Dobór oleju silnikowego - czym się kierować?
Zbliżająca się wymiana oleju silnikowego wymaga od kierowców zastanowienia się nad tym, jaki olej do silnika wybrać. Jest to ważna decyzja, która w znacznym stopniu wpływa na późniejsze funkcjonowanie systemu napędowego oraz pozwala na efektywną eksploatację. Jaki olej do silnika będzie najlepszym wyborem? Podpowiadamy!
Dobór oleju silnikowego – jakie ma znaczenie?
Olej silnikowy to środek smarny wykorzystywanych w silnikach spalinowych, który stosowany jest w celu wytworzenia pomiędzy jego poszczególnymi elementami składowymi filmu olejowego. Jego obecność przekłada się prawidłową pracę jednostki napędowej, która zapewniona zostaje poprzez zmniejszenie siły tarcia pomiędzy poszczególnymi podzespołami silnika oraz zwiększenie ich trwałości. Dobór oleju silnikowego optymalnego dla danej jednostki napędowej pozwala także na uszczelnienie komory spalania oraz właściwe odprowadzanie ciepła i zanieczyszczeń z systemu napędowego, a w efekcie zminimalizowanie zużycia paliwa. .
Jaki olej do silnika wybrać?
Dobór oleju silnikowego przeznaczonego do konkretnego zastosowania to kluczowa decyzja, która przekłada się na wydajną i sprawną eksploatację jednostki napędowej. Chcąc postawić na odpowiedni olej silnikowy, należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników, takich jak:
- Wymagania określana przez producenta samochodu
Dobór oleju silnikowego wymaga uwzględnienia wymagań odnoszących się do środków smarnych, jakie powinny być stosowane w przypadku konkretnego układu napędowego. Producenci samochodów określają normy zawierające istotne kryteria dotyczące wyboru oleju silnikowego charakteryzujące się optymalnym zespołem właściwości. Informacje te powinny stanowić najważniejsze kryterium przy wyborze oleju silnikowego do danego zastosowania.
- Klasa jakości
Klasa jakości to kluczowy parametr, który powinien być rany pod uwagę podczas wyboru optymalnego środka smarnego. Opisywany jest on zarówno przez normy producentów oleju silnikowej, jak i przez ujednolicony system ACEA zawierajacy przeznaczenia oleju oraz stopnie zaawansowania technicznego poszczególnych produktów.
- Klasa lepkości
Klasa lepkości to standaryzowany przez organizację SAE system pozwalający na oznaczanie lepkości olejów. Producenci samochodów często proponują klasę lepkości, po którą powinni w pierwszej kolejności sięgać użytkownicy.
- Marka producenta oleju
Przy wyborze oleju silnikowego, warto zwrócić uwagę na producenta danego środka smarnego. Renomowana i ceniona przez klientów marka będzie gwarantem wysokiej jakości wybranego produktu.
Kluczem do wyboru odpowiedniego oleju silnikowego, okazuje się więc wnikliwa analiza zaleceń producentów samochodów w tym obszarze oraz dostosowania ich do zalecanych norm.