Przejdź do głównej treści

Pomoc drogowa podpowiada: przygotuj swoje auto, zanim nadejdzie jesień!

| nadesłane do eobornik | Moto

Pierwsze dni jesieni tuż tuż, a wraz z nimi – zmiana warunków na drogach. Dlatego zapytaliśmy ekspertów z pomocy drogowej Fast-Trans Poznań o to, jak przygotować auto na jesień. Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć usterkom! Dowiesz się również, gdzie znaleźć pomoc.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przygotowania do jesiennego sezonu zacznij od... zapisaniu numery telefonu do pomocy drogowej! Wydawać, by się to mogło banałem, ale rzadko który kierowca myśli o tym, do kogo zgłosić się po pomóc w nagłych przypadkach na drodze. Przyda się to, zwłaszcza gdy nie będziesz mieć dostępu do Internetu. Jeżeli szukasz rzetelnej i sprawdzonej firmy, która pomoże Ci w Poznaniu i okolicach – zamów pomoc drogową w Fast-Trans. W ciągu kilkunastu minut pracownicy Fast–Trans zjawią się na miejscu zdarzenia. Jako klient możesz liczyć na:

  • Pomoc lawety;
  • Awaryjne otwieranie auta;
  • Awaryjne odpalani auta;
  • Zmianę koła;
  • Dowóz paliwa;
  • Podstawienie samochodu zastępczego;
  • Usługi HDS – w tym wyciąganie auta z rowu.

telefon po pomoc

Koniecznie pamiętaj o tym, by zawsze mieć przy sobie numer do pomocy drogowej.

Te i inne usługi oraz ich cenniki – znajdziesz na stronie internetowej Fast-Trans. W uniknięciu wielu awarii możesz jednak zapobiec zawczasu. Wystarczy, że przygotujesz auto do nadchodzącej jesieni. Jak tego dokonać? Specjaliści z pomoc drogowa Fast-Trans Poznań podpowiadają!

Jak przygotować auto do jazdy jesienią?

Przygotowania samochodu należy rozpocząć od wyczyszczenia pojazdu – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Na szczególną uwagę zasługuje karoseria, która jest narażona na korozję. Warto pomyśleć o tym, by pokryć ją warstwą ochronną. Pod lupę należy wziąć również inne podzespoły, w tym m.in.:

  • Światła – jesienią coraz szybciej zapada zmrok, przez co częściej będzie się używać świateł. Dlatego warto przyjrzeć im się dokładnie – na uwagę zasługują tak ze światła długie, postojowe, przeciwmgielne awaryjne... Należy także zwrócić uwagę na to, czy są one dobrze ustawione. Sprawdzenia wymagają również klosze reflektorów – powinny być czyste oraz niezaparowane. Polecamy również sprawdzić, czy są one poprawnie wypoziomowane;
  • Akumulator – jesienią bardzo często dochodzi do rozładowania akumulatora. Jeżeli więc zauważyłeś, że napięcie w nim spada z 12,6 V do 12,4 V – należy czym prędzej udać się do warsztatu i wymienić stary akumulator na nowy;
  • Opony – z wymianą opon na zimowe nie trzeba się spieszyć. Najlepiej zrobić to przed końcem jesieni. Jej początek to znakomita pora na to, by sprawdzić wysokość bieżnikaciśnienie powietrza w kołach itp. Warto również pomyśleć o tym, by wymienić opony, które mają powyżej 5 lat. Jeżeli jednak jeszcze nadają się one do jazdy – dobrze będzie zabezpieczyć je środkiem do konserwacji opon;
  • Wycieraczki – o wymianie wycieraczek na nowe, warto pomyśleć zanim jesienna aura popsuje się na dobre. Zwłaszcza jeżeli ich pióra są już bardzo zużyte. Wymianie powinno poddać się także wycieraczki, które hałasują lub powodują powstawanie smug na szybach. Należy również pamiętać o tym, by przyjrzeć się wycieraczce z tyłu pojazdu – jeżeli taka istnieje;
  • Hamulce – większa wilgotność jesienią wiąże się także z większym zagrożeniem na drogach. Sprawne hamulce to podstawowy element, który uchroni Cię przed kolizjami, wypadkami, poślizgiem itp. Dlatego należy sprawdzić, w jakim stanie znajdują się klocki i tarcze. Warto również upewnić się, czy nie należy uzupełnić lub wymienić płynu hamulcowego. Ze względu na jego właściwości higroskopijne, należy unikać sytuacji, w których dochodzi do zagotowania się płynu hamulcowego;
  • Inne płyny – poza płynem hamulcowy na uwagę zasługują także: olej silnikowychłodniczy, płyn do spryskiwaczy, wspomagania itd. ich ewentualne braki należy czym prędzej uzupełnić;
  • Podwozie – jesienne deszcze mogą wywołać korozję. Podwozie można jednak pokryć powłoką antykorozyjną, która zapewni dodatkowej ochrony. 
  • Kanały wentylacyjne – to właśnie one często stają się przyczyną gromadzenia w aucie brzydkich zapachów. W zakamarkach kanałów zbiera się wilgoć, która z czasem powoduje nieprzyjemny odór. Dlatego przygotowując auto do jesieni, należy je dokładnie przedmuchać i wyczyścić. Nie zaszkodzi również zdezynfekować ich specjalnie przeznaczonym do tego środkiem. Zanieczyszczone kanały wentylacyjne mogą stać się przyczyną zapracowanych szyb w samochodzie.

olej

Pamiętaj o tym, by koniecznie uzupełnić brakujące w pojeździe płyny lub wymienić je na nowe.

Czynności te można wykonać samodzielnie na własną rękę lub przy pomocy mechanika. Jesienne przygotowania samochodu można przeprowadzić w trakcie przeglądu auta.

Przygotowanie samochodu do jesieni – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy przygotujesz auto samodzielnie, czy z pomocą warsztatu samochodowego – z pewnością zwróci Ci się to z nawiązką. Zmieniające się jesienią warunki na drogach wymagają jednak nie tylko przygotowania samochodu, ale i nawyków za kierownicą. Jesienią ściemnia się szybciej, w związku z tym należy zadbać nie tylko o światła – konieczna będzie także wzmożona ostrożność. Pamiętaj także o tym, że niespodziewana awaria może przydarzyć się nawet najlepszym kierowcą. Dlatego trzymaj przy sobie numer do zaufanej pomocy drogowej. Jeżeli jeszcze go nie posiadasz – zapoznaj się z ofertą Fast-Trans Poznań. Na pomoc pracowników serwisu możesz liczyć 24 godziny, 7 dni w tygodniu przez cały rok.

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.