i prostą konserwacją. System segmentowy — któremu poświęcimy niniejszy artykuł — to rozwiązanie skrojone na potrzeby obiektów przemysłowych oraz hal magazynowych, myjni i centrów logistycznych. Co warto o nim wie...

Wpływ projektowania stacji elektroenergetycznych i inspekcji linii energetycznych na bezpieczeństwo dostaw energii

W dzisiejszych czasach dostęp do energii elektrycznej jest nieodłącznym elementem funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa i gospodarki na całym świecie.

Abonament radiowo-telewizyjny w 2024 bez podwyżki

Wysokości opłat abonamentowych za radioodbiorniki i odbiorniki telewizyjne, na rok 2024 ustalone zostały na tym samym poziomie co obowiązujące w 2023 roku.