fbpx

Kiedy otrzymuje się zadośćuczynienie z OC sprawcy?

Właściciele samochodów, muszą mieć wykupioną polisę OC. Dzięki niej w razie wypadku otrzymują od ubezpieczyciela wsparcie finansowe. Niewielu uczestników ruchu drogowego zdaje sobie jednak sprawę z tego, że może skorzystać nie tylko z odszkodowania wypłacanego przez daną firmę, ale także z zadośćuczynienia.

Podobne, a jednak różne

W języku polskim słowa „odszkodowanie” i „zadośćuczynienie” często są stosowane zamiennie. W świecie ubezpieczeń, mają jednak zupełnie odmienne znaczenie. Pierwsze z nich odnosi się do pieniędzy wypłacanych za każdego rodzaju szkody materialne. Dotyczą one rzecz jasna stopnia uszkodzenia samochodu. Zadośćuczynienie z kolei wypłacane jest w przypadku szkód niematerialnych. Najprościej rzecz ujmując, dotyczy ono uszczerbków na zdrowiu: fizycznych i psychicznych. Po wypadku może dojść do traumy, która bez wątpienia odciśnie piętno na psychice. Właśnie w tej sytuacji można ubiegać się o wypłatę zadośćuczynienia. 

Dokładne dane

O ile uzyskanie odszkodowania jest dość proste i wszyscy wiedzą, jak powinien przebiegać cały proces, o tyle w przypadku drugiego świadczenia nie jest to sprawa tak oczywista. We wniosku powinna znaleźć się bowiem dokładna kwota, o jaką ubiega się poszkodowany. Wylicza się ją na podstawie kilku istotnych danych, w tym między innymi: rodzaju uszczerbku, czasu jego trwania, wpływu na codzienne funkcjonowanie czy nawet stopnia kalectwa. Co ważne, zadośćuczynienie nie dotyczy jedynie osób biorących udział w zdarzeniu. Przykładowo, jeśli podczas wypadku jedna z osób umrze, jej rodzina może ubiegać się o wypłacenie świadczenia w związku z problemami nerwowymi. W niektórych przypadkach ubezpieczyciel wymaga przedstawienia dokumentacji potwierdzającej wyrządzone szkody. Przy zadośćuczynieniu mogą to być faktury i rachunki od lekarza.

Lista firm ubezpieczeniowych funkcjonujących obecnie na rynku jest bardzo długa. Nie ułatwia to wcale wyboru odpowiedniej polisy. Aby decyzja była choć trochę łatwiejsza, warto skorzystać z kalkulatorów ubezpieczeń. Na stronie https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac, uzupełniając krótki formularz, w kilka chwil można zapoznać się  z ofertami najpopularniejszych ubezpieczycieli. To korzystne i szybkie rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze, a przy okazji od razu zapoznać się z pełnym opisem polis.