Przejdź do głównej treści

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN? Poradnik krok po kroku

| Artykuł sponsorowany | Moto

W obliczu problemów z dostępnością samochodów osobowych oraz galopującego wzrostu cen sprzedaży u dealerów sporym wzięciem cieszą się w Polsce auta używane.

Zakup takiego pojazdu to wydatek rzędu kilku, kilkunastu, a czasami nawet kilkuset tysięcy złotych. Bez względu na to, ile zamierzamy wydać na upatrzony egzemplarz, powinniśmy bezwzględnie ocenić jego stan przed zakupem aby uniknąć oszustwa. Oprócz rutynowego sprawdzenia stanu lakieru, opon, tarcz hamulcowych i klocków warto też sprawdzić historię pojazdu. Pozwala to uniknąć zakupu auta kradzionego, powypadkowego albo będącego w złym stanie technicznym.

 

Historia pojazdu – o czym informuje i dlaczego warto ją poznać?

Kupno auta z drugiej ręki, tak samo jak innych używanych urządzeń, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Właściciel może chcieć ukryć przed nami pewne wady, zapewniając nas, że pojazd jest w pełni sprawny i nie ma żadnych usterek. Oszuści, wykorzystując nieświadomość swoich klientów, żerują na ich niewiedzy i czasem też łatwowierności. Choć podczas zakupu stan techniczny auta zazwyczaj jest sprawdzany, podczas krótkiego, pobieżnego badania niestety nie wszystko można wykryć. Jeśli rozważamy zakup auta z rynku wtórnego niezwykle ważne jest zachowanie ostrożności. Może ona uchronić nas przed nabyciem przysłowiowej miny: pojazdu z ukrytą wadą lub takiego, który został skradziony. Dlatego jeżeli chcemy kupić samochód używany, a nie jesteśmy pewni jego przeszłości, przed finalizacją zakupu warto sprawdzić dane o jego historii. Informacje, które dzięki temu otrzymamy, mogą pomóc w weryfikacji wiarygodności oferty. Historia auta po VIN zawiera chronologiczny zapis znanych zdarzeń dotyczący konkretnego egzemplarza. Dane te są prezentowane w formie wygenerowanego raportu, który możemy sobie wydrukować. Jakie dokładnie informacje możemy uzyskać z raportu VIN? Oprócz podstawowych danych na temat używanego auta (np. marka, model, rodzaj paliwa, rok produkcji), w numerze VIN zakodowanych może być od kilku do kilkunastu danych. W zależności od producenta w tej sekcji mogą być przedstawione na przykład:

  • ostatni zarejestrowany stan licznika,
  • dane o badaniach technicznych pojazdu,
  • przeznaczenie pojazdu (czy np. nie był on zarejestrowany jako taksówka),
  • zmiany właścicieli pojazdu,
  • fabryczne wyposażenie auta,
  • dokładne informacje o szkodach i kolizjach,
  • akcje serwisowe producenta.

Poprzez raport VIN możemy też zweryfikować, czy interesujący nas pojazd nie był kradziony i czy pochodzi z legalnego źródła. W ten sposób uzyskamy pełen zakres informacji o samochodzie, które z punku widzenia potencjalnego nabywcy są bardzo istotne.

2 002

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie?

Aby sprawdzić historię samochodu, którym jesteśmy zainteresowani, potrzebujemy numer VIN takiego auta. Jest to specjalny identyfikator pojazdu, który można znaleźć m.in. w dowodzie rejestracyjnym (rubryka oznaczona literą „E”). Numer VIN, nazywany też numerem nadwozia, jest nadawany przez producenta jeszcze w fabryce podczas procesu produkcji. Znajduje się on również na wewnętrznych elementach wyposażenia auta. Przykładem mogą być tutaj tabliczki znamionowe instalowane na bocznym słupku od strony kierowcy, prawym nadkolu czy przegrodzie czołowej. Warto podkreślić, że numer VIN jest absolutnie unikalny i przypisany do konkretnego samochodu. Oznacza to, że na całym świecie nie ma dwóch aut z takim samym numerem nadwozia.

Jak sprawdzić historię samochodu za darmo?

Sprawdzenie chronologicznej historii auta to szybki i tani sposób na zdobycie mnóstwa informacji o interesującym nas pojeździe. Bezpłatnie przeszłość samochodu możemy zweryfikować na stronie rządowej Historia Pojazdu GOV. To usługa realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, oferująca możliwość sprawdzenia auta używanego wg bazy CEPiK. Problem jest tylko taki, że do sprawdzenia historii VIN potrzebne są aż trzy rzeczy – numer VIN, numer rejestracyjny, a także data pierwszej rejestracji. O ile numer nadwozia często jest podawany w ogłoszeniach (jego udostępnienie jest wymagane na niektórych serwisach), tak numer rejestracyjny może być np. zamazany. Podobnie numer pierwszej rejestracji – rzadko zdarza się, by ktoś podawał go w treści ogłoszenia. Zazwyczaj aby uzyskać takie dane trzeba skontaktować się z obecnym właścicielem, co zabiera dodatkowy czas. Dlatego w praktyce lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z komercyjnych serwisów oferujących gruntowne sprawdzenie samochodu używanego po numerze VIN. Po wpisaniu numeru nadwozia we właściwym polu i kliknięciu przycisku „Sprawdzam historię pojazdu” otrzymujemy natychmiast dane o przeszłości samochodu, który zamierzamy kupić. Usługa dostępna jest całkowicie za darmo i każdy może z niej skorzystać. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy będziemy chcieli otrzymać rozszerzoną wersję raportu z przedstawieniem uszczegółowionych danych o odnotowanych szkodach – wówczas pobierana jest opłata zgodnie z cennikiem. Wygenerowany raport – podobnie jak w przypadku serwisu rządowego – można pobrać (np. na komputer, telefon) i wydrukować. Co ważne, aby uzyskać raport, wymagane jest jedynie podanie numeru VIN: bez wpisywania numeru rejestracyjnego czy daty pierwszej rejestracji.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem auta z rynku wtórnego i chciałbyś dowiedzieć się więcej o jego wypadkowej historii, wejdź tutaj. Dzięki temu, że w raporcie VIN znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, będziesz mógł ograniczyć ryzyko związane z nabyciem auta w z złym stanie technicznym, ze cofniętym licznikiem czy też pochodzącego z kradzieży. W ten sposób jako przyszły właściciel masz pewność, że dokonasz właściwego wyboru.

 

Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.
Wielu kierowców zastanawia się, czy przyczepy wymagają ubezpieczenia OC, a jeśli tak – ile kosztuje wykupienie polisy. Chociaż pojazdy nie mają własnego napędu, to są nieodłączną częścią transportu drogowego.
Koszty eksploatacji samochodu mogą stanowić znaczną część domowego budżetu, ale istnieje wiele sposobów, aby je skutecznie obniżyć. Regularna konserwacja pojazdu, ekonomiczny styl jazdy czy świadome wybory związane z ubezpieczeniem to tylko niektóre z działań, które mogą pomóc w oszczędzaniu. Pozna…
Zakup opon do samochodu osobowego ma bardzo duży wpływ na komfort codziennej jazdy oraz trwałość pojazdu. Wśród dostępnych na rynku produktów warto zwrócić uwagę na sprawdzone marki, takie jak Datex i Lassa, które oferują niezawodne i wysokiej jakości ogumienie. Z tego artykułu dowiesz się, jak dok…