Przejdź do głównej treści

Czy warto sprowadzać stare amerykańskie auta?

| Artykuł sponsorowany | Moto

Zabytkowe auta amerykańskie od wielu lat przyciągają uwagę Europejczyków, chcących wejść w posiadanie klasycznego pojazdu z USA. Są to bardzo często niezwykle egzemplarze, które kuszą przyszłych właścicieli niesztampowym sposobem skonstruowania i wyjątkowym, pięknym wyglądem. Jak wygląda import samochodów używanych z USA ze statusem auta zabytkowego? Czy koszty związane z transportem są duże, czy też opłaty mają charakter symboliczny?

Dlaczego warto sprowadzać zabytkowe auta amerykańskie do Europy?

Perełki amerykańskiej motoryzacji doceniane są za niezwykle stylowy i klasyczny design. Zabytkowe auta z USA to gratka osób mocno zainteresowanych amerykańską myślą motoryzacyjną. Skala importu aut zabytkowych do krajów europejskich nie jest duża. Na ulicach polskich miast ciężko zobaczyć amerykańską perełkę, choć i takie przypadki się zdarzają. Samochody są eksploatowane sporadycznie, np. w przypadku zlotów miłośników motoryzacji. Okazuje się jednak, że proces importowania samochodów z USA nie jest aż tak bardzo skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Owszem, wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i znajomości wielu przepisów - ale nie jest to bariera nie do przejścia.

Preferencyjne stawki podatkowe na sprowadzenie samochodów ze Stanów Zjednoczonych

Zabytkowe auta amerykańskie mogą być sprowadzane do Europy bez większych przeszkód - szczegóły tutaj. Zapisy prawne, dotyczące eksportu pojazdów klasycznych, są w Stanach Zjednoczonych stosunkowo przyjazne dla mieszkańców krajów europejskich. Oznacza to, że jedyną barierą są kwestie finansowe, które w przypadku ceny samochodu zabytkowego mogą skutecznie zniechęcić odbiorcę. Przepisy prawne są jednak skonstruowane tak, aby poniekąd rekompensować większy wydatek pieniędzy w postaci nałożenia niższych opłat. Podatek VAT w przypadku eksportowania starych samochodów z USA wynosi 7%, a nie 19%, jak jest to w przypadku importu nowszych, niż 30-letnich pojazdów. W przypadku samochodu o wartości kilkunastu tysięcy złotych można więc zaoszczędzić sporą sumę, którą można zainwestować w sprowadzony pojazd. Aby nie martwić się kwestiami podatkowymi, warto skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika importowego.

Czasochłonny proces sprowadzania samochodów z własnej inicjatywy

W przypadku sprowadzania zabytków z USA do Polski kolejną przeszkodą jest długi czas oczekiwania na transport oraz konieczność spełnienia wszystkich formalności, dotyczących uiszczenia opłat zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w kraju docelowym. Dochodzi do tego ryzyko, które jest związane z brakiem możliwości namacalnego obejrzenia pojazdu - osoba, która sprowadza samochód na własną rękę, bardzo często musi liczyć na łut szczęścia. Jeśli kochamy zabytkowe auta amerykańskie i chcemy wejść w posiadanie takiego pojazdu, to warto cały proces szukania i sprowadzania samochodu zlecić zewnętrznej firmie zajmującej się importem. To szansa na skrócenie czasu sprowadzania auta, wybranie samochodu odpowiadającego oczekiwaniom i gwarancja, że wszystkie aspekty prawne zostaną zrealizowane w sposób odpowiedni.

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.