Czy warto sprowadzać stare amerykańskie auta?

Zabytkowe auta amerykańskie od wielu lat przyciągają uwagę Europejczyków, chcących wejść w posiadanie klasycznego pojazdu z USA. Są to bardzo często niezwykle egzemplarze, które kuszą przyszłych właścicieli niesztampowym sposobem skonstruowania i wyjątkowym, pięknym wyglądem. Jak wygląda import samochodów używanych z USA ze statusem auta zabytkowego? Czy koszty związane z transportem są duże, czy też opłaty mają charakter symboliczny?
Dlaczego warto sprowadzać zabytkowe auta amerykańskie do Europy?
Perełki amerykańskiej motoryzacji doceniane są za niezwykle stylowy i klasyczny design. Zabytkowe auta z USA to gratka osób mocno zainteresowanych amerykańską myślą motoryzacyjną. Skala importu aut zabytkowych do krajów europejskich nie jest duża. Na ulicach polskich miast ciężko zobaczyć amerykańską perełkę, choć i takie przypadki się zdarzają. Samochody są eksploatowane sporadycznie, np. w przypadku zlotów miłośników motoryzacji. Okazuje się jednak, że proces importowania samochodów z USA nie jest aż tak bardzo skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Owszem, wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i znajomości wielu przepisów - ale nie jest to bariera nie do przejścia.
Preferencyjne stawki podatkowe na sprowadzenie samochodów ze Stanów Zjednoczonych
Zabytkowe auta amerykańskie mogą być sprowadzane do Europy bez większych przeszkód - szczegóły tutaj. Zapisy prawne, dotyczące eksportu pojazdów klasycznych, są w Stanach Zjednoczonych stosunkowo przyjazne dla mieszkańców krajów europejskich. Oznacza to, że jedyną barierą są kwestie finansowe, które w przypadku ceny samochodu zabytkowego mogą skutecznie zniechęcić odbiorcę. Przepisy prawne są jednak skonstruowane tak, aby poniekąd rekompensować większy wydatek pieniędzy w postaci nałożenia niższych opłat. Podatek VAT w przypadku eksportowania starych samochodów z USA wynosi 7%, a nie 19%, jak jest to w przypadku importu nowszych, niż 30-letnich pojazdów. W przypadku samochodu o wartości kilkunastu tysięcy złotych można więc zaoszczędzić sporą sumę, którą można zainwestować w sprowadzony pojazd. Aby nie martwić się kwestiami podatkowymi, warto skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika importowego.
Czasochłonny proces sprowadzania samochodów z własnej inicjatywy
W przypadku sprowadzania zabytków z USA do Polski kolejną przeszkodą jest długi czas oczekiwania na transport oraz konieczność spełnienia wszystkich formalności, dotyczących uiszczenia opłat zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w kraju docelowym. Dochodzi do tego ryzyko, które jest związane z brakiem możliwości namacalnego obejrzenia pojazdu - osoba, która sprowadza samochód na własną rękę, bardzo często musi liczyć na łut szczęścia. Jeśli kochamy zabytkowe auta amerykańskie i chcemy wejść w posiadanie takiego pojazdu, to warto cały proces szukania i sprowadzania samochodu zlecić zewnętrznej firmie zajmującej się importem. To szansa na skrócenie czasu sprowadzania auta, wybranie samochodu odpowiadającego oczekiwaniom i gwarancja, że wszystkie aspekty prawne zostaną zrealizowane w sposób odpowiedni.