Przejdź do głównej treści

Po czym poznać zużycie sprzęgła oraz kiedy je wymieniać?

| Artykuł sponsorowany | Moto

Sprzęgło to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu. Zestaw sprzęgła to mechanizm odpowiadający za przerwanie przekazywania momentu obrotowego w celu umożliwienia zmiany biegów. Dochodzi do tego za każdym razem po wciśnięciu sprzęgła. Niestety jak każdy inny podzespół, również ten ulega zużyciu i awariom. Jak je rozpoznać? Co jaki czas konieczna jest wymiana sprzęgła?

 

Sprzęgło uniemożliwia przyspieszanie

Jednym z podstawowych objawów zużycia sprzęgła jest problem z przyspieszaniem. Wielu kierowców niestety nie utożsamia tych kłopotów z niesprawnością właśnie tego elementu. Jednak jeśli tarcza sprzęgła się ślizga, a tak jest, gdy dojdzie do jej zużycia, osiągi silnika spadają. Jest to zauważalne nawet na prostej drodze, jednak szczególnie uwidacznia się podczas wyjazdów pod górkę. Nie sposób nie dostrzec trudności z wyjazdem pod górkę w przypadku auta, w którym sprzęgło nie jest już w pełni sprawne. Ponadto problemy są bardzo dobrze widoczne już podczas ruszania z miejsca. Chodzi o to, że samochód nie reaguje, nie rusza z miejsca pomimo wciskania gazu i powolnego puszczania hamulca sprzęgła. Do ruchu, niestety bardzo gwałtownego, dochodzi dopiero w momencie całkowitego puszczenia sprzęgła.

sprzeglo

 

Klasyczne i niespecyficzne objawy zużycia sprzęgła

Istnieją pewne objawy awarii, które dotyczą wielu różnych podzespołów. Jest to nieco problematyczne, ponieważ w pierwszej chwili trudno się zorientować, czego dotyczy problem. Jest tak w przypadku dźwięków wydawanych przez zużyte sprzęgło. Zwłaszcza jeśli dojdzie do wytarcia łożyska, dźwięki są bardzo dobrze słyszalne. Mowa głównie o szumach. Przeważnie słychać je, kiedy pedał sprzęgła jest wciśnięty. Nawet w takiej sytuacji dźwięk nie zawsze musi dotyczyć awarii sprzęgła, choć zwykle tak właśnie jest. Niestety czasami dochodzi do odwrotnego zjawiska, a mianowicie szum słychać wtedy, kiedy sprzęgło nie jest wciśnięte. W tej sytuacji dźwięk może oznaczać awarię różnych podzespołów. Należy wspomnieć również o nieprzyjemnym zapachu, który można poczuć w przypadku zużytej okładziny.

Zakłada się, że wymiana poprawnie użytkowanego sprzęgła nie powinna być konieczna szybciej niż po przejechaniu 100 tys. kilometrów. Niektóre podzespoły doskonale spisują się nawet po przejechaniu 200 tys. kilometrów. Niemniej jednak od każdej reguły zdarzają się wyjątki, co oznacza, że niektóre sprzęgła funkcjonują o wiele krócej, a są też takie, które sprawują się bardzo dobrze nawet po przejechaniu 300 tys. kilometrów. Aby w porę dostrzec zużycie lub awarię sprzęgła, trzeba po prostu poddawać go regularnym przeglądom.

 

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.